32 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 22 Temmuz 2016 10:15
Kemal Okuyan

Kemal Okuyan ile darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar üzerine konuştuk. 


Başından beri bu darbe girişiminin Erdoğan ya da AKP iktidarının başka etkili isimlerinin başının altından çıkan bir kurgu olduğu söylenegeldi. Aradan bir haftaya aşkın bir süre geçtikten sonra bu açıdan ne söylenebilir? 

Çarşamba, 14 Aralık 2016 09:00
Kemal Okuyan

Hürriyet’in manşetiydi “Yirminci yüzyıl şimdi bitti”; Fidel Castro’nun ölümünün ardından. İlk gençlik yıllarımdan beri bu gazete bende özel bir tiksinti yaratmıştır; bir tür resmi gazetedir, egemen ideolojinin güçlü sesidir, her zaman devletlidir ve şaşmaz bir biçimde komünizmle mücadelenin amiral gemisidir.

Pazartesi, 19 Aralık 2016 08:30
Kemal Okuyan

İşler karıştıkça kafalar da karışıyor. “Devlet elden gidiyor” diyor bir muhalif aydın. Düne kadar devrimci bir tutumun cilvesi olarak gördüğü “bombalı katliamları” artık yan cebine koyamayacağını anlamaya başlayan “radikal demokrasi” Kürt siyaseti ve siyasi iktidarı halkı nefret söylemi ile karşı karşıya getirmekle suçluyor.

Cumartesi, 26 Kasım 2016 12:00
Kemal Okuyan

Öldü. Alıştırarak; halkını şaşkın ve çaresiz bırakmadan. Düşmanlarını bir kez daha atlatarak; 60 yıl boyunca hayatına sayısız kez kastedip, onu kirli habercilikleriyle defalarca “öldü”ren merkezlerden gelen “müjde”yle değil, biraderi ve yoldaşı ve dostu ve ardılı Raul’un vakur açıklamasıyla…

Perşembe, 10 Kasım 2016 01:00
Kemal Okuyan

Yedi ya da sekiz yaşında bir çocuk, avazı çıktığı kadar bağırıyor; “ateşe atarım kendimi…” Serdar Ortaç’ın bir şarkısını söylemiyor, nutuk atıyor okul bahçesinde mikrofon elinde. 10 Kasım töreninin provası ve belli ki Kurtuluş Savaşı’na gönderme yapan bir metinde işgalcilere direnme kararlılığını yansıtan sözler bunlar.

Pazar, 06 Kasım 2016 08:15
Kemal Okuyan

“Ülkede istikrarsızlık istemiyoruz, düşmanlarımız bizi sokağa çekmeye çalışıyor ama bütün temel kurumlar elimizde. Görüntüye aldanmayın, o kadar da merak edecek bir şey yok.”

Pazar, 20 Kasım 2016 08:15
Kemal Okuyan

Türkiye’de son 50 yılın cumhurbaşkanlarından hangisi belli bir insani ve kültürel birikimi temsil ederdi diye sorsam, sanıyorum yanıt Ahmet Necdet Sezer’de tekleşirdi. Belki, gaf yapmadığı, oturup kalkmayı bildiği için Fahri Korutürk için de iyi bir şeyler söyleyen çıkacaktır, hatırlanıyorsa eğer…

Pazar, 23 Ekim 2016 08:15
Kemal Okuyan

Haziran Direnişi sırasındaki eylemlerden birinde kalabalığın arasında örgütlü mücadeleden uzaklaşmış ama vicdanları bu uzaklığı sorgulayan iki arkadaşımla karşılaşmıştım. İki taşın arasında “haklı çıktınız” deyiverdiler, gülümseyerek. AKP Türkiyesi’nin bu halk tarafından reddedileceğini birkaç yıldır ısrarla söylüyorduk ve her geçen gün buna kuşkuyla bakanların sayısında artış oluyordu.

Pazartesi, 17 Ekim 2016 01:30
Kemal Okuyan

Geçenlerde “ne olacak bu memleketin hâli” diye sordu CHP’nin Genel Başkanı. Kimilerine içten gelmiş olabilir, doğrudur böyle bir laf “yüksek siyaset” alanında hesap yaparak ağızdan çıkmaz. Belli ki, içindekini dışarı çıkarmış. Ancak ne olursa olsun, tarifi imkansız bir acizlik yansıyor ana muhalefet liderinin sözlerinden.

Pazar, 16 Ekim 2016 08:45
Kemal Okuyan

Yıl 1914, Birinci Dünya Savaşı’nın artık eli kulağındaydı. Davul zurnayla yaklaşırken emperyalistler arasındaki hesaplaşma, bir Yugoslav milliyetçisi kurşun sıkıverdi Avusturya Arşidükü Ferdinand’a, hızlandırmak için adeta tarihi.

Siklet merkezi Avrupa’ydı neredeyse kaçınılmaz hale gelen savaşın ve o Avrupa’da savaşı durdurabilecek tek güç işçi sınıfıydı.

Cumartesi, 29 Ekim 2016 01:15
Kemal Okuyan

On kişilik bir topluluksunuz, bir adada tamamen tecrit edilmiş bir biçimde yaşamaya çalışıyorsunuz. İçinizden biri sizi özel güçlerle donatıldığına, hepinizden farklı olduğuna ikna etmiş. Dokuzunuz ona saygı gösteriyor, bir dediğini iki etmiyorsunuz. Bütün gün dolanıp meyve topluyor, saatlerce balık peşinde koşuyorsunuz.

Perşembe, 01 Eylül 2016 07:45
Kemal Okuyan

Meclis reisi İsmail Kahraman dilini tutamadığından mı böyle yapıyor yoksa ona birileri mayın eşeği olmasını mı söyledi bilmiyorum. Bildiğim, AKP kurmaylarının, laiklik konusunda da Che’ye dair de aynen onun gibi düşündükleridir.

Haberi İsmail’den al durumu.

Pazar, 14 Ağustos 2016 10:30
Kemal Okuyan

AKP demokrasi ve özgürlük getirecekti, yıl 2002. İnanıyorlar mıydı buna, yoksa çok uyanıklar mıydı? Liberaller, ılımlı solcular, ultra radikal devrimciler… Hayır buna inanmıyorlardı, düpedüz hesap yapıyorlardı. Kendilerine inanmayanlar neden başkalarına inansın ki!

Pazar, 07 Ağustos 2016 15:45
Kemal Okuyan

15 Temmuz’u takip eden iki hafta içinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarihinin en kapsamlı yeniden yapılanması için neredeyse dağıtıldı. Bu yeniden yapılanmanın iki itici kuvveti olduğunu biliyoruz. Erdoğan’ın kendini kurtarma ve koruma güdüsünün önemsiz olduğunu düşünenlerden değiliz, bugün birçok tasarruf açıkça bu güdünün eseri.

Pazartesi, 11 Temmuz 2016 01:15
Kemal Okuyan

Demek Suriyeliler gelecek, Türkiye gericileştirecek, laiklik elden gidecek.

Demek Suriyeliler vatandaş olacak, AKP seçim kazanacak.

Demek Suriyeliler çalışma izni alacak, yurttaşlarımız işini-aşını kaybedecek.

Öyle ya, Türkiye laik-çağdaş-aydınlık bir ülkedir, herkes iş sahibidir ve AKP her seçimde hezimete uğramaktadır!

Pages