41 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 27 Mart 2015 08:15
Efe Peker

Son iki yazımda, Türkiye’de kendini solda tanımlayan kesimlerin din ile olan ilişkisinin iki uç arasında savrulduğunu ileri sürmüştüm.

Cuma, 13 Mart 2015 12:24
Uluslararası gericiliğin merkezlerinden birisi haline gelen Türkiye’nin meczup bir katile de ev sahipliği yaptığı ortaya çıktı. Sonradan olma Müslüman bir ABD’li, Türkiye’de ‘teori” yaparak Mısırlı gençleri şiddet eylemlerine çağırıyor.

Mısır’ın Kuesna kentinde bulunan dünyaca ünlü fast-food tekeli KFC’de çalışan 18 yaşındaki Bula Fevzi için 5 Şubat normal bir gün gibi görünüyordu. Liseyi yeni bitiren Fevzi, yaşıtları gibi ailesine yardım için genç yaşında işe başlamak zorunda kalmıştı. Gemç emekçi, sabah saatlerinde restorandaki işini bitirmek üzereyken, bir motosikletli yanaşarak ona doğru ateş açmaya başladı.

Çarşamba, 25 Mart 2015 17:59
Saadet Partisi'ne yakınlığıyla bilinen TV5 adlı kanal, çalışanlarına 5 aydır maaş ödemiyor.

Son aylarda maaşlarını gecikmeli olarak alan medya emekçileri son 5 aydır maaşlarını alamıyor.  TV5'te maaş krizinden sonra televizyondan ayrılmalar ve işten çıkarmalar da başladı. 

Saadet Partisi teşkilatlarında TV5'in durumuna el atılmasının konuşulduğu ifade ediliyor.

Çarşamba, 18 Mart 2015 15:19
Suriye ordusu, kritik bölgedeki Handarat'ı İslamcı çetelerin elinden aldı.

Suriye ordusu ve yerel milisler, Halep'in kuzeyindeki Handarat'ı ele geçirdi.

Muhalefete yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) 10 günlük sert çatışmaların ardından El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi ve diğer İslamcı gruplardan Handarat'ın alındığını açıkladı.

Pazartesi, 30 Mart 2015 19:47
Bangladeş’in başkenti Dakka’da bir blog yazarı daha İslamcı militanlar tarafından satırlı saldırıya uğradı. 26 yaşındaki Vaşikur Rahman hayatını kaybetti.

Bangladeş’te bir blog yazarı daha gericilik karşıtı yazıları nedeniyle vahşi bir biçimde katledildi. Ensar Tugayı adlı radikal İslamcı bir grubun üye üç militan, Rahman’a satır ve palalarla saldırdı. 26 yaşındaki yazar olay yerinde hayatını kaybetti.

Çarşamba, 25 Mart 2015 19:07
1976'da Yıldız Savaşları filminin önemli çekim alanlarından biri olan Tunus'un Tatouine kenti, bir süredir İslamcı örgütlerin ve IŞİD'in yarattığı çatışmaya ev sahipliği yapıyor.

1976'da ilk çekimleri yapılan Yıldız Savaşları filminde "Tatooine" adlı kent için arkaplan olarak kullanılan Tunus' un Tatouine kenti, bir süredir İslamcı çetelerin silah deposu ve çatışma alanı olarak kullanılıyor. Kent, özellikle yaklaşık 90 km doğusunda bulunan Libya sınırı nedeniyle aynı zamanda bir geçiş istasyonu olarak kullanılıyor. 

Pazartesi, 02 Mart 2015 10:17
ABD'nin Suriye'deki "ılımlı" muhalif gruplarından Hareket Hazm, Nusra Cephesi karşısında tutunamadı ve Şamlılar Cephesi isimli diğer İslamcı gruba katıldı.

Suriye'de Batı tarafından "ılımlı" kabul edilen en büyük gruplardan Hareket Hazm kendisini feshetti.

İdlib ve Halep'te El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi'nden üst üste darbeler yiyen Hareket Hazm, çatı örgütü olan Şamlılar Cephesi'ne daha önce katılmış, ancak kendini feshetmemişti.

Şimdi, örgüt kendisini feshederek Şamlılar Cephesi'ne tamamen katıldığını ilan etti.

Pazartesi, 30 Mart 2015 23:30
Genç İslami Müdafaa adlı IŞİD sempatizanı bir grup, ODTÜ’de Müslüman öğrencilere zulüm uygulandığını savunan, ODTÜ Rektörlüğünü ve öğrencileri tehdit eden bir bildiri yayımladı.

Geçen hafta ODTÜ’de solcu öğrencilerle bir grup İslamcı arasında çıkan kavgaya ilişkin bir bildiri yayımlayan “Genç İslami Müdafaa” adlı grup, tehditler savurdu.

Perşembe, 05 Mart 2015 21:39
Libya'da süren çatışmaların iç savaşa dönüşmesinden endişelenen Birleşmiş Milletler, taraflarla Fas'ta görüşmeler aldı.

Birleşmiş Milletler'in Libya'nın durumu üzerine yerel hükümetlerle Fas'ta yapacağı görüşmeler öncesinde artan hava saldırıları İslamcıların 'görüşmeler öncesinde güçlenme çabası' olarak yorumlandı. Birleşmiş Milletler Libya sözcüsü Samir Ghattas "Anahtar oyuncular ve davet edilen herkes geldi, bu iyi bir işaret" dedi.

Salı, 17 Mart 2015 15:26
Yemen'deki muhalifler iktidarı ele geçiren Husilere karşı birleşerek Ulusal Kurtuluş İttifakı'nı kurdu.

Husiler, Yemen'in başkentini ele geçirip geçtiğimiz ayda da Yemen parlamentosunu dağıtmıştı.

Husilerin ülkedeki iktidarı ele geçirmesine karşı olan muhalifler birleşerek Ulusal Kurtuluş İttifakı'nı kurdu.

Perşembe, 05 Mart 2015 19:26
Boko Haram Nijerya'nın Gwoza bölgesinde katliam gerçekleştirdi.

AFP'nin bir senatör ve tanığın şahitliğine dayandırdığı haberine göre Boko Haram Nijerya'nın kuzeydoğusunda İslamcı örgütün merkezi olarak da bilinen Gwoza kentinde bir katliam gerçekleştirdi.

Çarşamba, 04 Mart 2015 13:48
Suudi Arabistan, "kölelerinizle seks yapabilirsiniz" diyen ve terörü desteklediği için İngiltere'ye girişi yasaklanan Zakir Naik isimli ilahiyatçıya, Suudi Arabistan'ın en büyük onur ödülü olan Uluslararası Kral Faysal Ödülü'nü verdi.

Suudi Arabistan, "kölelerinizle seks yapabilirsiniz" diyen Zakir Naik isimli Hintli ilahiyatçıya "İslam'a hizmetlerinden dolayı", Suudi Arabistan'ın en büyük onur ödülü olan Uluslararası Kral Faysal Ödülü'nü verdi.

Salı, 24 Mart 2015 16:39
Suriye'deki en güçlü cihatçı örgütlerden Ahrar'uş Şam, Sukur eş-Şam ile birleşti.

IŞİD ve El Nusra ile birlikte Suriye'nin en güçlü cihatçı örgütlerinden El Kaide bağlantılı Ahrar'uş Şam, İdlib kentinde El Nusra'nın etkisinin artmasının ardından buna karşılık olarak Sukur eş-Şam ile birleşti. İki örgütün ideolojik olarak yakın olduğu belirtilirken, bu birleşmenin İdlib'de rekabeti arttırması bekleniyor.

Çarşamba, 04 Mart 2015 20:16
Suriye'nin Halep kentindeki bir istihbarat binasına düzenlenen saldırıda çok sayıda Suriyeli asker ve güvenlik görevlisinin yanı sıra, pek çok muhalif hayatını kaybetti.

İngiliz kaynaklı Suriye İnsan Hakları İzleme Merkezi' nin bildirdiğine göre Halep'te bulunan isthibarat binasının altına yerleştirilen bombaların muhalifler tarafından patlatılması üzerine şehirde çatışmalar başladı. Saldırıyı düzenleyen islamcıi gruplar, Reuters'a binanın önemli bir kısmının yok edildiğini bildirdiler.

Pazartesi, 02 Mart 2015 17:19
Pakistan, ülkede çocuk felci salgının artmasıyla birlikte, çocuklarına aşı yaptırtmayı reddeden ebeveynleri tutuklamaya başladı.

Taliban ve diğer İslamcı örgütlerin aşı karşıtı propagandası sebebiyle binlerce insanın çocuklarına aşı yaptırılmasına izin vermediği Pakistan'da devlet ölümler artınca sorumlu ebeveynleri tutuklamaya başladı.

Pages