23 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 08 Aralık 2016 01:00
Ali Rıza Aydın

Türkiye siyaset tarihinde şiddet ve tehditle ilgili epeyce not bulunur. AKP dönemi daha da zengin. Binali Yıldırım’ın “kafa kaldıranların kafasını eze eze bu duruma geldik" sözleri de bunlardan biri.

Perşembe, 01 Aralık 2016 00:45
Ali Rıza Aydın

“Kurtuluş” ve “kuruluş”un ardından, laik Cumhuriyet ve aydınlanmacılık ilerliyor; ilerledikçe de hukuklaşıyordu. Emperyalizme karşı savaş aynı zamanda ümmetçiliğe karşı da savaştı. Ulus, yurttaşı olmadan; laik devleti, eğitimi ve hukuku olmadan yaşama geçemeyecekti. Kul düzeni ve dinsel davranış bağımlılığı terk edilmeliydi.

Perşembe, 29 Aralık 2016 01:00
Ali Rıza Aydın

Demokrasinin “kişisel iktidar” amaçlı kullanılması tarihine yeni sayfalar eklenirken, “demokratik baskı/şiddet iktidarı” denilebilecek bir rejimin örnekleriyle dolu veri tabanı genişledikçe genişliyor.   

Perşembe, 22 Aralık 2016 01:00
Ali Rıza Aydın

Tarık Zafer Tunaya’dan ödünç aldığımız, kitaplarından birine de ad olan başlık bugünlerde sıkça kullanılmaya başladı. Okuyucu için çekici, düşündürücü olduğundan tekrarda zarar yok.

Perşembe, 15 Aralık 2016 01:00
Ali Rıza Aydın

Darbe girişimi sonrası ilan edilen ve uzatılan OHAL, şiddet olaylarının yaygınlaşması ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması sebebine dayandırıldı.

Perşembe, 17 Kasım 2016 01:00
Ali Rıza Aydın

Bir arada yaşamanın, toplumsal insanlığın öznesi; Ritsos’un tanımıyla, “dünyanın masasındaki ekmek”tir barış.

Perşembe, 13 Ekim 2016 01:00
Ali Rıza Aydın

Ne zaman “değişim” ve “dönüşüm” kavramları üzerine düşünmeye kalksam, Franz Kafka’nın “Dönüşüm”ünü, bu eserin Ahmet Cemal çevirisindeki “Kafka’yı yeniden çevirirken” başlıklı önsözü ve sonsözü anımsamaktan kendimi kurtaramam.

Perşembe, 06 Ekim 2016 01:00
Ali Rıza Aydın

Burjuva demokrasisi, sözde denetim araçları oluştursa da, politik ve ekonomik güç için denetimsizliği çok sever. Denetim onun için tek hedefli ve ikiyüzlüdür. Tek hedef, kapitalizmin söz ve karar sahipliği; ikiyüzlülük ise kendisinin denetim altında tutulmaması, sınıfsal karşıtının ise sıkı denetimidir.      

Perşembe, 22 Eylül 2016 01:00
Ali Rıza Aydın

Sınıflı toplumu, hukukun eşitsizliğe ve sömürüye dayalı toplum düzeni içinde şekillendiğini bir an için kenara koyarak, evrensel ilkelere göre “demokratik ve laik hukuk devleti”nin kurum ve kurallarıyla yaşadığını varsayarsak;

Hırsızlar, katiller, tecavüzcüler, sapıklar tehditler savurarak ortalarda dolaşamazdı.

Perşembe, 15 Eylül 2016 10:45
Ali Rıza Aydın

“Candide: ‘Ey Pangloss!’ diye bağırdı; ‘sen böylesine bir facianın olabileceğini hiç düşünmemiştin, artık olan oldu; sonunda senin iyimserliğinden vazgeçmem gerekecek!’ Cacambo: ‘İyimserlik de neymiş?” diye sordu. Candide ‘Heyhat!’ dedi; ‘iyimserlik, insanın kötü bir durumdayken her şeyin iyi olduğunu ileri sürmek çılgınlığına tutulmasıdır’.”

Perşembe, 11 Ağustos 2016 01:15
Ali Rıza Aydın

Hemen her şey bir çırpıda nasıl unutuldu?

Sanki iktidardaki parti yılların AKP’si değil; cumhurbaşkanı o partinin eski başkanı, eski başbakan ve tarafsız olması gerektiği halde AKP’liliğini saklamayan devlet temsilcisi değil. Sanki Anayasa ihlal edilmiyordu, hukuksuzluk diz boyu değildi. Sanki bu partinin lider ve bakanları Yüce Divan’lık değildi.

Perşembe, 28 Temmuz 2016 01:00
Ali Rıza Aydın

Konumuz YARSAV... Başlık, 2007 yılında, 2 Mart tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlanan yazımın bağlığı... Kurulalı bir yıl bile olmadan kapatılmaya çalışılan YARSAV’la ilgili yazım şöyle:

* * *

Perşembe, 21 Temmuz 2016 07:15
Ali Rıza Aydın

2002-2013 gibi uzun bir sınıfsal ortaklık sonrasında kızışan paylaşım kavgasının Türkiye’yi getirdiği yerdeyiz. Aynı siyasetten beslenen, savunulması olanaksız darbe girişimi ve sonrasında,  üç maymun oyunu oynanmaya devam ediliyor. Ve Türkiye, AKP ve yandaşlarının “millet iradesi” sahipliğiyle ve “dinsel” çağrılarıyla, sorgusuz sualsiz, hukuksuz sürüklenip gidiyor.

Perşembe, 02 Haziran 2016 01:15
Ali Rıza Aydın

Başbakanın adı değişti, cumhurbaşkanının müdahale alanı genişledi diye ortalık durulmadı. Sermaye düzeni ve siyasetçilerinden, gericilerden sorulacak hesap çoğalıyor.

Hesap sorma işinin iç hukukta iki karşılığı var: Birincisi siyaseten, ikincisi hak arama ve yargılama yoluyla. AKP, iki yolu da tıkadı.

Perşembe, 16 Haziran 2016 01:15
Ali Rıza Aydın

“Var olanın tepetaklak resmi” olan dinin, topluma, akla, bilime, siyasete, devlete ve hukuka dahil olmaması gerektiği aydınlanmış bir dünyada, yurttaş kimliğinde din hanesi olmaz.

Pages