42 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 03 Ağustos 2015 11:45
Aydemir Güler

7 Haziran bizim dışımızda neredeyse herkes tarafından “asrın seçimi” ilan edilmişti. İki ay sonra masada çare niyetine “baştan yapalım” seçeneği güçlenmişse kontrolden söz edebilir miyiz?

Perşembe, 13 Ağustos 2015 10:15
Mehmet Kuzulugil

Savaş nasıl siyasetin başka araçlarla sürdürülmesi ise, barış da siyasal savaşımın bir parçası.

Çok tarafsız, nötr bir kelime olmasına rağmen barış bir kavram olarak ancak “kazananı” ile birlikte var.

Burjuva siyasetçileri de buna çokça işaret etmiş: Savaşın her zaman değil ama barışın her zaman bir kazananı bir de kaybedeni var.

Pazartesi, 10 Ağustos 2015 08:15
Aydemir Güler

Demirtaş, AB ve NATO’yu barış sürecinin devam etmesi doğrultusunda AKP’ye baskı yapmaya çağırdığı yolundaki haber için de düzeltme veya yalanlamada bulundu mu, bilmiyorum. Ama ne fark eder? Bu denklem çoktandır oluştu ve “Kürt ulusal çıkarları” Batı sisteminin bölgesel vizyonuyla çakıştı. Bunun üstüne bir söz fazla iki çağrı eksik olmuş, bir şey değişmeyecektir.

Cumartesi, 01 Ağustos 2015 00:45
Erhan Nalçacı

Geçen gün son dönemde yaşananlara yönelik bir aydın bildirisi yayınlandı. Bildirinin ilk cümlesinde 7 Haziran Seçimlerinde halkımızın AKP’ye dur dediği yazıyordu.

Gerçekten halkımız AKP’ye dur diyebildi mi, yoksa bir kez daha aldatıldı mı, bu soruyu önümüze koyup düşünmek zorundayız.

Perşembe, 06 Ağustos 2015 09:15
Kemal Okuyan

“Bu düzen değişmelidir”, Bülent Ecevit’in o dönem bir manifesto etkisi yaratan broşürünün adıydı. 1968’de yazılmıştı, sonraki yıllarda dağa taşa da yazıldı bir slogan olarak: Bu düzen değişmeli!

Cumartesi, 22 Ağustos 2015 02:00
Erhan Nalçacı

Ocak ayında Siriza’nın birinci parti olarak seçilmesinden sonra bir çelik yelek gibi soluk almamızı engelleyen bir kıskacın içinde kaldık.

Sermayenin; Erdoğan ve AKP’nin gücünü törpülemek için HDP’nin etrafında, Türkiye solunu da içeren bir blok oluşturmayı taktik olarak belirlemesi çelik yeleğin mengenelerini daha da sıktı.

Çarşamba, 26 Ağustos 2015 14:00
Ahmet Mümtaz İdil

1 Kasım’da seçim olması çok zor. Bunu birkaç kez yazdım. AKP-CHP koalisyonundan çok umutluydu kitleler, ama onun da olmayacağını belirtmiştim. Diğerleri, yani AKP-MHP, AKP-HDP zaten söz konusu bile olmadı.

Pazartesi, 24 Ağustos 2015 08:15
Aydemir Güler

Siyasi iktidarla gerek ülke gerekse dünya çapındaki egemen sınıflar arasındaki ilişkinin bir yansıma ilişkisi olmadığını herkes biliyor olmalı. Zaten bu, her zaman her yerde çırılçıplak bir ilişki olsaydı, Marx’ın başka bir bağlam için söylediği gibi “bilime gerek olmazdı.”

Pazartesi, 24 Ağustos 2015 08:15
Osman Çutsay

Kriz, merkezdeki zenginleri daha bir vurmaya başladı. AB, bir refah kalesi olmanın bedelini ödemek zorunda kalıyor. Henüz Doğu Avrupa o boyutlarda değil, ama Balkanlar çöküşün sonuçlarını, “prekaryasını”, yani gelecekten tüm umudunu yitirmiş yoksullarını, sanayi merkezi Almanya ve uydularına göndererek yaşıyor.

Pazartesi, 10 Ağustos 2015 08:15
Osman Çutsay

Kimse kendisini aldatmasın: Kürt emekçileri yerlere yatırmış, ama kendi yüzünün görülmesinden pek korkan bir özel harekâtçı, Türkiye Cumhuriyeti’nin sonunu ilan etmiştir. Hem de dünya kamuoyu nezdinde…

O sahne beyinlere kaydedilmiştir bir kez ve bir daha da silinmesi mümkün değildir.

Pazar, 09 Ağustos 2015 08:30
Nazım Sinan Odabaşı

Başlıktaki sözler, geçtiğimiz ayın son günlerinde Rusya'da yapılan 2018 Dünya Kupası eleme grupları kura çekiminde, Türkiye'nin, Hırvatistan, Ukrayna, İzlanda ve Finlandiya'yla birlikte I grubunda yer aldığının belirlenmesinden sonra, A Milli Takım Teknik Direktörü -ya da kendisi için hususi olarak ihdas edilen makamın adıyla "Türkiye Futbol Direktörü"- Fatih Terim'in grup hakkındaki yoru

Çarşamba, 05 Ağustos 2015 09:00
Kadir Sev

Davutoğlu Mart ayında; “Türkiye DEAŞ'ı 2013'te terör örgütü olarak gören ve kabul eden ilk ülkedir” demiş ve kanıt olarak 10 Ekim 2013 tarihinde yayımlanan 2013/5428 sayılı Bakanlar Kurulu Kararını göstermişti.

Perşembe, 20 Ağustos 2015 01:45
Ali Rıza Aydın

AKP’nin hangarları her türlü suç ve yalanla tıka basa dolu. İktidar koltuğuna yapışıp kaldılar ve hâlâ Erdoğan’ın iki dudağı arasında gelecek arıyorlar. Meşruluğun kırıntısının dahi kalmadığı Erdoğan AKP hattında ne yazık ki Meclis partileri onları yaşatmaya devamda kararlı.

Perşembe, 06 Ağustos 2015 01:00
Aydemir Güler

Bahçeli’nin taktiğinin geniş kamuoyunda alay konusu olduğu görülüyor. Ancak geniş dediysem, bütün memleket diye anlamayalım... Hani, Erdoğan’ın sözleri de, üslubu da “bizim” için aşikardı da, kendi tabanı bambaşka bir dünyanın parçasıymışcasına yaşıyor ve hatta yaşamını reisin kılı olmaya adayabiliyordu ya. Bahçeli’nin partisinin tabanıyla iletişimi de bununla benzeşiyor, bir açıdan.

Perşembe, 06 Ağustos 2015 08:30
Ahmet Çınar

Türkiye’nin bir çıkışsızlığa, kısır bir döngüye, kapısız ve penceresiz bir duvara tosladığını görmeyen var mı?

Bir ya da birkaç günde yanımızda yöremizde, sağımızda solumuzda, önümüzde arkamızda olup biten olaylara, kanıksanmaya başlanan olgulara bakarsak; zaten “Yeni Türkiye” denilen ucubenin hallerini kavramış oluruz. Ve bu hallerin bizi nereye götüreceğini.

Pages