1965 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 27 Temmuz 2015 13:20
Türkiye IŞİD'e karşı uluslararası koalisyona dahil olarak IŞİD'le savaşmaya başlarken, Batı basınında Türkiye-IŞİD ilişkilerine dair haberler çıkmaya devam ediyor. Batılı bir yetkili, ellerinde kesin kanıtlar bulunduğunu söyledi.

Türkiye, ABD'nin isteği doğrultusunda Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) ile savaşa dahil olarak Suriye'yi bombalamaya başlarken, Batı basınında Türkiye'nin pozisyonuna ilişkin şüphelerin dile getirildiği haberler yapılmaya devam ediyor.

Cuma, 24 Temmuz 2015 11:27
ABD ve Türkiye arasında 7-8 Temmuz’da Ankara’da prensip anlaşmasına varılan İncirlik Mutabakatı'nın ayrıntıları netleşti. Gerekli görüldüğünde bomba yüklü ABD ve koalisyon güçleri uçakları İncirlik Üssü ile Türkiye Hava Sahası’nı kullanabilecekler.

AKP hükümeti, IŞİD’in Suruç’ta düzenlediği canlı bomba saldırısından sonra ABD ile üzerinde mutabık kaldığı, Suriye sınırı boyunca radikal İslamcı örgütleri hedef alan ve İncirlik Hava Üssü’nün de kullanılmasını içeren “Türkiye-ABD ve ABD liderliğindeki koalisyon güçleriyle birlikte kapsamlı ortak hareket etme eylem planı”nı hayata geçirme kararı aldı. Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın önc

Cuma, 03 Temmuz 2015 14:47
Recep Tayyip Erdoğan ile kimi AKP'lilerin Suriye'ye ilişkin uğursuz planlarından elbette haberdarım, ancak, onların bu çılgınlığının zemini ülkede yok. Böyle bir askeri maceraya karşı olanların daha barışçı olduklarının da düşünülmesini istemem, ama birkaç nedenden ötürü Suriye'ye yönelik bir askeri operasyon gerçekleşmesi mümkün görünmüyor.

Bir gazeteci olarak mesleki anlamda bir hayli riskli bir iddiada bulunduğumun farkındayım, ama yine de gelişmelere ilişkin mevcut okumalarım, gözlemlerim, Türkiye'nin Suriye'ye, özellikle bir kara harekâtı yapmasının mümkün olmadığını düşündürüyor bana.

Perşembe, 23 Temmuz 2015 16:48
Sosyal medyada, Türkiye'nin Elbeyli tarafından, İsrail'inse Kuneytra bölgesinden Suriye'ye asker soktuğu iddiaları yayılıyor.

GÜNCELLEME 03:55
Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı 8'inci Ana Jet Üssü'nden saat 03.10 itibarıyla art arda F-16 savaş uçakları havalandı. 5'er dakika arayla havalanan 4 F-16 uçağının hangi yöne gittiği bilinmiyor.


GÜNCELLEME 01:10
TSK'ya bağlı uçaklar Suriye sınır hattında uçuş yapıyor.

Cumartesi, 25 Temmuz 2015 10:48
Türkiye-ABD arasında varılan mutabakatın sınırda "IŞİD'den arındırılmış bölge" oluşturmayı planladığı bildiriliyor.

Türkiye ve ABD'nin, Türkiye sınırını IŞİD militanlarından arındırma amaçlı olarak 'IŞİD'den arındırılmış bölge' için uzlaştığı öne sürüldü.

Bu hamlenin, ABD'nin İncirlik Üssü'nü kullanabildiği IŞİD'e karşı mücadele planının bir parçası olduğu belirtiliyor.

Çarşamba, 08 Temmuz 2015 10:13
ABD'nin IŞİD karşıtı koalisyon temsilcisi John Allen'ın Türkiye'ye yaptığı ziyaretten, İncirlik Üssü'nün koalisyon bombardımanları için kullanılması ve Türkiye'nin IŞİD'le mücadelede daha aktif rol oynaması sonucu çıktı. "Tampon bölge" görüşmeleri de sürüyor.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Özel Temcilsici General John Allen, dün Ankara'ya gelmişti.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve istihbaratçılarla görüşen Allen'ın, ABD ile Türkiye arasında Suriye konusunda devam eden ihtilafların bir bölümünü çözdüğü iddia edildi.

Perşembe, 30 Temmuz 2015 01:00
Aydemir Güler

Çok kısa bir zaman dilimine çok şey sığdı. Türkiye Suriye’ye hava saldırısı düzenledi. “IŞİD hedef alınmadı” demek mümkün değil. Çünkü TSK bir Amerikan operasyonunu icra etmiş bulunuyor ve bombalar AKP’nin “ABD koalisyonuna giriş belgesi” yerine geçiyor.

Cumartesi, 25 Temmuz 2015 11:45
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Uçuşa yasak bölgeyi savunuyoruz" dese de ABD cephesinden çelişkili açıklamalar geliyor.

Suriye'nin kuzeyinde, uçuşa yasak bir bölge olacak mı sorusuna ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner "Hayır" yanıtını vermişti. TheDailyBeast'ten Michael Weiss ise "Bunu sakın Türkiye'ye söylemeyin" diyor. Zira iddia edilen o ki; ABD liderliğindeki koalisyona İncirlik Üssü'nün kullanımı iznini veren Türkiye'yle, çekişmeli bir müzakere yürüdü.

Pazartesi, 20 Temmuz 2015 16:26
AKP iktidarının fetihçi, mezhepçi politikaları Türkiye'yi artık Ortadoğu Terör Çemberi'nin içine sokmuş oldu. Bu nedenle Suruç saldırısı başlangıç sayılır.

Başından beri beklenen oldu aslında. Hükümetin başta Suriye olmak üzere tüm Ortadoğu politikasının sonuçlarının Türkiye'ye terör olarak döneceğini söyleyenler haklı çıktılar. Terörü yönetenlerin bir gün onun da hedefi olabileceğinin değişmez bir yasa olduğu Suruç katliamı ile bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Cuma, 17 Temmuz 2015 12:55
Staffan de Mistura'nın Suriye'nin içerisinde ateşkes ve güvenli bölgeler yaratılması planına, Ankara "Esad verdiği sözleri tutmuyor" diyerek karşı çıktı.

Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura tarafından hazırlanan, ateşkesle desteklenecek "Suriye içinde güvenli bölgeler kurma" planına mesafeli duruyor.

Hurriyet Daily News'in haberine göre, de Mistura ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirilioğlu Ankara'da bir görüşme yaptı.

Perşembe, 09 Temmuz 2015 09:48
Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Türkmen ordusunu eğit donat programı çerçevesinde Türkiye'nin eğiteceğini söyledi.

Gaziantep'de pazartesi günü bir araya gelen Suriyeli Türkmenler'in 150 genel istişare amaçlı genişletilmiş ikinci toplantılarından Türkmen ordusu kurulması kararı çıktı.

Gaziantep'teki toplantıda, sahada savaşan Türkmen komutanlar ve siyasi temsilciler ile Türkmen sivil toplum kuruluşlarının üyelerinin de aralarında yer aldığı 150 katılımcı hazır bulundu.  

Çarşamba, 08 Temmuz 2015 09:36
Edebiyat klasikleri çevirilerinde ‘intihal’ riski dikkat çekiyor. Madam Bovary’nin 38 çevirisinden sadece 5’i özgün çıktı. Robinson Crusoe ile Savaş ve Barış romanlarında da çok sayıda intihal var.

Edebiyat klasikleri çevirilerinde ‘intihal’ riski dikkat çekiyor. TÜBİTAK projesi olarak İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mütercim Tercümanlık Bölümü tarafından gerçekleştirilen Çeviride İntihal Projesi kapsamında yapılan çalışmada, Robinson Crusoe, Madam Bovary ile Savaş ve Barış kitaplarının tüm tam metin çevirileri incelendi.

Pazar, 05 Temmuz 2015 13:18
Çin, Şincan Uygur Özerk Bölgesi'ne yönelik ortaya atılan iddialar nedeniyle Çin karşıtı gösteriler düzenlenen Türkiye'ye seyahat eden Çinlileri uyardı.

Çin'in Şincan Uygur Özerk Bölgesi'ne yönelik ortaya atılan iddialar ve ardından gelen Çin karşıtı gösteriler nedeniyle Türkiye'ye seyahat eden Çinliler uyarıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yayımlanan bildiride, Türkiye'de son dönemde Çinli turistlerin "saldırıya uğradığı ve rahatsız edildiği" belirtilerek, şöyle denildi:

Pazartesi, 20 Temmuz 2015 14:46
HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Suruç'ta meydana gelen saldırının ardından açıklama yaptı.

HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, IŞİD intihar bombacısının gerçekleştirdiği iddia edilen saldırı için, "Saldırıyı anormal karşılamadım. Rojava'daki yenilgilerinin acısını burada çıkarmaya çalışıyorlar. Saldırının asıl hedefi ne Suriye ne Irak'tır, hedef o ülkelerden daha laik olan Türkiye'nin bütünüdür. Ama Türkiye bunun farkında değildir." dedi.

Cuma, 31 Temmuz 2015 18:42
Sputnik'e açıklamalarda bulunan Türkiye'nin Rusya Büyükelçisi Ümit Yardım Türkiye'nin Suriye sınırı boyunca IŞİD'e karşı koalisyon kuvvetlerinin yaptığı operasyonlara katılabileceğini söyledi.

Türkiye'nin Rusya Büyükelçisi Ümit Yardım, Sputnik'e verdiği demeçte Türkiye'nin koalisyon ortaklarına Suriye sınırı boyunca IŞİD'e karşı yapılan operasyonlara katılma önerisinde bulunabileceğini açıkladı. Demecinde Türkiye'nin özel bölge yaratma gayretinde olmadığını vurgulayan Yardım şöyle konuştu. 

Pages