4 sonuçtan 1 - 4 arası gösteriliyor
Pazartesi, 30 Kasım 2015 08:30
İzzettin Önder

Psikolojik araştırmalarının biyoloji ve sosyoloji ile harmanlanması ve ekonomi-politika alanında kullanılmasının tarihi çok eskilere gitmez. İnsanların ihtiyaçlarını saptamanın ötesinde ihtiyaçların kışkırtılarak piyasaların canlandırılması ve kapitalizmin yaşam süresinin uzatılması böylesi bilim-araştırma alanlarının ucuzca kullanılmasının en bilinen ve en masum alanlarıdır.

Pazartesi, 02 Kasım 2015 14:45
İzzettin Önder

Yazıyı şekillendirirken seçim sonuçları da oldukça netleşti. Seçime giderken genel yargı sonuçta fazla bir şey değişmeyecek şeklinde idi. Değişmeme görüşü iki anlamı vardı. Birincisi, geçen seçimle bu seçim sonuçları arasında siyasi partilerin sandalye sayısı ya da oranlarında fazla bir fark olmayacağı idi, ki bu görüş tutmadı.

Pazartesi, 09 Kasım 2015 09:30
İzzettin Önder

1 Kasım seçiminin nasıl kazanıldığının tartışmasını, iktisatla bağ kurmadan “halk partilere şunu dedi ya da şu görevi verdi” gibi saçma ifadelerle tahlil yapabilen politika alimlerine bırakarak, ben burada dünya ekonomik düzeni bağlamında sonucun nasıl görülebileceği üzerinde bir-iki laf etmek istiyorum.

Pazartesi, 23 Kasım 2015 00:00
İzzettin Önder

Bu yazıda, biri emperyalizm ve Türk burjuvazisinin diğeri ise özde farklı olmakla beraber kendisini Türkiye partisi olarak tanıtan ve öylece oy alan iki kritik partinin oylarının ikinci seçimde farklı yönde değişmesinin halkların özgürlüğü yönünde değil, burjuva-ağa ittifakı ile tam ters yönde ve olumsuz gelişme olduğunu kısaca tartışmayı amaçlamaktayım.