60 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 05 Aralık 2015 09:00
Kemal Okuyan

“İşçi sınıfı iktidarını, sosyalist devrimi hedeflemeseydi, komünist partiye ihtiyaç olmazdı.” Bunu sık sık vurgulamakta haklıyız. Çünkü siyasi iktidar, önündeki bir dizi engelin temizlenmesiyle ulaşılacak bir nihai uğrak değil, bütün mücadele başlıklarının içine sinen temel bir perspektiftir.

Perşembe, 10 Aralık 2015 08:46
İstanbul'da, Terörle Mücadele Şubesi ekipleri Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi'ne (YDG-H) yönelik operasyon başlattı. Küçükçekmece, Fatih ve Eyüp ilçelerinde çok sayıda kişi YDG-H bağlantılı olduğu iddiasıyla gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, birçok ilçedeki çok sayıda adrese sabahın ilk saatlerinde (YDG-H operasyonu düzenledi. Operasyona özel harekat polislerinin yanı sıra çevik kuvvet polisleri de katıldı. Operasyonlar devam ediyor.

Çarşamba, 23 Aralık 2015 10:10
Yaşamda ve hukukta devrimci duruşun, adaletsizliğe karşı mücadelenin simgelerinden olan Halit Çelenk'in hukuk mücadelesi ve eserleri doğrultusunda toplumsal ilişkiler ile hukuk arasında bağlantı kuran yayın, tez ve eserler üretimesini teşvik amacıyla verilen ödül için son başvuru tarihi 1 Şubat 2016 olarak belirlendi.

Halit Çelenk Hukuk Ödülleri'nin 2'ncisi için başvurular başladı. 

Konusunun "serbest" olarak duyurulduğu bu yılki ödüle katılacak eserlerde, Halit Çelenk'in yaşamı, eserleri, mesleki ve yaşam mücadelesi, fikirleri ile hukuk veya toplumsal ilişkiler bağlantısının kurulması esas alınacak.

Cuma, 18 Aralık 2015 15:53
Husiler İsviçre'de sürmekte olan Yemen barış görüşmelerini ateşkes ihlalleri sebebiyle durdurdu.

Devrimci Husi Komitesi Başkanı Muhammed Ali el-Husi, İsviçre'deki barış görüşmelerinin süresiz olarak durdurulduğunu duyurdu. Husilerin bu adımı atma sebeplerinin Yemen'deki ateşkes ihlalleri olduğu belirtiliyor.

Suudi Arabistan'ın ateşkese uymadığı ve hava saldırılarını sürdürdüğü duyurulurken, Suudi destekli Mansur Hadi yanlılarının da ateşkese uymadıkları biliniyor.

Perşembe, 10 Aralık 2015 17:23
El Kaide bağlantılı Ahrar'uş Şam, çeşitli nedenlerle Riyad'daki "muhalefet" toplantısından çekildiklerini duyurdu.

Suudi Arabistan'ın sponsorluğunda Riyad'da bir araya gelen "Suriye muhalefeti" temsilcileri arasında çatlak ortaya çıktı.

Toplantıya davet edilen El Kaide bağlantılı Ahrar'uş Şam, sahadaki "devrimci gruplara" yeterli ağırlık verilmediği ve "Suriye halkının Müslüman kimliği tanınmadığı" için konferanstan çekildi.

Salı, 15 Aralık 2015 15:10
Kobani'de IŞİD'e karşı savaşırken yaşamını yitiren ve naaşına 15 ay sonra ulaşılan Suphi Nejat Ağırnaslı bugün Kobani'de yapılan cenaze töreniyle uğurlandı.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Kobani'de IŞİD'e karşı savaşırken hayatını kaybeden ancak naaşı henüz bulunabilen Suphi Nejat Ağırnaslı için Kobani'de cenaze töreni yapıldı.

Ağırnaslı'nın cenazesi Kobani'de defnedilecek.

NAAŞI HENÜZ BULUNDU

Ağırnaslı'nın babası Hikmet Hacun, geçtiğimiz günlerde naaşın bulunduğunu duyurmuştu.

Pazartesi, 28 Aralık 2015 14:16
KESK, DİSK ve TMMOB "savaşa karşı barış" sloganıyla, AKP'nin sokağa çıkma yasağı kararlarına karşı 29 Aralık’ta (yarın) bir günlük iş bırakma eylemi yapacak.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), sokağa çıkma yasaklarına karşı 29 Aralık’ta bir günlük iş bırakma eylemi yapacak.

Pazartesi, 07 Aralık 2015 08:45
Kemal Okuyan

Anlaşılıyor ki, Venezuela’da parlamento seçimlerini Demokratik Birlik denilen sağcı koalisyon kazandı. Henüz resmi sonuçlar açıklanmadan yazdığım bu yazının, tersi bir sonuçla karşılaşılması durumunda da boşa çıkmayacağını düşündüğüm için rahatım.

Yazı konusunda rahatım ama üzgünüm.

Cumartesi, 19 Aralık 2015 08:55
Star gazetesi yazarı Cem Küçük, Deniz Ülke Arıboğan'ın tekzibini köşesinden yayınlamak zorunda kalırken yine ilginç ifadeler kullandı.

AKP'nin son dönemde en çok öne çıkan yazarlarından biri olan Cem Küçük, bugünkü köşe yazısında "Bu yola her sonucu kabullenerek çıktım" dedi.

Can Dündar, Ahmet Hakan ve Deniz Ülke Arıboğan'ı hedef alan Küçük, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Salı, 08 Aralık 2015 15:30
Celil Denktaş

Kendi kendisini solun devrimci olanı olarak ilan eden solumuz, fraksiyonlarüstü bir çok kültürlülük düşkünlüğüne boğulmuştur. Bunu bireyin çok kültürlü olması durumu, yani her birşeyi bilmesi, güzel sanatlara bayılması, keman tınılarından bizlerin anlayamayacağı hazlar çıkartması falan olarak söylemiyorum.

Pazartesi, 28 Aralık 2015 07:45
İzzettin Önder

AKP iktidarını salt bir siyasi partinin iktidarı olarak okumak doğru ve gerçekçi değildir. Zira, AKP iktidarının politikası üç açıdan ele alınmalıdır.

Pazartesi, 28 Aralık 2015 10:04
KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, "Mevcut durumda silahlı mücadeleye son vermek için hiçbir neden yok. Aksine gelecek aylarda iç savaş Türkiye'de ağırlaşacak. Türkiye'deki Kürt kentlerine ek savaşçılar gönderme hakkını saklı tutuyoruz, zira bizim görevimiz halkımızı korumaktır" dedi.

Le Monde gazetesine açıklamalarda bulunan Cemil Bayık, yaşanan son sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cuma, 18 Aralık 2015 11:07
Müslüman Kardeşler şebekesinin ana karargahı Mısır'da örgütün bir iç hesaplaşmaya doğru gittiği belirtiliyor.

Mısır'da Müslüman Kardeşler'in (İhvan) sözcüsünün görevden alınmasıyla başlayan örgüt içi gerilim sürüyor.

Middle East Eye'a (MEE) konuşan İhvan kaynakları, sözcü Muhammed Muntasır ve diğer üç üyenin, devlet baskısına rağmen örgütün ana çizgisi olan "kademeli reform" programına karşı çıktıklarını söyledi.

Perşembe, 10 Aralık 2015 00:45
Aydemir Güler

Solda tasniflerin zaman zaman yenilenmesi gerekir. Siyasal pozisyonlar sürekli değişmekte olan bir siyasal ortamın içerisinde geliştirildiğine göre, konumlar da farklılaşmıştır çünkü. Sonra, pozisyonu alanların kendileri de değişmiş olabilir pekâlâ.

Pazar, 13 Aralık 2015 09:30
İdam edilmeden önce ailesine yazdığı mektupta "Mücadele devam edecek ve onlar mücadele alanlarında yaşayacaklar" demişti Erdal Eren... 13 Aralık 1980'de henüz 17 yaşındayken idam edilen Erdal Eren mücadele alanlarında yaşamaya devam ediyor...

25 Eylül 1964 doğumlu lise öğrencisi Erdal Eren 13 Aralık 1980'de, işlemediği mahkemece bilinen bir suçtan dolayı, yaşı büyütülerek 17 yaşında idam edildi. Olayın gerçekleştiği 2 Şubat 1980 tarihinde Erdal Eren 16 yaşını bile bitirmemişti.

Erdal Eren’in idamı öncesi ailesine yazdığı mektubunu, aramızdan ayrılışının 35. yılında soL okurlarına sunuyoruz:

Pages