16 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 24 Ekim 2016 01:15
İlker Belek

Şam, Halep, Başika, derken şimdi de Musul ve hatta Selanik.

Bunların tümü ve Lozan’ın tartışmaya açılması aynı niyetin, bakış açısının ürünüdür.

Perşembe, 13 Ekim 2016 01:15
İlker Belek

15 Temmuz arkasında bir şekilde ABD’nin bulunduğu bir darbe girişimiydi. Başarılı olamadı. Ancak başarısızlık Türkiye’nin kurtuluşu anlamına gelmedi.

Pazartesi, 03 Ekim 2016 01:15
İlker Belek

Bakmayın OHAL düzeninde istediklerini yapabildiklerine. İşler iyi gitmiyor. Muhtar gazı yetmez.

Türkiye 12 Adaların hangi tarihte, hangi anlaşmayla İtalyan’a-Yunan’a bırakıldığını bilmeyenlerce, basit gerçekleri bile yalana konu edenlerce yönetilemez.

Perşembe, 22 Eylül 2016 01:00
İlker Belek

Gericilerin kadınlara yönelik saldırıları sürüyor. Kafa karışıklıklarına işaret eden, daha da ötesinde gerçeği çarpıtmayı hedefleyen değişik yorumlar geliyor.

1-Hiç kimsenin giyimine, inancına karışılmaz.

Perşembe, 01 Eylül 2016 01:00
İlker Belek

Biz çağrıyı gericiliğe, emperyalizme, darbecilere karşı diye yaptık. Peki bu işin bağlamı, üst belirleyeni, kısacası mümkünatı ne ?

Son yıllarda solun başına ne geldiyse büyük oranda  emperyalizm gerçekliğini unutmaktan geldi. Amerikancı  darbe girişimini savuşturdu, Cerablus’a girdi diye AKP’yi antiemperyalist ilan edenler bile oldu

Perşembe, 11 Ağustos 2016 01:15
İlker Belek

Kimi çevrelerde böyle bir değerlendirme var. Darbe girişimi sonrasında ABD-AB ile yaşanan sorunlar üzerine Rusya’ya yanaşmaları bu görüşün zeminini oluşturuyor. Daha da ötesinde, bu tezi savunanlar, hazır fırsatı yakalamışken Türkiye’nin Şanghay cephesine katılması gerektiğini de söylüyorlar.

Pazartesi, 29 Ağustos 2016 00:45
İlker Belek

İslam bir devlet olarak doğdu. Devletin ideolojisi oldu. Egemenler artı değeri elde tutmak için bu ideolojiyi kullandı. En başından itibaren siyasal bir yapı olarak gelişti. Kendisi yayılırken Arap aşiretlerini merkezileştirdi.

Perşembe, 07 Temmuz 2016 07:00
İlker Belek

İsrail ve Rusya, sırada Mısır. Eski düşmanlıkları bitirmek ve dostluklar kurmak gerekiyormuş.

Gerçek tam tersi. Dış politikada hezimete uğradılar, uluslar arası ortamda tamamen yalnızlaştılar, üstelik üzerlerindeki baskı da işlerin mevcut haliyle götürülmesinin olanaksız hale geldiğini gösterdi, sonuçta dümeni farklı bir yöne çevirmek mecburiyetinde kaldılar, boyun eğdiler.

Pazartesi, 18 Temmuz 2016 02:15
İlker Belek

Uzun süredir Türkiye’nin her olasılığa açık siyasal bir iklimin içinde debelendiğini, emperyalistlerin Erdoğan’la işlerinin bittiğini, darbe dahil, her şeyin gündeme sokulabileceği bir kaosun hakim olduğunu yazıyoruz. Erdoğan ve AKP hem içeride hem de dışarıda tam bir kriz başlığıdır. Türkiye’nin istikrara kavuşması mümkün değil. Dış politikada geri bastılar, aynı şey içeride olanaksız.

Perşembe, 02 Haziran 2016 01:00
İlker Belek

Eskiden, Avrupa’daki üretken nüfus sorununun bizim de başımıza geleceğini, bunun önlemi olarak her kadının en az, üç, beş çocuk doğurması gerektiğini söylerdi.

Perşembe, 30 Haziran 2016 01:15
İlker Belek

En başından beri büyük hatalar yaptılar. Olmayacak işlerin peşine düştüler. Emperyalizmin kudretini hiç anlamadılar. İstedikleri gibi at oynatabileceklerini sandılar. Suriye politikası tamamen trajediydi. Yalnızca halklar açısından değil, kendileri açısından da.

Pazartesi, 20 Haziran 2016 01:15
İlker Belek

Uzun zamandır bunu yazıyoruz. Süreç savsasa bile durum aynı. Erdoğan konusundaki tutumlarının değiştiğini 17-25 Aralık operasyonu ile göstermişlerdi. O çapta bir işin sıradan bir aktör tarafından gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Pazartesi, 23 Mayıs 2016 01:00
İlker Belek

Ne değişecek?

Erdoğan ülkeyi zaten başkan olarak yönetmiyor mu? Evet.

Davutoğlu’nu getiren, götüren, Binali’yi atayan, AKP kongresini hazır ola diken O değil mi? Evet.

Hükümeti kim idare ediyor? Erdoğan.

O halde başkan ya da partili cumhurbaşkanı olduğunda ne değişecek?

Bir ara formül

Pazartesi, 07 Mart 2016 01:15
İlker Belek

ABD AKP’yi ılımlı İslam modeli olarak iktidara taşımıştı.

AKP ise, 2011 seçimlerinden sonra, Erdoğan-Davutoğlu kliği öncülüğünde bu rolü istismar etti, alt emperyal hedeflere yöneldi.

AKP’nin emperyalist planla uyumsuzlukları

Perşembe, 18 Şubat 2016 02:30
İlker Belek

Olay henüz çok sıcak.

Şu saat itibariyle kimin yaptığı konusunda hiçbir veri yok. Hükümetin PKK-YPG’ye yükleneceği kesin. Hazır obüsler Azez’i bombalıyorken.

Ama kimin yaptığının zaten ne kadar önemi var.

Pages