41 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 09 Şubat 2015 16:45
İslamcı terör örgütü El Şebab, Somali'de bir milletvekiline suikast düzenledi.

Geçen sene 5 milletvekilinin öldürüldüğü Somali'de bir suikast daha gerçekleşti. İslamcı terör örgütü El Şebab, parlamentoya gitmek üzere evinden çıkan Somalili milletvekili Abdullahi Qayad Barre'yi öldürdü. 

Cumartesi, 28 Şubat 2015 14:58
İslamcı yazar Hüda Kaya, HDP'ye milletvekili adaylığı için başvuruda bulundu.

Hüda Kaya, HDP'den milletvekilliği için aday adaylığı başvurusunda bulundu. DİHA'da yer alan habere göre, Kaya'nın başvurusu HDP Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Pervin Oduncu tarafından teslim alındı.

Perşembe, 26 Şubat 2015 13:09
İslamcı örgüt Boko Haram'a karşı savaşacak Benin, Çad, Nijer, Nijerya, Kamerun ordularını ABD eğitip silahlandırıyor.

Nijerya'nın Boko Haram'ı durduramaması üzerine Afrika Birliği bölgeye müdahale edecek bir birlik kurulmasında karar kılmıştı. Benin, Çad, Nijer, Nijerya ve Kamerun askerlerinden oluşan 8700 kişilik birlik başta olmak üzere 28 Afrika ülkesinin askerleri ABD tarafından eğitilip silahlandırılıyor. 

Pazartesi, 16 Şubat 2015 13:02
İslamcı yazar İhsan Eliaçık, Özgecan Aslan'ın ölümü sonrası attığı tweetle büyük tepki çekti.

"Antikapitalist Müslümanlar" adlı grubun temsilcilerinden olan İhsan Eliaçık, Özgecan tweetiyle büyük tepki çekti.

"Erkek saldırı,dövme, taciz ve tecavüzden arındığı kadar erkektir. Kadın da gıybet, dedikodu ve teşhirden arındığı kadar kadındır" diyen Eliaçık'a tepki geldi.

Twitter'dan Eliaçık'a yönelen tepki mesajlarının bazıları:

Çarşamba, 04 Şubat 2015 12:56
Suriye’de İslamcı çeteleri güçlendiren emperyalist müdahaleler, bir yandan da Suriye hükümetinin uluslararası güvenilirliğini azaltarak, İsrail’in Golan Tepeleri’ni işgalini kolaylaştırdı.

ABD’li petrol şirketi Afek, İsrail’in Golan Tepeleri’nde petrol çıkartmak için çalışmalara başladı. Tepelerin güneyinde 400 kilometrekarelik alanda petrol çıkartma hakkı alan şirketin Aralık 2014’te kuyu kazmaya başlaması,  Golan Tepeleri’ne dair tartışmaları da yeniden başlatmış oldu.

Pazar, 08 Şubat 2015 20:43
Newsweek dergisi, IŞİD'in eski bir üyesinin ifadesine dayandırdığı haberinde, Türk ordusunun örgüt ile işbirliği yaptığını, sınırdan İslamcı militanların geçişlerine izin verdiğini öne sürdü.

İddianın kaynağı olarak gösterilen kişi ise Ömer adlı eski bir IŞİD üyesi. Kuzey Irak'ta zengin bir işadamının oğlu olan Ömer, Özgür Suriye Ordusu saflarında savaşmak için Suriye'ye gitmiş, sonra da IŞİD'le hareket etmiş. IŞİD'in Suriye'deki kalesi olarak bilinen Rakka'da, haberleşme teknisyeni olarak görev yapan Ömer'in, IŞİD, Suriye'nin kuzeyindeki Resulayn'a saldırdığında kaçıp silahlı Kürt

Perşembe, 19 Şubat 2015 19:23
Libya'da AKP destekli İslamcı grupların çatı örgütü Libya Şafağı, Zintan'a hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Salı günü gerçekleştirilen saldırı grubun ilk hava saldırısı olması nedeniyle önem taşıyor.

Libya'nın NATO hava gücü ve Batı tarafından silahlandırılıp eğitilen İslamcı militanların Muammer el Kaddafi yönetimini kanlı bir şekilde devirmesinin üzerinden 3 yılı aşkın zaman geçti.

Çarşamba, 11 Şubat 2015 16:03
IŞİD ve benzeri örgütlerin Ortadoğu'da İslamcı terörizmin bir numaralı şüphelisi olduğu açık. Bununla birlikte, Ortadoğu'daki "modern" barbarlığın 20. yüzyılda siyonizme uzanan kökleri var. "Öfkeli Arap" blogundan tanıdığımız Lübnanlı Esad Ebu Halil, El Ahbar'daki köşesinde yazdı.

Çeşitli cihatçı grupların islamiyetten ilham alarak türediğine dair seyrinde giden bir çaba bulunuyor. Soğuk Savaş sırasında bu grupların komünizme komplo amacıyla yaratılmasında ABD’nin kendi başına en önde gelen katalizör olduğu nesnelliğinin üzerinden sıklıkla atlanıyor.

Perşembe, 05 Şubat 2015 11:45
Boko Haram, Kamerun'daki bir sınır kasabasına saldırdı. Evleri ve camiyi yakan örgüt 70 kişiyi öldürdü.

Nijerya merkezli İslamcı örgüt Boko Haram, Kamerun'daki Fotokol kasabasına saldırdı.

Nijerya sınırında bulunan kasabadaki evlere ve camiye saldıran örgüt çok sayıda yapıyı ateşe verdi.

Saldırılarda en az 70 kişi hayatını kaybetti.

AFP'ye konuşan görgü tanıkları, katledilenlerin çoğunlukla boğazının kesildiğini söylediler.

 

Salı, 03 Şubat 2015 19:49
Fransa'nın Nice kentinde bir Yahudi toplum merkezi önünde devriye gezen üç asker bıçaklı saldırıya uğradı.

Şehir merkezinde gerçekleşen olayda, saldırıyı gerçekleştiren kişi yakalanırken, askerlerden ikisi hafif şekilde yaralandı. Saldırganla beraber olan iki kişinin ise kaçtığı bildirildi.

Salı, 03 Şubat 2015 10:33
Fransa Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada Mali'nin kuzeyindeki bir bölgede 12 İslamcıyı öldürdüklerini açıkladı.

Mali'nin kuzeyinde El Kaide'ye bağlı gruplara Fransa'nın yaptığı müdahalelerin ardından bölgede İslamcıların yeniden güçlenmeye başlamasının üzerine operasyonlar tekrar başladı. Fransa Savunma Bakanlığı, yaptığı açıklamada Mali'nin kuzeyindeki Adrar des Ifoghas dağlarında 12 İslamcıyı öldürdüklerini duyurdu. Fransız ordusu ise kayıp vermedi.

Pazar, 22 Şubat 2015 18:05
Nijerya'da 7 yaşında olduğu tahmin edilen bir kız çocuğu, intihar eylemcisi oalrak kullanıldı; 5 kişi yaşamını yitirdi.

Nijerya'da küçük bir kız çocuğunun intihar eylemi sonucunda 5 kişi yaşamını yitirdi, 19 kişi de yaralandı.

AFP'nin haberine göre görgü tanıkları, kız çocuğunun 7 yaş civarında olduğunu belirtiyor.

Nijerya'da küçük kız çocuklarının, daha önceki intihar eylemlerinde de İslamcı Boko Haram örgütü tarafından kullanıldığı biliniyor.

Çarşamba, 25 Şubat 2015 19:45
ABD özel kuvvetleri Boko Haram'a düzenlenecek operasyon öncesi Afrika ülkelerine eğitim ve mühimmat desteği sağlıyor.

Reuters'in haberine göre ABD özel kuvvetlerine mensup eğitimciler Çad ordusuna Nijeryalı cihatçı çete Boko Haram'la savaşmak için eğitim veriyor. Kuzey Afrika'nın en büyük petrol üreticisi olan Nijerya'da geçen yıl 10.000'e yakın kişiyi öldürdüğü tahmin edilen  Boko Haram'a karşı çarpışmak üzere Çad ordusu bölgeye düzenli olarak asker sevk ediyor.

Çarşamba, 25 Şubat 2015 09:43
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP ile ittifak yapmaları yönündeki taleplere ilişkin yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi taleplerini Kılıçdaroğlu'nun reddettiğini söyledi.

Seçim öncesi süren ittifak tartışmalarına ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP ile ittifak talebini Kılıçdaroğlu'nun reddettiğini söyledi.

Demirtaş, "Bırakın AKP'yi devirmeyi, Türkiye'de bir demokratik halk iktidarı kurmayı düşünüyoruz. Biz o kadar iddialıyız. CHP akıllı davransaydı 2015'te bunu yapabilirdik" dedi.

Salı, 10 Şubat 2015 22:09
Vatikan'a bağlı radyo tarafından, İslamcıların Manila ziyaretinde Papa'ya suikast planı yaptığı iddia edildi.

Vatikan'a bağlı olarak Almanca yayın yapan ''Radio Vatikan'' portalı, Papa Françis'e Manila ziyareti sırasında islamcı ''Jemaah İslamiyah'' adlı terörist örgütün suikast planı yaptığını iddia etti. 

Pages