7 sonuçtan 1 - 7 arası gösteriliyor
Cuma, 05 Ağustos 2016 03:30
Mesut Odman

Benim bir yoldaşım var; pek öyle mektep medrese görmemiştir. Ama girip çıkılmadık üniversite, sıra sıra dizilmedik diploma bırakmamış nicelerini cebinden çıkarır; çünkü, “Sosyalizm Okulu”nda eğitim görmüştür, hâlâ da oranın öğrencisidir. Hepimiz orada öğrenci  değil miyiz? Mezuniyetin de diplomanın da söz konusu olmadığı tek okuldur, dersek, çok mu abartmış oluruz acaba?

Cuma, 19 Ağustos 2016 00:00
Mesut Odman

Müslümanların kutsal kitabının “ikra” sözcüğü ile başladığı bilinir. Bu sözcüğün “oku” anlamına geldiği de… Herhalde daha az bilinen ise, buradaki okumanın genel olarak anlaşılandan biraz farklı ve yüce yaratıcının bildirdiklerinin doğru anlaşılıp insanlar arasında yaygınlaştırılması anlamında bir buyruk olduğudur.

Cuma, 22 Temmuz 2016 04:15
Mesut Odman

Bunu mu diyor acaba Türkiye kapitalizmi? Halkımıza darbe denilen ürünün de ayrı ayrı birçok türünü sunuyor ve “seç, beğen, al” mı diyor?

Hani, serbest piyasa öyleymiş ya, çeşit çeşit ürünü arz eder, gayet aklı başında ve özgür olan tüketici de öyle bir konumda yaptığı seçimlerle piyasaya hükmedermiş…

Cuma, 17 Haziran 2016 02:00
Mesut Odman

DİSK kurulalı daha topu topu üç yıl olmuştu. Ama en azından üç konuda belli bir açıklık oluşmuş durumdaydı; hem işçilerde hem onların patronlarında ve hem de işçilerin oluşturduğu toplumsal sınıfla patronlardan oluşan toplumsal sınıfta.

Cuma, 27 Mayıs 2016 01:45
Mesut Odman

Buna benzer bir yazıyı ne zamandır aklımdan geçiriyordum. Bizim Orhan Gökdemir’in 24 Mayıs Salı günkü yazısını okuyunca, biraz daha kışkırtılmış oldum ve artık zamanı gelmiş sayılır dedim.

Önce, o yazının yazarına ilişkin birkaç söz.

Cuma, 12 Şubat 2016 00:30
Mesut Odman

Çok eski bir arkadaşımdı. Çok eski olmakla birlikte, karşı karşıya gelmeyeli en az on yıl olmuştur. Ayrıca arkadaş dediysem, öyle insani anlamda da arkadaş, yakın bir dost değil; daha çok, siyasal arkadaşlık demek doğru olur.

Cuma, 08 Ocak 2016 00:45
Mesut Odman

İflah olmaz demokratlar açısından, en hafif suçlamayla, oksimoron bir başlık işte. Oysa, tam da yaşamakta olduğumuz bir gerçekliği anlatıyor. Bununla birlikte, öyle olduğunu anlayabilmek için, birtakım önyargılardan arınmış olmak gerekiyor ve, ne yazık, bunlar arasında bizim tarafta üretilmiş olanlar da var.