113 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 07 Aralık 2015 08:45
Kemal Okuyan

Anlaşılıyor ki, Venezuela’da parlamento seçimlerini Demokratik Birlik denilen sağcı koalisyon kazandı. Henüz resmi sonuçlar açıklanmadan yazdığım bu yazının, tersi bir sonuçla karşılaşılması durumunda da boşa çıkmayacağını düşündüğüm için rahatım.

Yazı konusunda rahatım ama üzgünüm.

Pazar, 06 Aralık 2015 15:00
Can Berk İzmirden

Dünyadaki en güvenli seçimleri yapan Venezuela hakkında genelikle spekülatif ve iki yüzlü haberler yapan Amerikan medyası, bugünkü Venezuela Ulusal Meclis seçimleri hakkında şimdiden peşin hüküm veriyor.

Pazartesi, 07 Aralık 2015 18:34
Venezuela'da gerçekleşen seçimlerin sağ kanat tarafından kazanılmasının arkasında yıllardır süren pek çok sorunun çözülememesi, aksine birikerek artması yatıyor. Ancak seçimlerle birlikte ülkede her şeyin kaybedildiği söylenemez.

Venezuela'da gerçekleşen seçimlerde, sağ büyük bir zafer kazanarak mecliste ezici çoğunluğu ele geçirdi. Seçimlerden önce 64 sandalyesi olan Demokratik Birlik Koalisyonu, Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi'nin (PSUV) 99 olan sandalye sayısını 46'ya indirerek kendi milletvekili sayısını 99'a çıkarttı.

Pazartesi, 07 Aralık 2015 12:51
CNN'in İspanyolca versiyonu, ABD Başkanı Barack Obama'yı Venezuela Devlet Başkanı ilan etti. Hata bir süre sonra düzeltildi.

CNN'in İspanyolca versiyonu, ABD Başkanı Barack Obama ulusa sesleniş konuşmasını yaparken, Obama'yı Venezuela Devlet Başkanı ilan etti.

Geçmişte de benzer hatalar yapan CNN, hatasını bir süre sonra düzeltirken, Obama'nın Venezuela Devlet Başkanı ilan edilmesi sosyal medyada alay konusu oldu.

Çarşamba, 02 Aralık 2015 09:47
Venezuela, Avrupa Birliği'nin 6 Aralık'ta gerçekleşecek Venezuela seçimlerine müdahale etme talebini kabul etmedi.

teleSUR'un haberine göre, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Avrupa Konseyi tarafından yazılan mektuba Venezuela hükümetinden yanıt geldi. Venezuela hükümeti Avrupa Birliği'nin 6 Aralık'taki seçimlere müdahalesini reddederken, mektubu yazan kişilerin insan haklarını yok saymasıyla bilinen kişiler oldukları hatırlatıldı.

Pazartesi, 07 Aralık 2015 22:52
Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Birleşik Sosyalist Parti'nin meclisteki çoğunluğu kaybettiği seçimlere ilişkin bir değerlendirme yaptı.

International Communist Press'in haberine göre Venezuela'da sağcı koalisyonun parlamentoda çoğunluk elde etmesi ile sonuçlanan seçimlerin ardından Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro bir açıklama yaptı.

Çarşamba, 02 Aralık 2015 13:28
Venezuela muhalefeti, seçim sonuçlarını "beğenmemeleri" durumunda sokağa çıkacaklarını duyurdu. Muhalefetin eylemlerine ABD'den destek geleceği söyleniyor.

Huffington Post'un haberine göre, 6 Aralık'ta seçime gidecek olan Venezuela için, Venezuela muhalefeti ve ABD hazırlıklarını şimdiden yapmış durumda. Muhaliflerin gazetesi El Nacional'de muhaliflerin seçim sonucunu beğenmemeleri durumunda sokağa çıkacakları söylenirken, ABD'nin de buna destek vereceği bildiriliyor.

Pazar, 06 Aralık 2015 19:26
Küba Cumhuriyeti Halk İktidarı Ulusal Meclisi Venezuela'da yapılan seçimlere ilişkin dayanışma deklarasyonu yayınladı.

Küba Cumhuriyeti Halk İktidarı Ulusal Meclisi Uluslararası İlişkiler Komisyonu, Venezuela’da bugün gerçekleşecek olan seçimlere ilişkin dayanışma deklarasyon yayınladı.

Çarşamba, 09 Aralık 2015 10:03
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, devrimin başlangıcındaki ruha geridöneceklerini söyleyerek, "devrimin muzaffer olduğu zamanlar geri gelecek" dedi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Bolivarcı devrimin yeniden doğuşu" için çağrı yaparak, devrimin başlangıcındaki ruhuna geri döneceklerini söyledi.

Pazartesi, 07 Aralık 2015 08:30
Venezuela parlamento seçimlerinde sağ muhalefet 99 sandalye kazanarak parlamentoda çoğunluğu ele geçirdi.

Venezuela parlamento seçimlerinde sağ muhalefet 99 sandalye kazanarak parlamentoda çoğunluğu ele geçirdi. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Tibisay Luceno'nun açıklamalarına göre PSUV 46 milletvekili kazanırken sağ muhalefet 99 miletvekili kazandı. Seçimlerde katılım oranı %74,25 oldu. 

Pazartesi, 07 Aralık 2015 15:16
Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Venezuela'ya mesajında Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu teselli ederek, "Bolivarcı devrim yeni zaferler kazanacaktır" dedi.

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Venezuela'da gerçekleşen seçimlerin ardından Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya teselli mesajı yolladı.

Mesajında Maduro'nun "sıradışı savaşı" için duyduğu saygıyı belirten Raul Castro, Venezuela'da olanları takip etmekte olduğunu bildirdi.

Mesajda "Bolivarcı devrim yeni zaferler kazanacaktır" deniyor.

 

Pazar, 06 Aralık 2015 19:17
"Venezuela halkı ve Bolivarcı Devrimi, bölge sağı ile Avrupa ve ABD’nin yaşlı sağcıları tarafından kullanılan ülke muhalefetinin yürüttüğü yoğun kirli savaşa karşı mücadele içindedir"

Halklara Barış, Adalet ve Onur İçin Uluslararası Komitesi Venezuella'da gerçekleşen seçimlerle ilgili bir deklarasyon ve çağrı yayınladı.

Komite tarafından yayınlanan açıklama şu şekilde:

Venezuela halkı ve Bolivarcı Devrimi, bölge sağı ile Avrupa ve ABD’nin yaşlı sağcıları tarafından kullanılan ülke muhalefetinin yürüttüğü yoğun kirli savaşa karşı mücadele içindedir.

Pazartesi, 21 Aralık 2015 10:04
Yıllık enflasyon ve işsizlik oranının toplamından oluşan sefalet endeksi, 2015'te yüzde 18.4'e yükseldi. Sefalet oranı en yüksek ülkeler arasından Venezüela, Nijerya, Güney Afrika, İran, Arjantin, Yunanistan, Mısır gibi ülkeler yer alıyor.

Türkiye’de 2012’de yüzde 15.4 olan sefalet endeksi, 2015’te yüzde 18.4’e çıktı.

Cumhuriyet'ten Pelin Ünker'in haberine göre, sefalet oranı en yüksek ülkeler Venezüella, Nijerya, Güney Afrika, İran, Arjantin, Yunanistan, Mısır, İspanya, Rusya ve Türkiye olarak sıralanıyor.

SEFALET ENDEKSİ NEDİR?

Pazartesi, 07 Aralık 2015 15:00
Akif Akalın

İki yıl önce “Kapitalist toplumda sosyalist bir yaşam kurulabilir mi?” başlıklı bir yazı kaleme almış ve yazımızı “bu konjonktür değişebilir ve Venezuela deneyimi de Allende deneyimi gibi ezilebilir” öngörüsüyle bitirmiştik. Ne yazık ki tarih bizi bir kez daha haklı çıkarttı.

Cuma, 11 Aralık 2015 09:00
Kemal Okuyan

Duyduğumdan bu yana kafamdan bir türlü atamadığım bir soruya yanıt arıyorum: Erdoğan, Hamza Yerlikaya’yı neden danışman yaptı?

Diyeceksiniz ki, ne önemi var ortalık danışmandan geçilmiyor, ha bir eksik ha bir fazla ne fark eder! Diyeceksiniz ama demeyin.

Pages