36 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 04 Aralık 2015 10:11
Socrates, yalnızca futboldaki becerisi ile ön plana çıkan bir ‘futbolcu’ olmadı hiç. Onun yaşamına anlam katan, mücadeleci kimliği ve sporu bir mücadele alanı olarak tanımlayabilmesiydi.

“Benim üç tane idolüm vardı; Che Guevara, Fidel Castro ve John Lennon” …

Bu sözlerin sahibi Socrates, 4 Aralık 2011 günü aramızdan ayrılmıştı. İdolleri gibi yaşamış, emek mücadelesinin en önemli figürleri arasında yerini almış ve klasikleşen gol sevinci gibi, ‘sağ yumruğu havada’ ayrılmıştı yeşil sahalardan ve hayatımızdan…

Pazartesi, 16 Kasım 2015 13:43
Gazeteci Leyla Umar 87 yaşında hayatını kaybetti.

Fidel Castro, Nelson Mandela, Patrik Bartholomeos gibi isimlerle yaptığı röportajlarla tanınan gazeteci Leyla Umar hayatını kaybetti.

 

Çarşamba, 25 Kasım 2015 15:06
Komünist Parti Merkez Komite Üyesi Kemal Okuyan, JMKDD İzmir Şubesi'nce düzenlenen "Yeni Dönemde Küba" konulu söyleşide, ülkedeki reformlara ilişkin gözlem, izlenim ve değerlendirmelerini paylaştı. Okuyan, dünyanın en ağır ablukasını yaşayan Küba'da hiçbir reformun kapalı kapılar ardında bir oldubittiyle gerçekleşmediğini belirterek, "Küba ABD'ye teslim olmadı" dedi.

Komünist Parti Merkez Komite Üyesi Kemal Okuyan, geçen Ekim ayında gerçekleştirdiği Küba ziyaretinde edindiği gözlem ve izlenimleri, Jose Marti Küba Dostluk Derneği (JMKDD) İzmir Şubesi’nce düzenlenen bir söyleşide dinleyicilerle paylaştı.

Pazartesi, 21 Eylül 2015 09:12
Papa Francis, Küba ziyareti sırasında Fidel Castro ile de görüştü.Görüşmenin "dostça" bir ortamda geçtiği söyleniyor.

Papa Francis, Küba'yı ziyaret ederek Devrim Meydanı'nda halka seslendi. Hıristiyanlığın mesajının başkaları için çalışmak olduğunu belirten Papa, Latin Amerika siyasetine dair yorumlar yaptı.

ABD ve Küba arasında ilişkilerin yeniden başlamasını olumlu karşıladığını belirten Papa Francis, Kolombiya'da da barış görüşmelerinden yana olduğunu söyledi.

Cuma, 04 Eylül 2015 15:16
Küba ve Venezuelalı göz cerrahları 25 bin 650 yoksul Paraguaylıyı ücretsiz tedavi etti.

25 bin 650 tedavi edilebilir hastalığa sahip yoksul Paraguaylı, Venezuela ve Kübalı göz cerrahları tarafından tedavi edildi. Mision Milagro (Mucize Misyonu) isimli misyonun yoksul hastalara ücretsiz tedavi sağladığı aktarılıyor.

Perşembe, 13 Ağustos 2015 21:16
Küba devriminin lideri Fidel Castro, ABD'nin ablukası nedeniyle uğradıkları zarar için tazminat talep etme hakları olduğunu belirtti. Castro, zararın milyonlarca dolara ulaştığını kaydetti.

Küba devriminin lideri Fidel Castro, ABD'nin ablukası nedeniyle uğradıkları zarar için tazminat talep etme hakları olduğunu belirtti. Castro, zararın milyonlarca dolara ulaştığını kaydetti.

Perşembe, 13 Ağustos 2015 11:01
Bugün 13 Ağustos, Küba Devrimi'nin tarihi lideri Fidel'in 89. doğum günü. Fidel'in de, Küba halkının da emperyalizme karşı mücadelesi sürüyor.

Fidel Castro, 13 Ağustos 1926'da doğdu. Küba Devrimi'nin liderliğini yapan Fidel, 16 Şubat 1959'da Küba Başbakanı oldu. 24 Haziran 1961'de Küba Komünist Partisi Birinci Sekreteri seçilen Fidel, 2011'e kadar bu görevine devam etti.

Çarşamba, 26 Ağustos 2015 19:45
Kübalı Kadınlar Federasyonu (FMC) 55. yıldönümünü kutluyor.

Küba Devlet Konseyi Başkanı Raul Castro, Kübalı Kadınlar Federasyonu'nun (FMC) 55. yıldönümü nedeniyle Kübalı kadınları tebrik etti.

Granma'da yer alan habere göre, Raul Castro'nun tebrik mesajı FMC Genel Sekreteri ve Küba Komünist Partisi (PCC) üyesi Teresa Amarelle Boué tarafından Granma eyaletinde yapılan ulusal yıldönümü kutlamasında iletildi.

Pazar, 12 Temmuz 2015 11:20
Küba lideri Fidel Castro, İçişleri Bakanlığı ve Devrimci Silahlı Kuvvetler'den kamu işçileri ve devlet görevlileriyle buluşarak küresel sorunlardan bahsetti.

Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro, İçişleri Bakanlığı ve Devrimci Silahlı Kuvvetler'den (FAR) kamu işçileri ve devlet görevlileriyle buluştu. İşçileri yiyecek üretimindeki büyük artıştan dolayı tebrik eden Castro, küresel sorunlardan bahsetti.

Pazartesi, 27 Temmuz 2015 11:55
Küba devriminin lideri Fidel Castro, teleSUR'un 10. yılı sebebiyle mektup yazarak, Hugo Chavez'in ektiği tohumların büyümeyi sürdüreceğini söyledi.

Küba devriminin lideri Fidel Castro, Hugo Chavez'in Latin Amerika'nın entagrasyonu için kurduğu medya kuruluşu teleSUR'a, kuruluşun 10. yılı sebebiyle mektup yazdı.

Cuma, 17 Temmuz 2015 09:24
Küba Komünist Partisi Birinci Sekreteri ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro Ruz, ülkenin durumunu anlattığı bir konuşma yaparak "müreffeh ve sürdürülebilir bir sosyalizmin inşası için dönüşümleri kendi hızımızda sürdüreceğiz" dedi.

Küba Komünist Partisi Birinci Sekreteri ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro Ruz, ülkenin durumunu anlattığı bir konuşma yaptı. Son aylarda ülke için çok önemli olaylar gerçekleştiğini belirten Castro, ülkenin GSYİH'sinin artışındaki düşüşün de tersine çevrildiğini ve 30 Haziran itibariyle büyümenin %4.7 olduğunu söyledi.

Salı, 07 Temmuz 2015 10:27
Küba lideri Fidel Castro, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'a mektup yazarak, referandum sonucundan dolayı tebrik etti.

Küba lideri Fidel Castro, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'a mektup yazarak, referandum sonucundan dolayı tebrik etti.

Sonucu yakından takip ettiğini belirten Castro, Yunanistan'ın tarihsel katkıları sebebiyle Kübalılarca iyi bilinen bir ülke olduğunu söyledi.

Çipras'a başarılar dileyen Castro'nun yanı sıra, kimi diğer Güney Amerika liderleri de benzer mesajlar iletti.

Cumartesi, 18 Temmuz 2015 09:45
Erhan Nalçacı

Önümüzdeki hafta Küba ve ABD’de karşılıklı olarak büyükelçilikler açılacak. Elli yıldan fazla bir süredir iki ülke arasında büyükelçilik düzeyinde diplomatik bir ilişki olmadığı düşünülürse olayın önemi daha iyi anlaşılır.

Uluslararası ana akım medya bu olayı çarpıtarak “normalleşme” olarak sundu.

Pazartesi, 06 Temmuz 2015 10:15
Akif Akalın

Tıp fakültesini bitiren bir hekimin önünde nasıl bir yol vardır? Aslında seçenekleri sanıldığı kadar çok değildir. Hemen devlette veya özel bir sağlık kuruluşunda işe girip hekimlik yapmaya başlayabilir veya tıbbın belli bir disiplininde uzmanlaşmak isterse, eğitimine bir süre daha devam etmesi gerekecektir.

Pazar, 05 Temmuz 2015 16:15
Akif Akalın

Tıp fakültesini bitiren bir hekimin önünde nasıl bir yol vardır? Aslında seçenekleri sanıldığı kadar çok değildir. Hemen devlette veya özel bir sağlık kuruluşunda işe girip hekimlik yapmaya başlayabilir veya tıbbın belli bir disiplininde uzmanlaşmak isterse, eğitimine bir süre daha devam etmesi gerekecektir.

Pages