48 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 05 Şubat 2015 15:09
2 Şubat tarihinde Brüksel'de buluşan WIDF (Uluslararası Dünya Kadın Federasyonu) Avrupa Örgütü temsilcileri, kadınlara yönelik temel sağlık hizmetleri konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Kıbrıs, Rusya, İngiltere, İtalya, Portekiz, İspanya, Türkiye ve Yunanistan'dan devrimci kadın örgütü temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda yayımlanan bildiride, uluslararası kadın hareketinin en uzun soluklu ve temel taleplerinden birinin işçi kadınlar ve aileleri için sağlık hizmetleri olduğu vurgulandı.

Pazartesi, 23 Şubat 2015 14:24
Ege Üniversitesi'nde yaşanan ölüme ilişkin Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) bir açıklama yaptı.

Ege Üniversitesi'nde ülkücü Fırat Çakıroğlu'nun ölümünün ardından gerilim sürerken Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) konuya ilişkin yaptığı açıklamada Çakıroğlu'nu ülkücülerin bıçakladığını ileri sürdü.

Pazartesi, 09 Şubat 2015 12:04
Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) dünya barışı istediğini söyleyen dünya güzelini hükümetle yapılan barış görüşmelerine davet etti.

22 yaşındaki Kolombiyalı öğrenci Paulina Vega'nın Miss Universe yarışmasını kazandıktan sonra "dünya barışı" istediğini açıklaması üzerine, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) Vega'yı hükümetle yapılan barış görüşmelerine çağırdı.

Salı, 03 Şubat 2015 15:58
Yunanistan'daki devrimci sendikal hareket PAME, Türkiye'de metal grevinin hükümet tarafından engellenmesini kınarken, işçilere destek verdi.

Yunanistan'daki Tüm İşçilerin Militan Cephesi (PAME), metal sektöründe engellenmek istenen greve olan desteğini ilan etti.

PAME tarafından yapılan açıklamada, patronların yanında yer alarak işçilerin daha iyi toplu sözleşme yapma hakkını gasp eden AKP hükümeti kınandı.

Cumartesi, 28 Şubat 2015 11:45
Yaşasaydı diye başlayan her cümle manasız kalmaya mahkum. Ama yaşadığı kadarının anlamı o denli büyük ki, kısa bir zaman diliminde bırakmayı başardığı büyük mirasın hakkı yalnızca Deniz'in devrimci ruhunun izini sürerek verilebilir. O izin sürüleceği toprak da Deniz'in çok sevdiği memleketi Türkiye'dir.
Cumartesi, 28 Şubat 2015 08:44
Deniz Gezmiş bugün 68 yaşında bir delikanlı artık.

Yaşasaydı diye başlayan her cümle manasız kalmaya mahkum. Ama yaşadığı kadarının anlamı o denli büyük ki, kısa bir zaman diliminde bırakmayı başardığı büyük mirasın hakkı yalnızca Deniz'in devrimci ruhunun izini sürerek verilebilir. O izin sürüleceği toprak da Deniz'in çok sevdiği memleketi Türkiye'dir.

Deniz, Türkiye'nin devrimci ruhudur.

Salı, 17 Şubat 2015 12:14
Yemen'de başkenti ele geçiren Husi milisler, Birleşmiş Milletler'in "iktidarını bırakın" çağrısını geri çevirdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Husilere yaptığı iktidarı bırakma, devrik cumhurbaşkanı Abdrabbu Mansur Hadi ve diğer görevlilerin serbest bırakılması ve müzakerelere başlama önerisi reddedildi.

Husiler, BMGK'yı Yemen halkının iradesine ve egemenliğine saygı duymaya, hassas ve objektif olmaya çağırdı.

Cumartesi, 07 Şubat 2015 08:43
Cihan Alptekin’in annesi Ayşe Alptekin hayatını kaybetti.

Kızıldere’de Mahir Çayan ve diğer sekiz arkadaşıyla birlikte katledilen devrimcilerden Cihan Alptekin’in annesi Ayşe Alptekin, oğlunun yanı başında toprağa verildi.

Çarşamba, 25 Şubat 2015 07:15
Aydemir Güler

Kibirli ajanın ünlü repliğidir: Adım Bond, James Bond...

O herhangi bir Bond olabilir mi! Aman karıştırmayın... O arkasındaki teşkilatın bir parçası değil, ta kendisidir. Dağın en yüksek tepesi de değildir. Berideki ve ötedeki dağları bizzat yaratmıştır...

Perşembe, 19 Şubat 2015 09:15
Kemal Okuyan

Dünkü yazım kara, karla mücadeleye yenik düştü. Düşmeseydi ne yazacaktım? AKP zorbalığına, onun yürek ve akıllara düşürdüğü karanlığa rağmen direnmeyi ve gülmeyi becerebildiği için öldürülen hiç tanımadığım ama bir yandan da bayağı tanıdık Nuh kardeşimizi?

Cuma, 06 Şubat 2015 15:29
1 Mayıs 2014 kutlamaları nedeniyle açılan davanın ilk duruşması bugün başladı.

1 Mayıs 2014 kutlamaların nedeniyle Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ( DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği'ne (TTB) açılan davanın duruşması başladı.

2015'TE TAKSİM AÇIKLAMASI

Salı, 10 Şubat 2015 08:45
Orhan Aydın

‘Cehalet ile bilgisizlik farklı şeylerdir.

Bilmeyene anlatırsın öğrenir ama cahile anlatamazsın, o zaten biliyordur.’

Yıllardır sanatla beslenmeyen insanın kolay biçimde sistemin bir parçası olabileceği üstüne laflar ettik.

Cuma, 27 Şubat 2015 09:45
Kemal Okuyan

Geçenlerde Tunç Sipahi yazdı, ittifaklar az-çok eşit güçler arasında hayata geçebilir. Birbirinin kaderini belirleme, birbirine etki edebilme, birbirine mahkum olma ve birbiriyle hegemonya mücadelesine girme…

Marksist anlamıyla ittifak budur ve hegemonik unsur olma şansı bulunmayan bir müttefiklik ilişkisine girmek devrimci hareketlerin siciline ancak trajik sonuçlarla yazılmıştır.

Pazartesi, 23 Şubat 2015 08:30
Aydemir Güler

Madem tartışıyoruz, biraz, daha önceleri ne yaptığımızı hatırlayalım...

Cuma, 20 Şubat 2015 19:22
Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesine yaklaşık 200 kişilik ülkücü grup, solcu ve Kürt öğrencilere ellerinde satır ve baltalarla saldırdı. Ülkücü gruptan bir kişi öldü.

Evrensel'in haberine göre Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesine yaklaşık 200 kişilik ülkücü grup, devrimci, demokrat, Kürt öğrencilere ellerinde satır ve baltalarla saldırdı. Saldırıda yaralılar var, çıkan çatışmada bir kişinin de yaşamını yitirdiği iddia ediliyor.

Pages