30 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 30 Temmuz 2015 01:00
Aydemir Güler

Çok kısa bir zaman dilimine çok şey sığdı. Türkiye Suriye’ye hava saldırısı düzenledi. “IŞİD hedef alınmadı” demek mümkün değil. Çünkü TSK bir Amerikan operasyonunu icra etmiş bulunuyor ve bombalar AKP’nin “ABD koalisyonuna giriş belgesi” yerine geçiyor.

Perşembe, 16 Temmuz 2015 07:15
Mehmet Kuzulugil

Türkiye Devrimi için sorulacak sorular var.

Bu soruların önemlice bir kısmı ancak aynı anda ya da birbirlerinin üstüne bindirilerek yanıtlandığında ortaya anlamlı bir yanıt çıkıyor.

Perşembe, 02 Temmuz 2015 08:30
Aydemir Güler

Mehmet Kuzulugil facebook’ta yazdı: “Sol'da adettir. ‘Ağzından çıkanı kulağı duymamak’, ‘Sözün ucunun nereye gittiğini fark etmemek’."

Salı, 28 Temmuz 2015 10:00
Kemal Okuyan

Ülke bir delinin oyuncağı oldu… Böyle deniyor. Bomba patlıyor, adres belli; gözünü kararttı. Uçaklar havalanıp iki ayrı ülkenin topraklarını bombalıyor, niyet açık; başkanlık için yapmayacağı yok. Polis saldırıyor, amaç aynı; siyasetin normalleşmesini engellemek…

Perşembe, 23 Temmuz 2015 01:45
Aydemir Güler

soL Portal'da son yazdığım yazıda “çözüm süreci”nin sürmekte olan itiş kakışların üstünde olduğunu ve ana doğrultunun gündelik olandan etkilenmeyeceğini iddia etmiştim. Aynı gün Suruç katliamı patlak verdi.

Peki bu da mı etkilemeyecekti “süreci”?

Soru bayağı yanlış… Katliamın, ana doğrultuyu olumsuz etkilemesi bir yana, tam tersine güçlendireceği görülmelidir.

Pazartesi, 27 Temmuz 2015 12:30
Osman Çutsay

Bir dönemin, özellikle 1990’ların çocukları ve gençleri “Kum Gibi” şarkısıyla büyüdü: “Şehirlere bombalar yağardı her gece...” diyordu Ahmet Kaya ve kendini anlatıyordu. 90’ların çocuk ve gençleri büyürken, kendilerinden önceki devrimci kuşağın acılarını ve çıkışsız aşklarını tanımış oldu.

Çarşamba, 22 Temmuz 2015 11:45
Ahmet Mümtaz İdil

“...burjuva toplumu ne kadar kahramanlara özgü bir toplum olmasa da, onu dünyaya getirmek için, kahramanlık, özveri, terör, iç savaş ve dış savaşlar gene de zorunlu olmuştu.” (Karl Marks, Louis Bonaparte).

Sanırım insanlık hiç olmadığı kadar Marks’ın öğretilerine ve söylediklerine ihtiyaç duyuyor. Yukarıdaki alıntı, Marks’ın Louis Bonaparte için yazdığı kitaptan alıntı.

Perşembe, 02 Temmuz 2015 08:15
Nevzat Evrim Önal

22 yıl önce insanlıktan yoksun alçaklar tarafından Sivas’ta katledilen aydınlarımızın anısına saygıyla…

Cumartesi, 25 Temmuz 2015 08:15
Erhan Nalçacı

Geçen hafta “ABD ile normalleşmek mümkün mü?” yazısını yazdıktan sonra arama motoruna “normalleşme” yazacağım tuttu. İsterseniz bir kez deneyin, “normalleşme” edebiyatının yaygınlığına inanamayacaksınız.

Oysa solun temel niteliği ve motivasyonu, kendi coğrafyasında emperyalizmi yenebileceğine ilişkin inanç ve bilgiden gelir.

Perşembe, 09 Temmuz 2015 08:00
Aydemir Güler

Dış dinamiklerin ülkeyi ileriye, yani sola taşıması nasıl gerçekleşir? Dışarısı sol çekince içerisi de peşinden mi gider?

Daha önce Arap ülkelerinde, Yunanistan’da devrim yaşandığını, o kadar olmasa bile aradığı mutluluğu oralarda bulacağını sananları üzmüş olabiliriz… Gerçek dünyaya çağırmaya devam edeceğiz.

Cuma, 03 Temmuz 2015 08:30
Rıfat Okçabol

Mehmet Başaran, Erbakan gibi 1926’da doğmuş, Demirel’den iki yaş küçük ve Özal’dan ise bir yaş büyük. Erbakan ve Özal gibi memur çocuğu değil, Demirel gibi köylü. Bu siyasetçiler gibi mühendis değil, öğretmen. Bunlar gibi, ortaokullara, liselere ve teknik üniversiteye gitme olanağı bulamamı, ilkokuldan sonra gidebileceği tek yere, Kepirtepe Köy Enstitüsü’ne gitmiş.

Pazar, 26 Temmuz 2015 09:00
Özkan Öztaş

Suruç’un fotoğrafını görmek için öncesine gitmek gerek biraz. Çok gerilere değil. Reyhanlı’yı unutmak olmaz ama.

AKP’nin, Yeni Osmanlıcılık hayalleri ile gözünü diktiği Ortadoğu’da iki önemli silahı vardı. Biri İslamcılık diğeri de bunun uzantısı İslamcı çeteler.

Pazartesi, 06 Temmuz 2015 08:30
Osman Çutsay

Komşu darmaduman. Yunanistan’ın kaç etnik devlete bölüneceğini bilemiyoruz. Ama Avrupa’nın merkezinden bakınca, bazı şeyleri görmek zor değil: Helenlerin birçok kültür çevresi, etnik grup ve dilden oluştuğunu, Altın Şafak türü faşist çetenin telaşı ve sınırları da gösteriyor.

Çarşamba, 15 Temmuz 2015 01:15
Cemil Fuat Hendek

Karnavalı meşhur yerler var dünya yüzünde. Örneğin Brezilya… Almanya’nın özellikle iki kentinin, Köln ve Mainz’ın  da altı üstüne gelir karnaval zamanı. Venedik derseniz, artık o dönemde kente girmek bile sorun haline gelmiş bulunuyor.

Cuma, 10 Temmuz 2015 09:00
Müjde Tozbey Erden

Parlamenter sistemin azizliğine uğradık. Hükümet bir türlü kurulamıyor. Bir yandan da yaşayıp gidiyoruz işte, kıyamet filan da kopmuyor. “Tarım işçileri ölüyor, Suriye sınırına asker yığılıyor, Artvin’de ormanlar katlediliyor” derseniz ben de size hükümet varken de bunlar oluyordu, ne değişti ki derim…

Pages