55 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 15 Ocak 2015 10:34
CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, yurt dışından gelen radikal İslamcı grupların Türkiye'de eğitildiği ve silahlandırıldığına ilişkin soru önergesini İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için meclis başkanlığına sundu.

Soru önergesinde, "Türkiye'nin Ortadoğu’daki IŞİD gibi radikal unsurlara silah, lojistik ve eğitim gibi destekler vermesi tartışılıyorken, ülkemize yeni unsurların getirildiği çeşitli platformlarda iddia edilmektedir.

Çarşamba, 14 Ocak 2015 13:48
Çağdaş Gazeteciler Derneği, Charlie Hebdo seçkisi yayımlamasının ardından tehdit ve polis ablukasıyla karşılaşan Cumhuriyet gazetesine dayanışma açıklaması yaptı.

ÇGD Yönetim Kurulunun yaptığı açıklamada Cumhuriyet gazetesinin yanında oldukları ve inançlara olan saygı ve hassasiyet çerçevesinde özenle oluşturulmuş bu seçkiye yer verilmesinin, aynı zamanda insanlık değerlerine sahip çıkılması anlamına geldiği belirtildi.

Pazartesi, 26 Ocak 2015 13:31
Filipinler Cumhuriyeti'nde, İslamcı Moro İslami Kurtuluş Cephesi ile polis arasındaki çatışmada 27 polis öldürüldü.

GÜNCELLEME

Çatışmalarda ölenlerin sayısının 37'si polis 6'sı isyancı olmak üzere 43'e yükseldiği bildirildi.


Filipinler Cumhuriyeti'nin Mamasapano kasabasında çıkan çatışmalarda İslamcılar 27 polisi öldürdü.

Pazartesi, 05 Ocak 2015 22:28
İslamcı silahlı örgüt Boko Haram, Nijerya'nın sınır bölgesindeki bir askeri üssü ele geçirdi.

Şeriat eğitimi dışında eğitim verilen okulları basıp kız öğrencileri kaçırmasıyla tanınan İslamcı örgüt Boko Haram, Nijerya'nın sınır köyü Baga'da bulunan bir askeri üssü ele geçirdi.

Bu, örgütün bu hafta yaptığı baskınlar sonrasında kontrolü altına aldığı ikinci askeri üs oldu.

Perşembe, 08 Ocak 2015 17:11
Nijerya'daki İslamcı örgüt Boko Haram'ın, bir kasabayı yaktığı belirtilirken 2 bin insanın da katledilmiş olabileceği söyleniyor.

Nijerya'daki İslamcı örgüt Boko Haram, ülkenin kuzey doğusundaki Baga kasabasına ikinci bir saldırı başlattı.

BBC'ye konuşan Musa Alhaji Bukar isimli yetkili, militanların bütün kasabayı neredeyse tamamen yaktığını söyledi. 

Sokaklarda cesetlerin olduğunu açıklayan Bukar, kasabadaki 2 bin kişinin öldürülmüş olabileceğinden korktuklarını ifade etti.

Pazartesi, 19 Ocak 2015 17:20
Fransa’da İslamcı bir grup tarafından gerçekleştirilen kanlı saldırı sağcı Le Pen'e değil, "sosyalist" Hollande'a yaradı.

Fransa’da radikal İslamcılarca gerçekleştirilen en kanlı saldırı karşısındaki tavrı Cumhurbaşkanı Francois Hollande’ın imajını parlattı. İki ayrı anket sonucuna göre Hollande’a destek katlandı.

Diken'in aktardığı Ifop anketine göre Hollande’ın oy oranı yüzde 40’e sıçradı. Bu oran aralık ayında yüzde 21’di.

Cuma, 09 Ocak 2015 19:21
Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, dünyadaki İslamcı örgütlerin saldırılarına değinerek, "Tekfirci terör, İslâm'a karikatürlerden daha fazla zarar verdi" dedi.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Beyrut'ta İslam peygamberi Muhammed'in doğumu nedeniyle halka seslendi.

Konuşmasına dün Yemen'de yaşanan intihar saldırısını kınayarak başlayan Nasrallah, isim vermeden Fransa'daki katliama da değindi.

Cuma, 02 Ocak 2015 17:13
"Çalışan kadın fuhuşa hazırlık yapan sürece destek oluyor" diyen İslamcı yazar Nurettin Yıldız, şimdi de "kadın haber sunduğunda erkeklerin ona bakmasında sakınca var ama haber sunan erkeğe kadınlar bakabilirler, bakmadan bakmaya fark var" dedi.

"Sosyal Doku" adlı vakfın kurucusu ve başkanı Nureddin Yıldız, yine skandal açıklamalarla gündeme geldi.

"Erkeğin, kadın haber spikerini izlemesi sakıncalıdır" diyen Yıldız, "haber sunan erkeğe kadınlar bakabilirler, bakmadan bakmaya fark var" diye konuştu.

 

Cuma, 23 Ocak 2015 10:00
Charlie Hebdo katliamı, elbette Batı için bir “besle kargayı oysun gözünü” durumu... Fakat sanıldığının aksine Batı, İslamcı kargayı beslemeye Afganistan’da değil, Avrupa’nın tam göbeğinde başlamıştı. Fransa, birkaç yıl önce kendi elleriyle ülkedeki Müslüman nüfusu Müslüman Kardeşler’in kollarına bırakmıştı.

Paris’te Charlie Hebdo ofisinde girişilen katliamın ardından Avrupa/Batı ve İslamcılık ilişkisi yeniden sıcak bir tartışma konusu oldu.

Cuma, 02 Ocak 2015 14:28
AKP, Gülen Cemaati'nin "kurduğu kumpasları" açığa çıkarıken çok "seçici" davranıyor. İlk el attıkları Tahşiyeciler denilen El Kaide bağlantılı gruptu, şimdi gündeme İhya-Der, Vahdet-Der, Hizbuttahrir gibi diğer İslamcı örgütlerin "kumpasa uğratıldığı" iddiası getirildi. Dink cinayeti, Ergenekon, Balyoz gibi davalarda yapılanları ele alamayan hükümet, Cemaat'le savaşırken arada dinci örgütleri aklıyor.

Dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından “Radikal dini motifli bir terör örgütüne, yani El Kaide terör örgütüne yönelik olarak eş zamanlı ve müşterek bir operasyon gerçekleştirdi” sözleriyle duyurulan “Taşhiyeciler” operasyonu,  Gülen cemaatiyle aranın bozulmasının ardından “kumpas” olarak sunulmuş, Taşhiyeciler’e haksızlık yapıldığı yandaş basının sayfalarına taşınmıştı.

Pazar, 11 Ocak 2015 19:32
Bugün Paris'te, Naziler'den kurtuluştan bu yana düzenlenen en kalabalık eyleme tanık olundu. Fakat Fransız Komünist Partisi içindeki bir kesim, yürüyüşte verilen Birlik mesajının yanıltıcı olduğunu düşünüyor. "Kutsal İttifaka hayır" diyen grup, yürüyüşe katılmayı reddetti. Yayımlanan bildiride Türkiye'ye de atıfta bulunuldu.

Charlie Hebdo dergisindeki katliam sonrasında bugün Paris’te tarihi bir eylem düzenlendi. Yürüyüşe Avrupa Birliği ülkelerinin başbakanları ve Türkiye’den Ahmet Davutoğlu dahil olmak üzere çeşitli ülkelerden devlet adamları katıldı.

Cumartesi, 10 Ocak 2015 17:29
Paris’te Charlie Hebdo dergisine yapılan terör saldırısını araştırmakla görevlendirilen başkomiser Helric Fredou intihar etti.

Charlie Hebdo dergisine yapılan İslamcı terör saldırısının ardından on binlerce polisin görev aldığı operasyonları yönlendirenlerden 45 yaşındaki Başkomiser Helric Fredou’in intihar ettiği açıklamaları soru işaretleri oluşturdu.

ÖLÜMÜ ŞÜPHELİ

Perşembe, 08 Ocak 2015 13:18
Birleşik Haziran Hareketi, Fransa'da mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı bu akşam saat 19:00'da Taksim'de protesto edecek.

Birleşik Haziran Hareketi, saldırıyı protesto etmek için bu akşam saat 19.00'da Taksim Mis Sokak'ta toplanma çağrısı yaptı. Birleşik Haziran Hareketi tarafından yapılan açıklamada "Eşitlik, özgürlük ve kardeşlik için bu akşam saat 19.00'da kalemlerimiz ve karanfillerimizle Taksim Mis Sokak'ta buluşalım,  dendi.

Birleşik Haziran Hareketi tarafından yapılan açıklama şöyle:

Perşembe, 22 Ocak 2015 08:37
Göçmen ve İslam karşıtı PEGİDA hareketinin sözcüsü, kendisini Hitler'e benzettiği fotoğraflarının ortaya çıkması üzerine istifa etti.

Batının İslamlaştırılmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGİDA) isimli sağcı örgütün sözcüsü Lutz Bachmann istifa etti.

İstifa, Alman medyasının Bachmann'ın kendisini Adolf Hitler'e benzettiği fotoğraflarını yayımlamasının ardından geldi.

Bachmann aynı zamanda, PEGİDA hareketinin iki kurucusundan biriydi.

Perşembe, 08 Ocak 2015 19:05
Birleşik Haziran Hareketi, Fransa'da mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı Taksim'de protesto etti.

Birleşik Haziran Hareketi, Charlie Hebdo saldırısını Fransız Konsolosluğu önünde yaptığı eylemle protesto etti.


Charlie Hebdo saldırısına tepki göstermek için Mis Sokak'ta toplanmaya başlanıldı.

Pages