49 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 31 Aralık 2016 16:00
Uğur Pişmanlık

Ödüller hep tartışmalıdır. Bir de yanlış yerde duruyorsanız

Basınımızda, “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri” sahiplerini buldu haberlerinin ardından tartışmalar başladı.

Pazartesi, 26 Aralık 2016 09:15
Güney Akgül

“1970’lerde insanlar sokakta sinek gibi ölürdü. O daha da kötüydü diyebilirim. Şimdi Cumhurbaşkanı ‘vatan haini’ diye bağırıyor. Ama hiç olmazsa sokakta ölen yok”

-Orhan Pamuk

Perşembe, 01 Aralık 2016 20:30
Serhat Halis

Liberalizm ve gericilik işlevsel bağlamda muhafazakârdır ve dolayısıyla eşdeştir. “Egemen ilişkiler ağını muhafaza etmek”, ikisinin de (görünen-görünmeyen) temel varlık nedenleri arasındadır. Liberallerin bunun aksini söylüyor olması, onların, iddiamızı kanıtlayan sosyal pratikteki somut gerçekliği karşısında, hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Pazartesi, 07 Kasım 2016 11:15
Çınar Çimen

Büyük Sosyalist Ekim Devrimi insanlığın sömürüsüz bir topluma doğru kurtuluşunu müjdeler! Bu devrim insanlık tarihinde yeni bir devri, hâlâ içinde bulunduğumuz devri açmıştır. Ekim 1917'den beri insanlığın kapitalist toplumdan sosyalist topluma doğru devrimci yürüyüşü sürmektedir.

Pazartesi, 24 Ekim 2016 17:00
Burhan Özalp

14 Ekim Cuma 2016 tarihinde Başbakan Binali Yıldırım’ın Ödemiş Belediyesi Konferans Merkezi'nde Milli Tarım Projesi Lansmanıyla öğrendik yeni destekleme sistemini: Havza Bazlı Destekleme. Aslında, havza modeli yeni bir çalışma değil. Mehdi Eker’in Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı döneminde 2006’da başlayan ve 2009’da tamamlanan bir çalışmaydı.

Salı, 11 Ekim 2016 08:15
Mehmet Ali Olpak

Amcam Mustafa Olpak’ın anısına

 

Pazartesi, 10 Ekim 2016 11:00
Burhan Özalp

Liberal gevşeklerin ağızları durmaz, sosyal medyada muhaliflik yapacağım derken Stalin’e laf söylemeden geçemezler. Bunlar liberal gevşeklerdir, bunlar iş yapmazlar laf ebeliği yaparlar. Bu nedenle iş yapmaya odaklı Stalin’in çelik disiplinini bir türlü kabullenemezler.

Cuma, 02 Eylül 2016 12:30
Merve Uzel

1 Eylül Dünya Barış Günü Bildirisini PEN Türkiye adına, PEN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve şair Haydar Ergülen kaleme aldı.

Cuma, 09 Eylül 2016 16:30
Cem Buksur

Sağımız solumuz yeni yeni siyasi analizlerle doltu, taştı. Dün söylediğini bugün görmezden gelen,belli bir bütünlük gözetmeyen, kurduğu ya da kuracağı siyasi ittifaklara göre şekil değiştiren, en yaratıcı olduğu iddiasındaki bir sürü siyasi analiz türedi. Oysa yöntem, siyasi bütünlüğü korumak için vazgeçilmez.

Çarşamba, 07 Eylül 2016 15:15
Behçet Gültekin

Türkiye’deki düşünce hayatı, AKP’li yıllardaki yoğun liberal-muhafazakâr saldırı nedeniyle o kadar dumura uğradı ki, iki damla düşünce kırıntısını, üç satır derin metni sevinçle karşılar olduk. Kemalizmin aşkın düşünürü Doğan Avcıoğlu ile sağın gediklilerinden Peyami Safa gibi isimler, son 15 yıldaki aydın müsveddeleri ile kıyaslandığında zemzemle yıkanmış gibi kalırlar.

Salı, 20 Eylül 2016 09:00
Nazlı Bildirici

Türkiye’deki sağ siyasetin gündemine baktığımızda, Saray-ı Hümâyun’un burçlarına dahi yaklaşamayacak olanların canhıraş bir şekilde Evlâd-ı Fâtihâncılık oynadığına şâhit oluyoruz. Evet arkadaşlar, Osmanlı fetişisti Türkçülerin Etrak-ı bî idrak* olmaları sorunsalıyla karşı karşıyayız maalesef.

Salı, 06 Eylül 2016 17:00
Hasan Selçuk Turan

Yaratmak, gereklilik arz ediyordu artık iyiden iyiye. Biat sarmış ve karartmıştı dört bir yanı. Boyun eğmemek gerekiyordu, ama boynunu büküyordu zifiri karanlık. Işık yoktu. Gözler diz hizasında. Yol arıyordu, bir çıkış yolu. Yoktu. Yoktan var etmek gerekiyordu öyleyse. Yaratmak gerekiyordu. Kıvılcım olmak. Ayağa Kalkmak. Ateşi bulmak. Aracı bulmak. İlerlemek gerekiyordu.

Salı, 30 Ağustos 2016 16:30
Cuma Kayabaşı

Politik soytarılığın "kandırıldık" şark kurnazlığıyla birleşip daha başından temelleri çürük binaya kaçak kat çıktığı zamanlar... Nâzım'ın adlarını anarken büyüyen gözbebekleriyle "dünyayı elimizden alıp ölümsüz ağaçlar dikecekler" dediği çocuklarının dini bütün vicdanı leş hacı-hocalarca iğfal edildiği zamanlar...

Çarşamba, 31 Ağustos 2016 10:30
Bekâm Örün

Zorunlu askerliğini yapanlar ya da onların bitmek bilmeyen askerlik anılarına maruz kalanlar bilir. Anılara kaynaklık eden tüm tuhaflıklıklarına rağmen, askerlik sıkıcıdır. Tek düzedir. Hemen her gününüz birbirinin aynıdır. İnsanı -okumak insan olmanın şartlarından biriyse- kitaba ulaşamadığı ölçüde, kurutur.

Salı, 16 Ağustos 2016 13:45
Feride E.Tetik

Oryantali bilmeyenimiz yoktur. Bizde çiftetelli ile iç içe geçmiş,  Doğu terminolojisinde raks şarkı, oryantal dans, batıda ise göbek dansı olarak bilinen bir danstır. Peçe ile yapılan, kadını bir ‘et sunumu’na dönüştüren, gazino kültürüne yönelik versiyonundan bahsetmiyorum.

Pages