18 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 12 Mart 2015 14:00
Yusuf Yavuz

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Akgöl Kuş Cenneti, 334 kuş, 441 de bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin Ramsar Sözleşmesi kapsamında korumayı vaad ettiği Akgöl Kuş Cenneti, önce SEKA fabrikası ve sanayi atıklarıyla kirletildi, şimdi de çevresinde yapımı sürdürülen çimento fabrikası ve termik santrallerin tehdidi altında.

Salı, 10 Mart 2015 15:30
Ümit Darıcı

AKP hükümetinin;  siyasal islamı kullanarak totaliter rejim yaratma çabası, kapitalizmin durağan vaziyetinde, kendi hegemonyasını korumaya ve iktidarını geleceğe dair konsolide etmeye yönelik bir adımdır.

Cuma, 13 Mart 2015 11:15
Akif Akalın

14 Mart tıp bayramıdır. Türkiye’de tıp bayramı 1960’lara kadar devletin korporatist yapısına uygun olarak, illerde başhekimlerin ve askeri tabiplerin yönetiminde örgütlenen Tabip Odaları tarafından, daha çok lüks otellerde veya orduevlerinde düzenlenen “balolarda” kutlanmıştır.

Cuma, 27 Mart 2015 12:00
Vuslat Aktepe
  • AKP projesinin sol adına en büyük avantajı Türkiye’de sağı kendinde merkezileştirmesi olmuştur. AKP, Türkiye sağını kendinde merkezileştirdiği oranda sağın varlığı ve idame edebilirliği de aynı ölçüde AKP projesinin varlığı ve idamesi sorunsalına bağlanmıştır.
Perşembe, 12 Mart 2015 14:00
Burhan Özalp

Çiftçi emeğinin karşılığını almak istiyor. Bin bir emekle ürettiği sütü iyi bir fiyattan satmak istiyor. Olmuyor! Tüketici uygun fiyata süt içmek istiyor. Olmuyor! Ne çiftçi istediği fiyattan sütünü satabiliyor ne de tüketici istediği fiyattan süt içebiliyor. Çiftçinin elinden çıkan sütün fiyatı neredeyse 3 katına çıkarak tüketiciye ulaşıyor.

Çarşamba, 11 Mart 2015 13:00
Zeynep Ağdemir

Önceki yazıda Tayyip Erdoğan ve Ali Babacan arasındaki fikir ayrılığının yeni olmadığına değinmiş, tartışmanın evveliyatına bakmıştık. Hâlâ faiz tartışmasının anlamının ne olduğu sorumuz cevapsızdır. Bu soruyu cevaplamaya çalışalım.

Perşembe, 05 Mart 2015 11:00
Akif Akalın

Geçtiğimiz hafta İzmir’de kürtaj uygulanmaması nedeniyle bir kadının yaşamının riske atılması, uzun süredir kamuoyunun gündeminde olan kürtaj sorununu yeniden alevlendirdi. Kadın örgütlerinin açıklamalarına göre bugün Türkiye’nin birçok hastanesinde isteğe bağlı kürtaj uygulanmıyor ve kürtaj yaptırmak isteyen kadınlar caydırılmaya çalışılıyor.

Pazartesi, 23 Mart 2015 08:45
İzge Günal

Geçen ay Yazılama yayınlarından yeni çıkan “Kızıl Tıp” isimli kitabı okudum. 1932-1933 yıllarında Newsholme ve Kingsbury’nin Sovyetler Birliği’ne, sağlık sistemini incelemek üzere yaptıkları ziyaret sonrası izlenimleri oluşturuyor kitabı.

Cuma, 13 Mart 2015 16:45
direnişte

Evet, istatistiklere göre memleketimizde meslek hastalıklarına pek rastlanmıyor! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı teşhis konan vaka sayısını 500 kat artırabilmek için projeler geliştiriyor. Bu konuda da başarısız oluyor. Öyle ki, bu projeler başladığından beri tanı konan meslek hastalığı sayısı bir türlü artmıyor. Yani tam bir komedi yaşanıyor bu alanda.

Pazartesi, 09 Mart 2015 11:15
İzge Günal

Bir süredir “İslami bilim” kavramı tartışma ortamına sokulmak isteniyor; bunu sadece Türkiye için değil, dünya için kastediyorum. Gerçekten de, 1970’li yılların sonlarından beri konuyla ilgili çok sayıda kitap yayınlandı ve yayınlamaya da devam ediliyor.

Pazar, 01 Mart 2015 11:22
Cem Ateş

Bu “rahatsız edici” belgesel 90'lı yılların cehenneminde çocuk olan ve geçtiğimiz 30 yılı aşkın süredir devam eden karanlığa tanıklık eden çocuk olanların gözüyle bölgeyi bize anlatıyor. Gerçekçi ve akıcılıkla ilerleyen belgesel “Güneydoğu’da, hele de 90’lı yıllarda dünyaya gelmişseniz, sadece bebekliğinizi yaşarsınız, sadece 1 ve 5 yaş arasında çocuk olursunuz.

Çarşamba, 25 Mart 2015 17:00
Burhan Özalp

Güneydoğu kırsalındayız. Tarımsal bir araştırma için geldik. Geldik ve gördük. Yerinde gördük. Gördüğümüz ne? Bilgisayar başında tarımdaki kötü gidişat hakkında istatistiki verilere dayanarak yazdıklarımızın somut karşılığı…


Diyarbakır Karahacılı Köyü Yayıklı Mezrası

Perşembe, 05 Mart 2015 22:30
Serdar N. Yüce

Önümüzdeki dönem CHP'den aday olmayacak isimlerden birisi de Oğuz Oyan. CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan'a hem bu kararının nedenlerini hem de Birleşik Haziran Hareketinin seçim sürecine ilişkin aldığı kararı sorduk. 

 

Perşembe, 05 Mart 2015 10:30
Yiğit Günay

soL Portal’ın teknik altyapısı ve tasarımını, yaklaşık beş ay süren bir çalışmanın ardından, 10 Kasım 2014’te baştan aşağı yeniledik. soL’un Mutfağı blogumuzda, yenilenmenin hem öncesine hem sonrasına dair kimi noktaları daha önceki yazılarımızda sizlerle paylaşmıştık.

Salı, 03 Mart 2015 09:45
Önder Demiraslan

Türkiye ve İran başta olmak üzere Kürdistan’ın birçok bölgesinde baskılara ve şiddete maruz kalan ve kurtuluşu Avrupa’ya kaçmakta bulan Kürt aydınları, Avrupa’nın çeşitli yerlerine kurdukları Enstitülerle Kürt kültürünü, dilini ve tarihini yaşatmaya çalıştılar.

Pages