14 sonuçtan 1 - 14 arası gösteriliyor
Pazartesi, 19 Aralık 2016 09:15
Akif Akalın

Sınıfın Sağlığı 2016 içinde “terör” konusunu ikinci kez gündemine almak zorunda kaldı. Bu konuda ilk yazımızı Mart ayında kaleme almış ve Türkiye’nin terör olaylarında yaşamını yitirenler bakımından dünyada “ikinci” sıraya yerleştiğini (birinci Irak), Türkiye’de terörün daha da tırmanabileceğinden endişe duyduğumuzu belirtmiştik (*).

Çarşamba, 02 Kasım 2016 13:15
Akif Akalın

CHP Türkiye’nin en köklü partilerinden biridir. Türkiye’nin ilk partisi olan TKP gibi Kurtuluş Savaşı içinde kurulmuş, Türkiye Cumhuriyeti’nin “kurucu” unsuru olmuştur. Şüphesiz bugünkü CHP, “kuruluş” döneminin CHP’sinden her bakımdan çok farklı bir partidir, fakat CHP’ye “oy verenler”, hala 1920’lerin CHP’sine oy verdiklerini düşünürler ya da en azından bu “duyguyla” oy verirler.

Perşembe, 10 Kasım 2016 15:00
Akif Akalın

ABD başkan adayları seçim döneminde sağlık politikalarını da açıklamışlar ve başkan olduklarında sağlık alanında neler yapacaklarını ifade etmişlerdi. Her ne kadar bu seçimlerde sağlık, geçtiğimiz 20 yılda gerçekleşen başkanlık seçimlerinde olduğu kadar ön plana çıkmadıysa da, ABD’de “Obamacare” olarak adlandırılan Demokrat Parti’nin sağlık reformu tartışmalara zemin oluşturdu.

Pazartesi, 13 Haziran 2016 13:30
Ebru Basa

AKP hükümetlerinin sağlık alanında gerçekleştirdiği dönüşümün başat güdüleyicisi sağlık hizmetinin tam boy piyasalaştırılması hedefi oldu. Bu doğrultuda yapılan her yeni düzenlemeyle birlikte sağlık hizmeti üretiminin kamusal niteliği giderek aşınırken özel sağlık sermayesinin payı da yıllar içerisinde genişledi.

Perşembe, 16 Haziran 2016 10:30
Ebru Basa

AKP’nin sağlık piyasasında temel güdüleyicinin tam boy piyasalaşma hedefi olduğunu her daim belirtiyoruz. Her ne kadar AKP ezelden beridir iktidardaymış gibi hissetsek de aslında sağlık hakkının hak olmaktan ve devletin bir toplumsal yükümlülüğü olmaktan çıkması AKP’yi önceliyor.

Pazartesi, 02 Mayıs 2016 11:00
Akif Akalın

İngiliz hekimler, İngiltere tarihinde bugüne kadar görülmedik yaygınlıkta bir grev dalgası başlattılar. İngiliz Tabipler Birliği (British Medical Association) ve Genç Hekimler (Junior Doctors) tarafından örgütlenen grev, aynı zamanda İngiltere’de bir işkolunda, bu işkolunun “tamamını” kapsayan ilk grevdir.

BU GREV BİZİM BİLDİĞİMİZ “GREVLERDEN” DEĞİL

Çarşamba, 20 Nisan 2016 11:45
Akif Akalın

Pazar günü (24 Nisan) İstanbul Tabip Odası’nda (İTO) seçim var. İstanbul hekimleri İTO’nun önümüzdeki iki yıl görev yapacak olan yeni yönetimini belirleyecek. Son yıllara kadar halen yönetimde olan Demokratik Katılım Grubu’nu destekleyen Toplumcu Hekimler, kez seçimlere “Toplumcu Hekim” grubu olarak, ayrı bir listeyle giriyor.

Pazar, 10 Nisan 2016 02:45
Akif Akalın

Geçtiğimiz hafta Belçika, Fransa, İspanya ve Yunanistan başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinde Sağlığın Ticarileştirilmesine Karşı Eylem Günü çerçevesinde Brüksel’de merkezi bir eylem örgütlenirken, diğer Avrupa şehirlerinde sağlık kurumlarında eylemler ve etkinlikler düzenlendi.

Cuma, 29 Nisan 2016 11:00
Akif Akalın

Değerli büyüğümüz Attila Aşut geçtiğimiz günlerde Birgün gazetesindeki köşesinde Küba izlenimlerini yayınladı. İstanbul Tabip Odası seçimleri gündemi nedeniyle bu izlenimleri değerlendirmek için ancak fırsat bulabildik.

Çarşamba, 16 Mart 2016 04:15
Akif Akalın

Birey düzeyinde baktığınızda bütün sağlık sorunları önemlidir ve sizi en çok rahatsız eden sorununuz, sorunlarınızın en önemlisidir.

Hemen kanser, kalp hastalığı veya doğumsal sorunları düşünmeyin. Bir genç için alnında büyümeye başlayan bir sivilce, TV sunucusu veya ses sanatçısı için basit bir soğuk algınlığı gerçekten çok önemlidir.

Pazartesi, 21 Mart 2016 11:45
Akif Akalın

Tıp tarihi “ilkel” toplumlarda dini liderlerin aynı zamanda iyileştirici olarak işlev gördüklerini anlatır. “İlahi” güçleriyle fiziksel ve spritüal iyileştiricilik yapan dini liderler, bu işlevlerini tıp bir “meslek” halini alana kadar sürdürmüşlerdir.

Çarşamba, 17 Şubat 2016 13:15
Akif Akalın

Önümüzdeki hafta Dünya Tabipler Birliği Başkanı Sir Michael Marmot, Türk Tabipleri Birliği’nin davetlisi olarak bir konferans vermek üzere İstanbul’a geliyor. 25 Şubat Perşembe günü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde verilecek konferans öncesinde fırsattan yararlanarak kendisine birkaç soru sormak ve konferansa katılacaklar için kısa bir dinleme kılavuzu hazırlamak istedik.

Salı, 05 Ocak 2016 09:15
Akif Akalın

Mesleğini iyi yapmaya çalışan ve sosyal sorumluluk duygusu gelişmiş birçok klinisyen uzman hekim, hastalıkları önlemenin tedavi etmekten çok daha önemli olduğunu, ağırlığın tedavi yerine önleyici ve sağlığı teşvik edici hizmetlere verilmesi gerektiğini söyler. Bunlar çok önemlidir ve birileri yapmalıdır, fakat “kendileri” değil!

Salı, 19 Ocak 2016 10:45
Akif Akalın

Modern tıbbın tarihi Hipokrat’a kadar uzansa da, insanların sağlıklarının güvencesini tıpta aramaya başlaması ve tıbbın gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesi ancak yirminci yüzyılda mümkün olmuştur. On dokuzuncu yüzyılda bilim ve teknolojide elde edilen başarılar meyvelerini yirminci yüzyılda vermeye başlamış ve tıp toplum içinde büyük bir prestij kazanmıştır.