15 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 28 Haziran 2016 01:00
Nevzat Evrim Önal

Çok temel bir sorunumuz var, düşmanı yenemeyeceğimize öyle inandık ki, zayıflıklarını üzerine gidilmesi gereken zaaflar değil, dalga geçilip rahatlanılacak komiklikler olarak görüyoruz.

Perşembe, 02 Haziran 2016 01:00
İlker Belek

Eskiden, Avrupa’daki üretken nüfus sorununun bizim de başımıza geleceğini, bunun önlemi olarak her kadının en az, üç, beş çocuk doğurması gerektiğini söylerdi.

Salı, 14 Haziran 2016 10:30
Özgür Şen

IŞİD ve benzeri cihatçı çetelerin eylemleri dünyayı değiştirmeye devam ediyor. Bu tür eylemler öyle bir nitelik kazandı ki eylemcinin örgütsel bağlantısının olup olmamasının dahi aslında bir önemi kalmadı. Orlando'da bir bara saldırıp onlarca kişiyi katleden caninin IŞİD'le bağlantısının düşünsel düzeyde olması bile yeterli artık.

Pazar, 12 Haziran 2016 02:15
Özkan Öztaş

HDP’li vekillerin belli aralıklarda Tekke ve Zaviyelerin açılmasına yönelik meclise sundukları teklifler herkesin malumu... Bu tekliflerin daha çok Kürt illerinde yaygın olan medreseleri ilgilendiriyor oluşu da bir gerçek.

Salı, 07 Haziran 2016 00:00
Nevzat Evrim Önal

Sevgili Şule’nin son yazısını okuyunca çok heyecanlandım, zira aynı dertten muzdaripmişiz. Ben de bir süredir yaygın bir Orwell ve 1984 goygoyu gözlemliyordum. Bu yüzden ergenlik yıllarımda ite kaka okuduğum kitabı politik bir gözle tekrar okuma ihtiyacı hissedip, eleştirel notlar almıştım.

Perşembe, 30 Haziran 2016 01:15
İlker Belek

En başından beri büyük hatalar yaptılar. Olmayacak işlerin peşine düştüler. Emperyalizmin kudretini hiç anlamadılar. İstedikleri gibi at oynatabileceklerini sandılar. Suriye politikası tamamen trajediydi. Yalnızca halklar açısından değil, kendileri açısından da.

Pazartesi, 20 Haziran 2016 01:15
İlker Belek

Uzun zamandır bunu yazıyoruz. Süreç savsasa bile durum aynı. Erdoğan konusundaki tutumlarının değiştiğini 17-25 Aralık operasyonu ile göstermişlerdi. O çapta bir işin sıradan bir aktör tarafından gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Cumartesi, 18 Haziran 2016 08:00
Aydemir Güler

İçki içiliyor diye saldıran şu tuhaf yaratıklar sürüsünü görünce “ötekiler de saygılı olsaymış canım” diyen olmuş mudur acaba? Ramazan’da müzik dinlemek ve bira içmek inananlara ve Tanrıya saygısızlık olarak yorumlanır mı, dersiniz?

Çarşamba, 01 Haziran 2016 09:00
Ahmet Abakay

Bunların en çok rahatsız oldukları konu “laik düzen.” 
Laikliği hep en büyük engel olarak gördüler.
Onun için anayasadan bunu çıkarmak istiyorlar. Fiilen de kullanılamaz hale sokuyorlar.
Bunun için imam hatiplerin yaygınlaştırılması, tekke ve zaviye gibi çalışan vakıflar, kuran kursları bunun için.
Bunun için mitinglere elinde kuran ile çıkıyorlar.

Pazar, 19 Haziran 2016 02:45
Özkan Öztaş

Geçtiğimiz günlerde HDP Diyarbakır vekili Altan Tan, halkın hendek savaşları boyunca hem PKK’ye hem de devlete öfkeli olduğunu ve bunun sonucunda da HDP’de bir yol ayrımına gelindiğini duyurmuştu.

Peki, nerden çıktı birden bire HDP’de yol ayrımı gündemi? Herkes bir anda HDP’de ayrışma nerede, ne konuda ve neden diye tartışmaya başladı.

Cuma, 17 Haziran 2016 02:30
Mehmet Kuzulugil

Dinsel dayatmalar, gerici ve ikiyüzlü zorbalık her yerde kendini gösterirken, din meselelerini hâlâ “inanç özgürlüğü” parantezine sıkıştırmakta ısrar edebilir miyiz?

Geride bıraktığımız yıllarda utanmaz liberallerin büyük sahtekarlıklarından birisi, Türkiye'de İslam inancına dayalı örgütlenmelerle devlet “otoritesi” arasında yaşanan çatışmaya ilişkin uydurmalarıydı.

Salı, 14 Haziran 2016 01:15
Nevzat Evrim Önal

Başlık kinaye değil. Ben ortaokul ve liseyi Beşiktaş Atatürk Anadolu’da okudum ve din derslerimizin hemen hepsine giren öğretmenin adı Recep’ti. Nasıl matematik hocası “matematikçi” idiyse, Recep de “dinci”ydi ve nasıl bir hocamızın lakabı “Komando” idiyse, Recep’inki de “Yobaz”dı.

Pazar, 05 Haziran 2016 09:15
Özkan Öztaş

2015’te Suruç’ta meydana gelen patlamanın ardından yaşanan kayıplar ve izleyen günlerde Ceylanpınar’da iki askerin hayatını kaybetmesi ile başlayan süreç AKP nezdinde yeni bir aşamaya geldi birkaç gün önce.

“Hendek Savaşları” olarak isimlendirilen operasyonlar boyunca 7 ilde ve 22 ilçede toplam 63 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Salı, 21 Haziran 2016 01:30
Oğuz Oyan

Karanlık yüz her yerden kendini gösteriyor. İktidarın ve kurduğu karanlık rejimin yüzü değil sadece görünen. Sokak aralarında günlük yaşamın bir parçası olarak gezinmeye başlayan sıradan faşizmin yüzü de her yerden sırıtmaya başlıyor. Kışkırtıldıkça, hoşgörüldükçe, sırtı sıvazlandıkça meydanı daha da boş buluyor.

Pazar, 19 Haziran 2016 01:45
Serpil Güvenç

“İlk iş bölümü, kadın ve erkeğin çoğalmak için yaptığı iş bölümüdür…Modern ailenin içinde tohum halinde yalnız kölelik değil serflik de vardır… Bu ailede, daha sonra toplumda ve Devlet’te de büyük ölçüde gelişen tüm çelişkilerin minyatür halde bulunduğunu görürüz” (Karl Marx)