44 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 10 Mart 2015 22:10
BBC tarafından çekilen "Hindistan’ın Kız Çocukları" belgeselinin ülkede yasaklanmasının ardından, konuyla ilgili bir yazı kaleme alan yazar-aktivist Sunny Singh, belgeselin içeriğini de sert bir dille eleştirdi.

Sunny Singh'in yazısının bir bölümünü soL okurlarıyla paylaşıyoruz;

"BBC tarafından çekilen Hindistan’ın Kız Çocukları belgeseli, Hindistan’daki tecavüzlere ışık tutma iddiasını taşıyor ve belgeselin kendisinin cinsel şiddete karşı “küresel tepki” başlatacak bir “hadise” olduğu ileri sürülüyor.

Cuma, 27 Mart 2015 11:46
Kanada'da Devrimci Öğrenci Hareketi (MER) tarafından yapılan eyleme polis sert biçimde müdahale etmişti. Polisin müdahale etmeye yetkisi olmadığı ve müdahalenin kurallarına uymadığı ortaya çıktı.

"Genç komünistler ve kapitalizm karşıtı devrimciler"den oluşan Devrimci Öğrenci Hareketi (MER) Kanada'nın Quebec kentinde eylem yapmıştı. Polis bu eyleme sert bir şekilde müdahale etmiş, plastik mermi kullanmış ve pek çok öğrenciyi dövmüştü.

Polisin müdahale etmeye yetkisi olmadığı açıklanırken, müdahaleden önce uyarıda bulunulması gerektiği ancak bunun da yapılmadığı belirtildi.

Salı, 03 Mart 2015 21:55
Devrimci Hareket Dergisi bürosunun olduğu İmam Adnan Sokak'ta vurularak öldürülen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Önder Babat, ölümünün 11. yılında, vurulduğu yerde anıldı.

11 yıl önce, Beyoğlu İmam Adnan Sokak'taki Devrimci Hareket Dergisi bürosunun önünde vurularak öldürülen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Önder Babat, katledildiği yerde anıldı.

Pazartesi, 02 Mart 2015 15:59
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisiyken çalışanı olduğu Devrimci Hareket Dergisi bürosu önünde vurularak öldürülen Önder Babat, ölümünün 11. yılında vurulduğu yerde anılacak.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Önder Babat, 3 Mart 2004 tarihinde, İstiklal Caddesi İmam Adnan Sokak girişinde Devrimci Hareket Dergisi bürosundan çıktıktan sonra vurularak öldürülmüştü.

Olayın üzerinden 11 yıl geçmesine rağmen dava bile açılmazken etkili bir soruşturma yürütülmediği gerekçesiyle Türkiye AİHM tarafından tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

Çarşamba, 25 Mart 2015 12:59
Kanada'da kemer sıkma eylemlerine karşı komünistlerin ve kapitalizm karşıtlarının yaptığı eyleme polis saldırdı.

Kanada'da kendisini "genç komünistlerin ve kapitalizm karşıtı devrimcilerin" örgütü olarak tanımlayan Mouvement Étudiant Révolutionnaire'nin (Devrimci Öğrenci Hareketi) kemer sıkma politikaları, harç artışları ve üniversite fonlarında yapılan kesintilere karşı yaptığı ve binlerce kişinin katıldığı eyleme polis saldırdı.

Pazartesi, 16 Mart 2015 08:30
Kemal Okuyan

“Sol hükümet olmamalı” dedik geçen yazıda. Muhalif konuma hapsolmak anlamında değildi bu. Düzen değişikliğini kovalamak, mevcut toplumsal sistemin bir uzantısı haline gelmemek gerektiğine işaret ediyorduk.

Peki güncel görevler ne olacak?

Cumartesi, 21 Mart 2015 10:09
Yargıtay Savcısı Zekeriya Samancı, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın tüm suçlardan beraat etmesi gerektiğini belirterek temyize başvurdu.

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı hakkında Devrimci Karargah üyeliği iddiasıyla verilen beş yıl yedi ay 15 gün hapis cezası ile "ruhsatsız vahim nitelikte silah bulundurmak" suçundan verilen beş yıllık hapis cezası için Yargıtay Savcısı Zekeriya Samancı tarafından karar düzeltme başvurusu yapıldı.

Çarşamba, 11 Mart 2015 12:26
Kolombiya hükümeti, FARC’ın geçtiğimiz Aralık ayında ilan ettiği tek taraflı ateşkesin ardından geçici ateşkes ilan ettiğini duyurdu.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, silahlı kuvvetlerinin Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne (FARC) dönük bombardımanının bir aylığına durdurulduğunu açıkladı. Karar FARC’ın tek taraflı olarak ateşkes ilan ettiği 18 Aralık 2014’ten yaklaşık 3 ay sonra geldi. FARC’ın ateşkesi sürdürmesi halinde hükümetin de süreyi uzatabileceği bildirildi.

Cumartesi, 07 Mart 2015 08:15
Erhan Nalçacı

Tarihte öne çıkan devrimci birçok kadının yaşam öyküsü kadınlara olduğu kadar bütün ilerici insanlığa yol gösteren bir armağan olarak kabul edilmelidir. Roza’lar, Zetkin’ler, Zehra Kosova’lar, Boran’lar … Belki adını hatırlamadığımız ama tarihçilerin bize sunması gereken yüzlerce armağan gizli ya da açık mücadelemizi aydınlatıyor.

Cuma, 06 Mart 2015 14:46
Burkina Faso, ülkenin Afrika'nın Che Guevera'sı olarak bilinen eski lideri Thomas Sankara'nın ölümünü araştırmak için mezarını kazmayı planlıyor.

Marksist devrimci Thomas Sankara, ülkeyi emperyalizmin etkisinden kurtarmak ve eğitim sistemini değiştirmek amacıyla 1983 yılında Burkina Faso'nun başına geçmiş, ancak 1987 yılında yapılan bir darbeyle indirilmişti. Burkina Faso'da Sankara yanlısı protestolar sonucu hükümetin değişmesiyle, Sankara'nın ölümünün araştırılması istenmeye başlandı.

Salı, 24 Mart 2015 11:57
1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak istedikleri için haklarında dava açılan DİSK ve KESK Başkanlarının da aralarında bulduğu sendika yöneticileri beraat etti.

2014 yılında düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarını Taksim’de kutlamak istedikleri için haklarında dava açılan sendikacılar beraat etti. İstanbul 28.

Çarşamba, 25 Mart 2015 14:16
Gericiliğin siyasi faaliyetlerini yoğunlaştırmaya çalıştığı ODTÜ hareketli günler geçiriyor.

Yıllardan beri gericiliğin sızmak için uğraştığı ODTÜ hareketli günler geçiriyor.

Evrim karşıtı bildiriler imzasız dağıtılıyor, yılbaşında başkalarının dini inancını aşağılayan şekilde broşürler dağıtılıyor, camide etkinlikler düzenlenmeye çalışılıyor.

Salı, 10 Mart 2015 15:30
Ümit Darıcı

AKP hükümetinin;  siyasal islamı kullanarak totaliter rejim yaratma çabası, kapitalizmin durağan vaziyetinde, kendi hegemonyasını korumaya ve iktidarını geleceğe dair konsolide etmeye yönelik bir adımdır.

Çarşamba, 04 Mart 2015 08:45
Ahmet Mümtaz İdil

Son günlerin iki konusu gündemin en üst basamağına oturdu: Yaklaşan seçimler ve başkanlık sistemi ile Kürt açılımı. Her ikisi de henüz çözülememiş, büyük sorunlar yumağı olarak ortalıkta duruyor.

Cumartesi, 21 Mart 2015 08:00
Erhan Nalçacı

Haftalık Sol’un yayınına son verildi, günlük Sol için bir kez daha nefesler tutuldu.

Yıllar önce bir arkadaşım, “Yahu bu Sol’un durmadan boyu ve şekli değişiyor, kütüphanede iyi durmuyor” demişti. İyi de Sol yayıncılık yapmak için çıkmıyor ki, sosyalist iktidar arayışı içinde dönemsel devrimci gereksinimleri karşılamak için çıktı, yine öyle çıkacak.

Pages