64 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 22 Temmuz 2016 10:15
Kemal Okuyan

Kemal Okuyan ile darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar üzerine konuştuk. 


Başından beri bu darbe girişiminin Erdoğan ya da AKP iktidarının başka etkili isimlerinin başının altından çıkan bir kurgu olduğu söylenegeldi. Aradan bir haftaya aşkın bir süre geçtikten sonra bu açıdan ne söylenebilir? 

Salı, 20 Aralık 2016 10:30
Kemal Okuyan

Bu işin arkasında İran mı var, İsrail mi? “Dış mihrak” sözcüğü bu sefer kimi temsil ediyor resmi ağızlardan çıkarken?

Rus uçağını düşürüp, “emri ben verdim” deyip, “bir daha olursa yine aynı şeyi yaparız” diye meydan okuduktan sonra meseleyi “FETÖ”ye bağlayanlar Rus Büyükelçisi’ni öldüren polisi de cemaatçi ilan etmeye hazırlanıyorlar.

Cuma, 16 Aralık 2016 13:30
Kemal Okuyan

Gecenin karanlığında bir uğultu, normalde o saatte pek az kişinin bulunması gereken bir meydanda binlerce kişi bağırıyor. Dikkatle bakınca fark ediyorsunuz kalabalığı… Rusya’yı protesto ediyorlar, Halep’te yaşananlarla ilgili. “Katil Rusya” diye bağırıyorlar, ardından “Tekbir”. Etrafta tek bir polis yok, zaten eylemleri AKP’nin örgütlediği biliniyor, toplananların tamamı belli ki Reisçi.

Pazartesi, 19 Aralık 2016 08:30
Kemal Okuyan

İşler karıştıkça kafalar da karışıyor. “Devlet elden gidiyor” diyor bir muhalif aydın. Düne kadar devrimci bir tutumun cilvesi olarak gördüğü “bombalı katliamları” artık yan cebine koyamayacağını anlamaya başlayan “radikal demokrasi” Kürt siyaseti ve siyasi iktidarı halkı nefret söylemi ile karşı karşıya getirmekle suçluyor.

Pazar, 06 Kasım 2016 08:15
Kemal Okuyan

“Ülkede istikrarsızlık istemiyoruz, düşmanlarımız bizi sokağa çekmeye çalışıyor ama bütün temel kurumlar elimizde. Görüntüye aldanmayın, o kadar da merak edecek bir şey yok.”

Perşembe, 10 Kasım 2016 01:00
Kemal Okuyan

Yedi ya da sekiz yaşında bir çocuk, avazı çıktığı kadar bağırıyor; “ateşe atarım kendimi…” Serdar Ortaç’ın bir şarkısını söylemiyor, nutuk atıyor okul bahçesinde mikrofon elinde. 10 Kasım töreninin provası ve belli ki Kurtuluş Savaşı’na gönderme yapan bir metinde işgalcilere direnme kararlılığını yansıtan sözler bunlar.

Pazartesi, 17 Ekim 2016 01:30
Kemal Okuyan

Geçenlerde “ne olacak bu memleketin hâli” diye sordu CHP’nin Genel Başkanı. Kimilerine içten gelmiş olabilir, doğrudur böyle bir laf “yüksek siyaset” alanında hesap yaparak ağızdan çıkmaz. Belli ki, içindekini dışarı çıkarmış. Ancak ne olursa olsun, tarifi imkansız bir acizlik yansıyor ana muhalefet liderinin sözlerinden.

Pazartesi, 24 Ekim 2016 08:15
Kemal Okuyan

Patronlarımız cesur olmaya karar verdi nihayet! 

Çarşamba, 19 Ekim 2016 01:00
Kemal Okuyan

Güvenlik mi dediniz? Dalga geçiyor olmalısınız!

MİT uyarmış, “IŞİD havaalanlarına, otogarlara, köprülere saldırabilir” diye. Doğrudur, saldırmakta zaten. Hangisi gerçekten IŞİD’in eylemi, hangisine göz yumuldu, hangisi şu ya da bu uluslararası aktörün yönlendirmesiyle gerçekleşti, hangisi cihatçı bir kafanın bireysel inisiyatifinin ürünü, bunların bir önemi yok.

Cumartesi, 29 Ekim 2016 01:15
Kemal Okuyan

On kişilik bir topluluksunuz, bir adada tamamen tecrit edilmiş bir biçimde yaşamaya çalışıyorsunuz. İçinizden biri sizi özel güçlerle donatıldığına, hepinizden farklı olduğuna ikna etmiş. Dokuzunuz ona saygı gösteriyor, bir dediğini iki etmiyorsunuz. Bütün gün dolanıp meyve topluyor, saatlerce balık peşinde koşuyorsunuz.

Pazar, 16 Ekim 2016 08:45
Kemal Okuyan

Yıl 1914, Birinci Dünya Savaşı’nın artık eli kulağındaydı. Davul zurnayla yaklaşırken emperyalistler arasındaki hesaplaşma, bir Yugoslav milliyetçisi kurşun sıkıverdi Avusturya Arşidükü Ferdinand’a, hızlandırmak için adeta tarihi.

Siklet merkezi Avrupa’ydı neredeyse kaçınılmaz hale gelen savaşın ve o Avrupa’da savaşı durdurabilecek tek güç işçi sınıfıydı.

Perşembe, 01 Eylül 2016 07:45
Kemal Okuyan

Meclis reisi İsmail Kahraman dilini tutamadığından mı böyle yapıyor yoksa ona birileri mayın eşeği olmasını mı söyledi bilmiyorum. Bildiğim, AKP kurmaylarının, laiklik konusunda da Che’ye dair de aynen onun gibi düşündükleridir.

Haberi İsmail’den al durumu.

Pazartesi, 01 Ağustos 2016 13:15
Kemal Okuyan

Emperyalist dünyada kimse darbeyi konuşmuyor. Konuşulan sadece ve sadece Erdoğan. Tekelci medyadan ve “yetkililer”den söz ediyorum. ABD’de böyle, Almanya’da böyle, İngiltere’de böyle, Fransa’da böyle.

Pazartesi, 22 Ağustos 2016 07:45
Kemal Okuyan

Biliyorduk ne olduğunuzu… Hiç hayal kurmadık, kimileri gibi hiç saçmalamadık, yok demokrasi getirecekler, yok özgürlükleri genişletecekler, yok şu sorunu çözecekler, yok bu açılımın üstesinden gelecekler… Evet, saçmalamadık, aklımız başımızdaydı.

Pazar, 21 Ağustos 2016 09:30
Kemal Okuyan

Gülen Cemaati devleti ele geçirmiş. Öyle diyorlar. Ortaya çıkan tablo, cemaatin biraz da devletin kendisi olduğunu gösteriyor, “ele geçirme” bu durumu karşılamıyor. Karşılayamaz da. Gerçek bunun tamamen tersi.

Cemaatin neden ve nasıl etkisini artırdığına ilişkin epey söz söylendi, söyledik, bunları burada tekrar etmeyeceğim.

Pages