1811 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 24 Kasım 2015 10:15
Özgür Şen

98 kilometre... Herkes Türkiye-Suriye sınırındaki 98 kilometreyi konuşuyor şimdi. IŞİD'in kontrolünde kalan bölgenin dünyaya açılan kapısı işte o 98 kilometre çünkü. Cihatçı çete petrolü de başka malları da oradan çıkarıyor, katilleri, silahları ve diğer ihtiyaçlarını da o bölgeden içeriye sokuyor. Tüm bu ticarete, alışverişe Türkiye'nin göz yumduğunu da dünya alem biliyor.

Pazartesi, 30 Kasım 2015 08:15
Osman Çutsay

Neresinden bakılırsa bakılsın, bir “tampon ülke” veya “yastık ülke” kaderi bu. Hadi “tampon devlet” diyelim; sonuçta Türkiye’den söz ediyoruz, şu tel tel dökülmekte olan cumhuriyetten. Bu çöküş sürecinde, böyle bir rolün veya işlevin çeşitli başlıklar altında sürdürüldüğüne tanık oluyoruz.

Pazar, 22 Kasım 2015 12:23
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, yaptığı açıklamada IŞİD'in atar damarının Türkiye olduğunu söylerken, Erdoğan'ın Osmanlı'yı canlandırma hayaliyle, Ortadoğu'da yaşanan gelişmelere çanak tuttuğunu ifade etti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Çinli Phoenix TV'ye konuştu. 

Suriye'de yaşananların bir halk savaşı olup olmadığı yönündeki soruyu yanıtlayan Esad, halk savaşı diye bilmek için toplumun muhtelif bileşenleri arasında bir çizginin olması gerektiğine dikkat çekerken, Suriye’de ise ne etnik, ne dini ne de siyasi farklı bileşenler arasında bir ayrım çizgisinin bulunmadığını belirtti.

Pazartesi, 30 Kasım 2015 13:09
Başbakan Ahmet Davutoğlu ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ortak basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg, Türkiye'nin kendileri için önemli olduğunu söylerken, Davutoğlu "hiçbir ülke bizden özür beklemesin" dedi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleşen görüşmenin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg otak basın toplantısı düzenledi. DÜşürülen Rusya'ya ait uçağa dair açıklamalar yapılırken, Stoltenberg, "Türkiye önemli bir müttefik" dedi.

Çarşamba, 25 Kasım 2015 08:59
Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, "Türkiye'yle önemli ortak projeler iptal edilebilir" dedi. Medvedev, Türk yetkililerin IŞİD'le petrol ticareti yaptığını ve IŞİD'i koruduğunu belirtti.

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, kimi Türk yetkililerin IŞİD'le petrol ticareti yapmakta olduğunu ve bu ticaretten "doğrudan mali çıkarı" olduğunu belirtti. Türkiye'nin bu sebeple IŞİD'i koruduğunu söyleyen Medvedev, bunda şaşırtıcı bir şey olmadığını belirtti.

Pazar, 22 Kasım 2015 16:11
Komünist Parti MK üyesi Aydemir Güler'in katılımıyla Ankara'da "Seçimlerin ardından Türkiye ve sosyalist siyaset" başlıklı bir söyleşi gerçekleştirildi.

"1 Kasım seçimleri sonrası Türkiye ve sosyalist siyaset" başlığıyla Ankara NHKM'de bir söyleşi düzenlendi.

Oldukça kalabalık geçen söyleşide Güler, "Seçim sonuçlarında ortaya çıkan tabloda aydınlık olan tek şey Komünist Parti'nin aldığı oylardır" ifadelerini kullandı.

Pazar, 01 Kasım 2015 10:27
Oy hırsızlığına ve usulsüzlüklere karşı herkesin tetikte olduğu bu seçimde Türkiye'nin çeşitli kentlerinden usulsüzlük, hırsızlık girişimi haberleri gelmeye başladı.

Çeşitli ajans ve haber kaynaklarından derlenen bilgiler şöyle:

17.40: Sakarya'da Ahmet Akkoç Ortaokulu'nun önündeki plakasiz aracı KP üyesi polise ihbar ettiği için polis KP üyesini "halkı galeyana getiriryosun" diyerek gözaltına alma ile tehdit etti. 

Salı, 03 Kasım 2015 15:38
'Kendi özerk kurumları tarafından yönetilen ve korunan, ülkenin çeşitli farklı bölmelerini birbirine bağlayan zayıf bir merkezi hükümet daha akla yatkın görünüyor. Konfederasyon Suriye’nin bölünmesi anlamına gelmiyor. Doğrusu, konfederal bir çözüm dağılmadan kaçınmak için belki de en iyi yol.'

Editörün notu: 1 Kasım seçimlerinin ardından, AKP hükümetini bekleyen iki büyük sorun, Suriye'de değişen dengeler ve bununla bağlantılı olarak hem iç hem de bölgesel yönleri bulunan Kürt meselesi.

Çarşamba, 25 Kasım 2015 11:49
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'ya ait savaş uçağının angajman kuralları gereği vurulduğunu ve bunun uluslararası hukuka uygun olduğunu söyledi. Peki gerçek böyle mi?

Rusya'ya ait savaş uçağının vurulması sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan yine "angajman kuralları" dedi. Erdoğan bunun uluslararası hukuka uygun olduğunu söylerken durum hiç de öyle görünmüyor. Suriye'nin 2012 yılında Türkiye'ye ait savaş uçağını düşürmesi sonrası değiştirilen angajman kuralları çerçevesinde Türkiye uyarı dahi yapmadan Suriye'ye ait hava araçlarını vuracağını belirtmişti.

Salı, 24 Kasım 2015 10:43
NTV: Erdoğan Genelkurmay Başkanı ile görüştü. Kaynaklardan gelen bilgiye göre Cumhurbaşkanlığı düşürülen uçağın Rus uçağı olduğunu açıkladı.

Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği iddiasıyla düşürdüğü uçağın CSU-24 tipi Rusya uçağı olduğu açıklandı.

*Cumhurbaşkanlığı, düşürülen uçağın Rusya uçağı olduğunun açıklamasının ardından tuhaf bir düzeltme yaptı. Açıklama, "Yani Rus uçağı olduğu tahmin ediliyor" şeklinde düzeltildi.

Pazar, 15 Kasım 2015 13:29
Türkiye, Çin füzesi alma kararından vazgeçti. 4 milyar dolar bütçeli en büyük savunma ihalesinde iptal kararı alındı.

Türkiye Çin füzesi satın almaktan vazgeçti. Füze Çin'in rakiplerinden de alınmayacak. Çünkü, ihalenin tamamen iptal edilmesine karar verildi.

NATO ve ABD'nin Çin'e verileceği için yoğun itirazına neden olan füze ihalesinde 2 yıllık süreç böyle tamamlandı.

Salı, 24 Kasım 2015 09:44
Türkiye, Suriye sınırında Rusya savaş uçağını düşürdü. An an gelişmeleri aktarıyoruz...

GÜNCELLEME 10:24

ABD'li yetkili, yaptıkları incelemelerin ardından uçağın Suriye hava sahasındayken düşürüldüğünü düşündüklerini söyledi.

Cumartesi, 21 Kasım 2015 08:07
Kerry'nin "Türkiye ile ortak operasyon yapacağız" açıklaması sonrası Türkiye-Suriye sınırında "güvenli bölge" oluşturulması adı altında iki ülke tarafından hava operasyonu düzenlendi. İddialara göre içinde Türkmenlerin de olduğu grup hava saldırısıyla birlikte IŞİD'in hakim olduğu iki köye yerleşti.

AA'nın haberine göre, güvenlik kaynakları ve yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Türkiye-Suriye sınırında "güvenli bölge" oluşturulması için ilk adım atıldı.

Perşembe, 26 Kasım 2015 13:39
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Diyorlar ki Türkiye DAİŞ'ten petrol alıyormuş, çok ayıp, yazıklar olsun. DAİŞ'le mücadele ettiğiniz filan yok. Siz oradaki Türkmen kardeşlerimizi öldürüyorsunuz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Saray'da muhtarlarla yaptığı buluşmada Suriye krizine ilişkin açıklamalar yaptı.

Perşembe, 12 Kasım 2015 20:31
Türkiye ve Suudi Arabistan, Cumartesi günü Viyana'da yapılacak Suriye toplantısında Ahrar-uş Şam'ın terörist örgütler listesinden çıkması için bastıracak.

Viyana'da cumartesi günü düzenlenecek Suriye toplantısına, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Temsilcisi Federica Mogherini ve Birleşmiş Milletler'in Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın da katılması bekleniyor.

Pages