396 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 23 Aralık 2015 21:11
Son yapılan bir araştırmaya göre, Suriye'de savaşan militanların büyük çoğunluğunun ideolojik olarak IŞİD'den pek bir farkı yok.

Suriye'deki Esad karşıtı "muhaliflerin" büyük bölümünün ideolojik olarak Irak-Şam İslam Devleti'nden (IŞİD) pek bir farkı olmadığı bir kez daha kanıtlandı.

Din ve Jeopolitik Merkezi isimli kuruluş tarafından yapılan araştırmaya göre, belli başlı grupların yüzde 60'ı "İslamcı aşırılıkçı"lardan oluşuyor. 

Pazartesi, 21 Aralık 2015 19:41
Müslüman Kardeşler'in Suriye kolunun İngilizce twitter hesabından yapılan açıklama cihatçı akımlarla İsrail'in siyasi-ideolojik bağlarını bir kez daha gözler önüne serdi.

Müslüman Kardeşler'in Suriye kolunun twitter'daki resmi İngilizce hesabı olan @IkhwanSyriaEn'dan yapılan açıklama İsrail ile cihatçı hareketler arasındaki bağları bir kez daha gündeme getirdi. 

Müslüman Kardeşler yaptığı paylaşımda "Noel Baba, terörist Samir Kantar'ın öldürülmesi ile Suriyelilere en iyi Noel hediyesini getirdi" dedi.

Salı, 08 Aralık 2015 09:35
Gericiler tarafından 85 yıl önce öldürülen Asteğmen Kubilay ve arkadaşları için 23 Aralık’ta yapılacak anma töreninde CHP'li belediye başkanının konuşma yapması yasaklandı.

Mustafa Fehmi Kubilay ve arkadaşlarının her 23 Aralık’ta Menemen’de yapılan anma töreninde ilk kez Menemen Belediye Başkanı’nın konuşma yapması yasaklandı.

Pazar, 27 Aralık 2015 13:10
Cizre’de devam eden sokağa çıkma yasağını protesto için geçtiğimiz aylarda bir maç sırasında atılan ‘Her yer Cizre her yer direniş’ sloganı nedeniyle 20 bin lira para cezasına çarptırılan Amedspor, bir kez daha disipline sevk edildi.

Kulübün Twitter hesabından yapılan açıklamada Amedspor’un 23 Aralık’ta Başakşehir’le oynadığı Türkiye Kupası mücadelesinde atılan ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Faşist hakem istemiyoruz’, ‘Biji Berxwedana Surê – Cizirê’ ve ‘Diren diren teslim olma Amed’sloganlarıyla ‘ideolojik propaganda yapıldığı’ gerekçesiyle disiplin sürecinin başlatıldığı kaydedildi.

Pazartesi, 07 Aralık 2015 16:00
Aynur Özcan Gümüş

Bizim gibi kapitalist ülkelerde ideoloji sosyal bilimlerin en kaygan kavramıdır başka bir deyişle herkesin farklı anlamlar çıkardığı bir terimdir. İnsanların ideoloji konusunda nasıl farklı anlamlar çıkardığına ve hangi ideolojiden nasıl etkilendiklerine, çeşitli ideolojik unsurlara hayatlarında ne şekilde yer verdiklerine bakarak anlayabiliriz.

Perşembe, 10 Aralık 2015 03:44
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP'nin “Seni başkan yaptırmayacağız” söylemini eleştirenler hakkında “Parti içinde Erdoğan sevdalısı bir damar her zaman vardı" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TBMM'de bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı.

HDP'nin “Seni başkan yaptırmayacağız” söylemini eleştirenlerle ilgili olarak "Parti içinde Erdoğan sevdalısı bir damar her zaman vardı" diyen Demirtaş, "Bunlar gizli Erdoğancılardı aslında. Bunların eski vekil olmalarının nedeni de budur" ifadelerini kullandı.

Cumartesi, 05 Aralık 2015 02:00
Erhan Nalçacı

Dün Suriye tezkeresi Alman parlamentosundan geçti, Almanya ABD önderliğindeki askeri yığınağa 1200 asker, 4 uçak ve bir savaş gemisi ile katılıyor. Nazizmi yaratan Alman tekellerinin ordusu IŞİD’e karşı savaşacakmış! Nasıl da içimiz rahatladı!

Cumartesi, 19 Aralık 2015 02:15
Erhan Nalçacı

Aziz Sancar ve Celal Şengör’e teşekkür borçluyuz, bize varolan düzenin içinde bilimin ve bilim emekçilerinin yerine ilişkin temel konuları hatırlattıkları için.

Perşembe, 03 Aralık 2015 17:30
Ümit Darıcı

Türkiye'de emekçi sorunu, islamofaşist nitelikte bir totaliter rejim kurma tehlikesi ile sınırlı kalmaz ve tek adam sorunu da değildir... Bu kadar dar bir tanımlama sistem içinde sermayedar güçlerin kendi çıkarlarının devamlılığını sağlama görevini görmezden gelme ve sınıfsal çelişkileri reddetmek anlamına gelir ki yukarda ki bakış açısı post marksist bir tespit olarak kalır.

Perşembe, 17 Aralık 2015 19:36
İngiltere, yayınlamayı bir yılı aşkın süredir ertelediği Müslüman Kardeşler raporunu bugün paylaştı. Rapor, örgüt için terörist ifadesini kullanmadı, örgütü yasaklamadı ancak örgütle ilişkilenmenin aşırılaşmaya işaret olabileceğine hükmeti.

İngiltere'nin bugün yayınlanan Müslüman Kardeşler örgütü inceleme raporunda, Mısır'da yasadışı ilan edilen örgütü destekleyen ya da ilişkili tüm öğelerin aşırılaşma eğilimi taşıdığı yönünde değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. 

Perşembe, 17 Aralık 2015 12:16
16-17 Ocak'ta yapılacak olağan kurultayda, öncelikli olarak iki maddelik tüzük değişikliği yapılması öngörülüyor. Değişiklik ile partideki tüm üyeliklerin sıfırlanacağı belirtiliyor. CHP'de üye sıfırlanması en son Altan Öymen'in Genel Başkanlığı döneminde yapılmıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partinin yeniden yapılanması için düğmeye bastı. Hürriyet'ten Rifat Başaran'ın haberine göre bu çerçevede 35. Olağan Kurultay’ın ardından örgüt yapısının tamamen değiştirileceği, partideki tüm üyeliklerin sıfırlanacağı öğrenildi.

Perşembe, 03 Aralık 2015 13:05
İki hafta önce Davutoğlu'na "IŞİDsever" dediği gerekçesiyle "hakaret" davasında yargılanan CHP eski milletvekili Hüseyin Aygün, soL'a yaptığı açıklamada, "Bunların IŞİDseverliği, meğer petrolseverlikten de ileri geliyormuş" dedi. Aygün, petrol tartışmasının Erdoğan Ailesi ile Rusya arasında ailevi bir meseleye dönüştüğünü öne sürdü.

19 Kasım 2015 Perşembe günü Ankara 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nde Başbakan Davutoğlu'na sosyal medyada "IŞİDsever" dediği gerekçesiyle yargılanan CHP eski milletvekili Hüseyin Aygün, "Bunların IŞİDseverliği sadece siyasal, ideolojik nedenlerle değil, meğer petrolseverlikle de ilgiliymiş. 28 dakikalık video görüntüsüyle bu kanıtlandı" dedi. 

Perşembe, 31 Aralık 2015 08:15
Aydemir Güler

2008 yılında Felaketin Eşiğinde başlığıyla bir broşür yayınlamıştık TKP olarak.

Niyetimiz felaket tellallığı yapmak, insanları korkutmak değildi. Korkunun yaratacağı bir infial veya enerjiden yarar umuyor olamazdık.

Çarşamba, 23 Aralık 2015 00:04
ODTÜ'de gerçekleşen gerici provokasyon sonrasında yaşanan arbedeye ilişkin Komünist Gençlik tarafından bir açıklama yayınlandı.

ODTÜ’de gericiler bir kez daha mescid yetersizliğini bahane edip provokasyona girişti. Okulun farklı yerlerinde meydana gelen olaylarda gericilerin kamera kaydı alırken geri çekildikleri, kayıt durduğunda ise provokasyona devam etmekten geri durmadıkları görüldü. Yaşanan arbedede yaralanan olmadı.

Çarşamba, 30 Aralık 2015 15:06
Kemal Okuyan 2015'i tek kelime ile "kötü" olarak değerlendirirken, toplumsal mücadeledeki "geri çekilme" görüntüsünün temelinde gelişmeleri "anlayamama, anlamlandıramama" sıkıntısı olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Dolayısıyla sokakların boşalması normal ama kalıcı değil. AKP’nin sokağı tasfiye şansı yok. Sol hoşnutsuz kesimlere gerçek bir seçenek sunarsa, sokak yine hareketlenir."

2015'in son röportajını Komünist Parti Merkez Komite üyesi ve soL yazarı Kemal Okuyan ile  yaptık. Türkiye ve dünya açısından pek de iyi geçmediği belli olan 2015'i nasıl değerlendirdiğini sorduk, 2016 için öngörü ve beklentilerini aldık.

Pages