182 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 22 Temmuz 2016 10:15
Kemal Okuyan

Kemal Okuyan ile darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar üzerine konuştuk. 


Başından beri bu darbe girişiminin Erdoğan ya da AKP iktidarının başka etkili isimlerinin başının altından çıkan bir kurgu olduğu söylenegeldi. Aradan bir haftaya aşkın bir süre geçtikten sonra bu açıdan ne söylenebilir? 

Çarşamba, 14 Aralık 2016 09:00
Kemal Okuyan

Hürriyet’in manşetiydi “Yirminci yüzyıl şimdi bitti”; Fidel Castro’nun ölümünün ardından. İlk gençlik yıllarımdan beri bu gazete bende özel bir tiksinti yaratmıştır; bir tür resmi gazetedir, egemen ideolojinin güçlü sesidir, her zaman devletlidir ve şaşmaz bir biçimde komünizmle mücadelenin amiral gemisidir.

Cuma, 02 Aralık 2016 08:30
Mehmet Kuzulugil

Devleti ve milleti ile bütün olan Türkiye Cumhuriyeti değil konu.

Konu devrimci mücadelenin bütünlüğü.

İlham kaynağı ise sonsuzluğa uğurladığımız Kübalı devrimci Fidel ve onun yoldaşı Che.

Çarşamba, 07 Aralık 2016 08:00
Aydemir Güler

Bedenini yaktırmakmış vasiyeti Fidel’in. Koca adamın külleri bir kutuya fazla fazla sığdı tabii. Sonra bir insan bedeni için minicik kalan o kutu, Adayı bir uçtan kat etti. Milyonlar saygıya durdular, gözyaşı döktüler.

Pazartesi, 19 Aralık 2016 12:45
Osman Çutsay

Ennahda kurucusu Raşid Gannuşi, büyük krizin kendisine bazı kapıları kapattığını, bazı kapıları ise araladığını düşünenlerden olmalı. Tunus’tan dünyaya yeni mesajlar verebileceğine inanıyor.

Pazar, 04 Aralık 2016 08:15
Serpil Güvenç

“Dünyanın neresinde olursa olsun tüm somürülenler bizim vatandaşımızdır ve dünyanın neresinde olursa olsun tüm sömürücüler bizim düşmanımızdır… Ülkemiz aslında dünyadır ve dünyadaki tüm devrimciler kardeşimizdir” (Fidel Castro)

Cumartesi, 03 Aralık 2016 01:15
Erhan Nalçacı

Bu yıl İngiltere’nin AB’den çıkma kararı almasından sonra bir çatlak daha belirdi. 4 Aralık Pazar günü İtalya’da yapılacak Anayasa referandumu tahminlerin ötesinde bir kriz başlığına dönüştü.

Pazartesi, 05 Aralık 2016 01:15
İlker Belek

Fidel, komünist, Marksist-Leninist’ti.

Batista diktatörlüğüne karşı duyduğu insani tepkilerle devrimci olmuş, komünizmle tesadüfen eline geçen Manifesto ile tanışmıştı.

Cumartesi, 03 Aralık 2016 08:15
Aydemir Güler

“Türkiye bu haldeyken ne sosyalizmi” diye kızmakta olanların, aslında resmi muhalefet partilerinden daha fazla yapacak şeyleri olabilirdi. Sosyalizmi gerçekçi bulmayanların ille Kılıçdaroğlu’na fit olmaları gerekmez. Sosyalizmi gerçekçi bulmayanların devrimci olabildiği, hatta Türkiye’de, sosyalizmi hedefleyenlere göre mangalda kül bırakmadıkları dönemler pekâlâ olmuştur. 

Salı, 27 Aralık 2016 01:00
Orhan Gökdemir

“Musa peygamber aslında antik Mısır’da bir firavundu!” Tez, Mısır kökenli İngiliz yazar Ahmed Osman’ın. Osman, ilk gençlik yıllarını Mısır’da geçirmiş, eski bir “İhvan” sempatizanı. Ama o bu dini yobazlıktan kurtulmayı başarıp meraklarının peşinden gitmiş. Yahudiliği araştırırken ipuçlarının onu yeniden doğduğu yere götürdüğünü fark edip şaşırmış.

Pazartesi, 19 Aralık 2016 08:30
Kemal Okuyan

İşler karıştıkça kafalar da karışıyor. “Devlet elden gidiyor” diyor bir muhalif aydın. Düne kadar devrimci bir tutumun cilvesi olarak gördüğü “bombalı katliamları” artık yan cebine koyamayacağını anlamaya başlayan “radikal demokrasi” Kürt siyaseti ve siyasi iktidarı halkı nefret söylemi ile karşı karşıya getirmekle suçluyor.

Cumartesi, 31 Aralık 2016 01:15
Aslı Kayabal

Tarihi belgelerde doğum yeri Arcidosso’da (Toscana) öncü-sosyalist bir topluluğun fikir babası diye anılıyor. Gizemli bir cinayetle noktalanan kısa yaşamının ardından izini sürenlerin gözünde “Aziz David”, yaşadığı yüzyılın gazete haberlerinde ise “Amiatalı İsa”.

Pazartesi, 26 Aralık 2016 01:00
Osman Çutsay

Emperyalizm tezlerinin 100’üncü yılından çıkıp Ekim Devrimi’nin 100’üncü yılına giriyoruz. Lenin’in 1916’da kaleme alıp 1917’de yayımlayabildiği emperyalizm kitapçığından söz ediyoruz. 

Cumartesi, 24 Aralık 2016 08:30
Aydemir Güler

Cuma günü saat 18.00’e az kala soL portalın son 11 haberinden dördü CHP ile ilgiliydi. Birinde Kılıçdaroğlu kendilerinin de ülkücü olduğunu söylüyordu. Bir diğerinde yine Kılıçdaroğlu memleketin meselesini AKP’nin yönetememesi olarak tarif ediyordu.

Perşembe, 22 Aralık 2016 01:00
Ali Rıza Aydın

Tarık Zafer Tunaya’dan ödünç aldığımız, kitaplarından birine de ad olan başlık bugünlerde sıkça kullanılmaya başladı. Okuyucu için çekici, düşündürücü olduğundan tekrarda zarar yok.

Pages