5 sonuçtan 1 - 5 arası gösteriliyor
Cuma, 08 Mayıs 2015 08:45
Efe Peker

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması vaadi, HDP’nin 2015 Seçim Bildirgesi’nde şu sözlerle ifade edildi: “Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılarak, devletin din ve inanç alanından elini çekmesi sağlanacak, din ve inanç işleri topluma, inanç sahiplerine bırakılacak.” [i]

Cuma, 10 Nisan 2015 10:15
Efe Peker

Tarihsel sosyolog Charles Tilly, çokça alıntılanan bir makalesinde devlet ile mafya arasında bir benzerlik kurar[i]. Tilly’e göre bu iki yapılanmanın ortak yanı, bir takım tehditlere karşı güvenliği sağlamak vaadiyle bizden “koruma ücreti” talep etmesidir. Üstelik iki oluşum da tehdit algısını sürekli canlı tutarak koruma hizmetinin “gerekliliğinden” dem vurur.

Cuma, 27 Mart 2015 08:15
Efe Peker

Son iki yazımda, Türkiye’de kendini solda tanımlayan kesimlerin din ile olan ilişkisinin iki uç arasında savrulduğunu ileri sürmüştüm.

Cuma, 13 Mart 2015 09:00
Efe Peker

Bugün Türkiye’de kendini solda tanımlayan kesimlerin din ile olan ilişkisinin iki uç arasında savrulduğunu iddia etmek mümkün. Bunların birincisi “gerçek İslam” yarışına girmek, ikincisi ise “yeni ateizmi” bir siyaset başlığı şeklinde sahiplenmek olarak özetlenebilir.

Cuma, 27 Şubat 2015 08:30
Efe Peker

Herhangi bir münazarada yapılan belli başlı mantık hatalarının belki de en yaygını, “gerçek İskoç bu değil” olarak tercüme edebileceğimiz “no true Scotsman” önermesidir. Buna göre, karşı taraf sizin yaptığınız genellemeye uymayan bir örnek sunarsa, o örneğin genellemedeki “gerçekliğe” tekabül etmediğini iddia edip puan toplayabilirsiniz.