23 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 31 Aralık 2016 01:15
Erhan Nalçacı

Her yerde yılbaşı kutlamaları oluyor, kurumlarda insanlar toplanıyor, gericiliğin bir sis bulutu gibi çökmediği yerlerde bir kadeh şarapla birlikte dileklerde bulunuluyor.

Herkes aynı fikirde: 2016 çok kötü bir yıl oldu.

Küçük mülk, küçük gelecek, küçük umutlar dünyası istikrar arıyor. Bu akıl azalması salgın bir hastalık gibi …

Cumartesi, 24 Aralık 2016 01:00
Erhan Nalçacı

Türkiye patlayan bombalar ve suikastlarla iyice şebeğe çevrildikten sonra ülkeden kaçmak isteyenlerin sayısı çok arttı. Birkaç gün önce ülkeden uzaklaşmak isteyen bir genç ile sohbet ettim.

Meksika’ya gitmek istiyormuş, Küba’ya da yakın olduğu için gidip gelebileceğini düşünüyor.

Cumartesi, 26 Kasım 2016 01:30
Erhan Nalçacı

Erdoğan kısa bir süre önce Şangay İşbirliği Örgütüne üyeliği bir kez daha dile getirdi. Özbekistan ziyaretinde “Avrupa Birliği’ne zorunlu değiliz, neden Şangay Beşlisine üye olmayalım?” dedi.

Türkiye sermaye sınıfının derin akıl yarılmasına değinmeden önce şu Şangay Beşlisi nedir, kısaca hatırlayalım.

Cumartesi, 15 Ekim 2016 01:15
Erhan Nalçacı

Erdoğan ve ekibinin tasfiye edileceği yeni bir girişimin söylentisi yayılıyor. Hapisteki Cemaat üyelerine bu yılın Kasım ayında, yani bir ay sonra serbest kalacakları söylenmiş.

Cumartesi, 01 Ekim 2016 01:15
Erhan Nalçacı

Erdoğan Suriye’de birkaç yıldır uçuşa yasak bölge istiyor. ABD ise zaman zaman bu fikre kapılsa da hemen oradan uzaklaşıyor. Merkel de geçenlerde bu fikrin çok şüpheli olduğunu söyledi.

Oysa ABD emperyalizmi Sovyetler Birliği’nin çözülüşü sonrası yaptığı müdahalelerde egemenlik kırıcı bir araç olarak uçuşa yasak bölgeleri kullandı.

Cumartesi, 24 Eylül 2016 08:15
Erhan Nalçacı

Bosna-Hersek’in AB’ye üyelik başvurusu geçenlerde kabul edildi ve bu sürecin ne anlama geldiğini Mustafa Türkeş iki gün önce sol haber portalındaki yazısında açıklığa kavuşturdu.

Cumartesi, 03 Eylül 2016 01:15
Erhan Nalçacı

15 Temmuz darbe girişimi sadece Türkiye’yi değil, bütün dünyayı ilgilendiriyordu ve gündem sıralamasında tepeye yerleşti. Ama şimdi tekrar dünyada ne olup bittiğine bakabiliriz. Türkiye’de darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar emperyalist sistemin derin bunalımının ürünüydü ve ortak mekanizma her yerde emekçi sınıfların aleyhine çalışıyor.

Cumartesi, 27 Ağustos 2016 01:30
Erhan Nalçacı

Darbe girişiminden 1,5 ay sonra Türkiye’ye ABD tarafından en üst düzeyde ziyaret Biden tarafından gerçekleştirildi.

Cumartesi, 13 Ağustos 2016 01:00
Erhan Nalçacı

Siyasetin, çıkarlarını temsil ettiği sınıftan görece bağımsız bir alana sahip olduğunu az çok bu işle uğraşan herkes bilir. Ama çubuğu, darbe girişimini ve sonra yaşananları daha iyi anlamak için, sermaye ve siyaset arasındaki doğrudanlığa bükmeye çalışacağım.

Cumartesi, 20 Ağustos 2016 01:15
Erhan Nalçacı

Yıllar önce bir gazete satışında bir beyle ayaküstü konuşmuştuk, entelektüel biriydi ve sola bir düzeyde sempatisi vardı. Ancak NATO’dan ve ABD yörüngesinden çıkmayı gerçekçi bulmuyordu.

Bu “gerçekçilik” birçok insan için gizli ya da açık bütün çözülmelerin, topluma ilişkin umutsuzluğun, bencilliğin ve en nihayet düzene bağlanmanın kritik noktasıydı.

Cumartesi, 09 Temmuz 2016 01:15
Erhan Nalçacı

7-8 Temmuz tarihlerindeki NATO Zirvesi’ni protesto etmek için Varşova’da toplanacak Dünya Barış Konseyi toplantısına katılmadan önce Berlin’de birkaç gün geçirdim. Şu anda dünyanın belki en rahatsızlık verici ve rahatsızlık üreten başkentinde…

Cumartesi, 18 Haziran 2016 01:15
Erhan Nalçacı

Türkiye burjuva siyasetinde bir döneme damgasını vurmuş fakat burjuvazi ve ABD emperyalizmi için kullanım süresi dolmuş siyasilerin tasfiye öncesinde umutsuzca yüzlerini Sovyetler Birliği’ne veya Rusya’ya dönmeleri artık bir fenomen olarak kabul edilebilir.

Cumartesi, 11 Haziran 2016 01:15
Erhan Nalçacı

Bundan 16 yıl önce Ankara’da 75.Yıl Kültür Merkezi’nin salonu tıka basa doluydu. Düşünce Mutfağı toplantısında SİP, ÖDP ve EMEP parti yöneticileri AB’yi tartışacaklardı. Ancak esas gerilim  SİP’ten Kemal Okuyan ile ÖDP’den Ahmet Asena arasında yaşanmıştı. Asena oldukça hırçın tarzıyla AB’yi savunuyor, Kemal Okuyan ise karşı çıkıyor, salonda tansiyon yükseliyordu.

Cumartesi, 28 Mayıs 2016 01:00
Erhan Nalçacı

Geçen hafta sonu Yunanistan Komünist Partisi(YKP)’nden iki merkez komite üyesi, Makis Papadopoulos ve Elisseos Vagenas, İstanbul’a emperyalizm üzerine seminer vermeye gelmişlerdi.

Cumartesi, 21 Mayıs 2016 01:15
Erhan Nalçacı

Çok özel bir hikayesi olan şu aşağıdaki fotoğrafa bakın lütfen.

Pages