27 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 10 Aralık 2015 00:45
Ali Rıza Aydın

Türkiye, anlamsız ve gereksiz davalar çöplüğü oldu.

Aynı konuda, ret ya da kabul, ceza ya da aklama gibi çelişkili kararlar çıkıyor. Bu tür yargı kararları, bireysel olarak sonuç doğursa da bütünsel olarak anlamsız ve gereksiz hale geliyor. Çifte standartlık, adalet yerine adaletsizlik getiriyor; yargı denetimi amacına ulaşmıyor.

Perşembe, 24 Aralık 2015 01:30
Ali Rıza Aydın

Sisif, Yunan mitolojisinde, tanrılara karşı geldiği için cezalandırılan kraldır. Cezası, yüksek dağın tepesine ağır bir taşı çıkarmak ve her defasında aşağıya yuvarlanan taşı yeniden yukarı çıkarmaktır. Sonsuza dek sürecek bir cezadır.

Hikaye bize, aralıksız ve yorucu olarak sürdürülmesine karşın amaçsız, yararsız,  sonuçsuz ve de umutsuz olan işi anlatır.

Perşembe, 17 Aralık 2015 01:45
Ali Rıza Aydın

Geri kabul anlaşmasıyla birlikte Türkiye’yi depo yapan göç olgusunu tartışırken, iç göç zorlaması içinde bulduk kendimizi.

Perşembe, 26 Kasım 2015 01:00
Ali Rıza Aydın

Kural, keyfiliğe açık olduğu zaman, uygulayıcılara sınırsız yetki verdiği zaman hukuk olmaktan çıkar.

Uluslararası alanda keyfilik ve sınırsızlık, iç alana göre, halkları da içine alarak daha ciddi ve giderilmesi güç sonuçlar doğurur.

Perşembe, 05 Kasım 2015 01:30
Ali Rıza Aydın

 

Yunan mitolojisinden “Procuste”, yoldan geçenlere saldırıp yalnızca hırsızlık yapmakla kalmayan; kurbanını yatağa yatırıp, yataktan uzunsa, kollarını ve bacaklarını kesen, kısaysa gererek bağlayan bir haydut…

Perşembe, 19 Kasım 2015 01:00
Ali Rıza Aydın

Belçikalı sosyolog ve kamu hukukçusu Jean-Claude Paye, “Hukuk Devletinin Sonu: Olağanüstü Halden Diktatörlüğe Terörle Mücadele” kitabını yazalı on yılı geçti (2004; Türkiye 2009).

Perşembe, 15 Ekim 2015 01:45
Ali Rıza Aydın

İlkbahardı… Ülkeyi yönetilemezlik batağına sokanlar, düzenleri adına kriz ve korku içindeydi. Afra tafrayla, kavga döğüşle çıkardılar İç Güvenlik Kanununu.

Görünürdeki dertlerini kanun gerekçesine döktüler…

Perşembe, 22 Ekim 2015 01:30
Ali Rıza Aydın

“AKP suçları” başlığı altında çalışma yapılacağı zaman, suç ve ceza hukukunun içinde epeyce dolaşılması gerekir.

Perşembe, 29 Ekim 2015 14:45
Ali Rıza Aydın

 

Doksaniki yıl sonra “Cumhuriyet”in getirildiği yeri anlamak için ne yazık ki önümüzde kapkara bir tablo var. Cinayet ve katliamları, vahşeti, akıl dışılığı, yalanı, talanı, şiddeti, gericiliği, faşizm renklerini, diktatörlüğü ve de bütünüyle sömürüyü kanıksattılar toplumun çoğunluğuna… Toplumsal gerçeği, emeği, emekçiyi, sınıf mücadelesini unutturma yolundalar.

Perşembe, 08 Ekim 2015 01:45
Ali Rıza Aydın

Bazen, beyin sözcüklerle barışık olmaz, parmaklar klavyeye uzanmak istemez. Bahçelievler katliamının yaşandığı, Türkiye İşçi Partisi üyesi 7 gencin canlarına hunharca kıyıldığı 8-9 Ekim 1978’in yıldönümleri de böyle günlerden…

Ne yazık ki, böyle günler çoğalıyor. Geçmişte kıyılan canları düşünürken, yüzlercesi, binlercesi yığılıyor. 2015’in Suruç’u daha çok yeni…

Perşembe, 10 Eylül 2015 08:30
Ali Rıza Aydın

Uluslararasında zorunlu nüfus hareketi ya da zorunlu yer değiştirme ve bu hareketi hukuka bağlamak, epeyce eskilere dayanıyor.

Perşembe, 17 Eylül 2015 01:30
Ali Rıza Aydın

Emperyalizmin beyninin ve elinin uzandığı ne varsa, uluslararası hukuk da onun adına devrede… İç hukuklar uluslararası hukukun peşine takılıp sürükleniyor; önce sözleşmeler imzalanıyor, sonra uyum yasaları çıkarılıyor. Hem emperyalist müdahalelerde hem de iç müdahalelerde,  yapılan her şey hukukla kılıfına uydurularak meşrulaştırılıyor.   

Perşembe, 20 Ağustos 2015 01:45
Ali Rıza Aydın

AKP’nin hangarları her türlü suç ve yalanla tıka basa dolu. İktidar koltuğuna yapışıp kaldılar ve hâlâ Erdoğan’ın iki dudağı arasında gelecek arıyorlar. Meşruluğun kırıntısının dahi kalmadığı Erdoğan AKP hattında ne yazık ki Meclis partileri onları yaşatmaya devamda kararlı.

Perşembe, 27 Ağustos 2015 01:00
Ali Rıza Aydın

Haziran seçiminin Türkiye’yi rehavete ve umut hayallerine oldukça fazla gömmesinin ardından, Suruç ateşinin peşine taktırılan ve her gün yinelenen terör, iki alanı koruma altına aldı. Birincisi, sömürü düzeni; ikincisi, Erdoğan/AKP siyaseti…

Perşembe, 30 Temmuz 2015 01:00
Ali Rıza Aydın

Hukukun bir işlevi de egemen siyasete kılıf olmaktır.

* * *    

Suruç katliamı, seri saldırılar, ölümler… Sınır ötesine saldırı… Angajman… NATO…

İllegal silahlı örgütlere yumulan göz ve verilen destek… Devletlerarası ilişki yerine silahlı örgütlerle ilişki… Sınır ötesine saldırı… Angajman… NATO…

Pages