7 sonuçtan 1 - 7 arası gösteriliyor
Cumartesi, 25 Nisan 2015 01:15
Kemal Okuyan

Son dönemecine yaklaşan Osmanlı İmparatorluğu'nda 1908 Devrimi, Ermeniler dahil, Osmanlı'nın Müslüman olmayan nüfusunda büyük bir heyecan yaratmış, İttihatçılar da "artık halklar için zulüm bitti" der olmuştu.

Yedi yıl sonra geniş bir coğrafyayı Ermenisizleştirmeye kalkan aynı İttihat Terakki değil miydi?

Arada ne oldu?

Çarşamba, 22 Nisan 2015 08:00
Kemal Okuyan

Önce fısıldanıyordu, hatta "aramızda kalsın" uyarısıyla dillendiriliyordu; "darbe olabilir". Filanca siyasetçi yakın çevresiyle kaygısını paylaşıyor ve bazı koşulların gerçekleşmemesi durumunda askerin müdahale edeceğini söylüyordu. Fısıltılar uğultu oldu, uğultudan yazıya döküldü, sonunda AKP'li kalemlerden de yayılmaya başladı:

Darbe olabilir!

Pazartesi, 20 Nisan 2015 10:45
Kemal Okuyan

Liberalizmle milliyetçiliğin birbirlerini beslediğini, öyle gözükseler de birbirlerine karşıt olmadıklarını yazmıştık. İkisi de sermaye sınıfına aittir, ikisi de asıl tehlikeyi solun, emekçi sınıfların aklına yerleştikçe yaratmaktadır.

Sıra geldi radikalizmle liberalizm arasındaki ilişkiyi çözmeye...

Cuma, 17 Nisan 2015 11:00
Kemal Okuyan

En gelişmiş örneği diktatörün bizzat kendi. Değişik ellerden çıkma çok sayıda video mevcut ortalıkta dolaşan, çarpıtma filan değil. Bir gün öyle, bir gün böyle demiş, kendini sürekli yalanlamış. Tek adamlık böyle bir şey... Çok sesliliği de kendin üstleneceksin. Tabanında soran yok, sorgulayan yok. Zaten dinleyen de yok.

Çarşamba, 29 Nisan 2015 07:45
Kemal Okuyan

İç gündem bu kadar yoğunken, nereden çıktı bu Amerika demeyin. İçimiz dışımız bir nasılsa...

ABD makineyi fena dağıttı, toparlaması güç ya da zaman alacak. Belki de toparlayamayacak.

Türkiye’yi de ilgilendiriyor bu durum. Türkiye’yi, bölgeyi, hatta AKP’nin geleceğini...

Salı, 28 Nisan 2015 09:45
Kemal Okuyan

Tetikçinin kaderidir harcanmak. Kirli, pis, uygunsuz işleri üstlenerek birilerine hizmet eder, çoğunlukla açıktan sahip çıkan olmaz, ama bilir ki sırtı sıvazlanmaktadır. O kadar. İnsan kullanan, kullanılana asla değer vermez. 

Tetikçi, işi bittiğinde unutulan ya da kurban edilendir.

Birini öldüren için de, siyaset ve düşünce alanında “dehşet” saçan için de geçerli.

Perşembe, 16 Nisan 2015 09:00
Kemal Okuyan

Yeni sayılmaz, bunu söyleyeli epey oldu, çünkü o kadar da yeni değildi Kürt siyasetine Türkiye siyasetinin içinde yer açma girişimleri... Ancak üç-dört ay öncesine kadar imkansız görülüyordu. Türkiye'de sosyal demokrasi ve CHP'nin, dolayısıyla sistemin HDP ile birlikte yeniden yapılandırılmak istendiğini ileri sürdüğümüzde, "eşyanın tabiatına aykırı" diyenler olmuştu.