23 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 06 Aralık 2015 09:30
Özkan Öztaş

AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana yaptığı icraatlar gericiydi, sermayeyi besledi, kötüydü, soysuzdu ama asla köksüz değildi. 

Pazar, 13 Aralık 2015 08:30
Özkan Öztaş

Uludure katliamının yaşandığı ilk günlerde AKP yine o bilindik pervasızlığıyla yaklaşmıştı gelişmelere.  Bakanlardan biri “iyi oldu kaçakçılıkla mücadelede yeni döneme girdik” minvalinde açıklamalar yaparken bir diğer muhatap “vurulanlar teröristti o yüzden vurduk” diyordu.

Pazar, 29 Kasım 2015 09:15
Özkan Öztaş

“Kurdun dişine kan değdi korkun” yazıyordu Silvan sokaklarında. Bir halkın günlük yaşamında ekmek gibi su gibi hava gibi bir şeydi artık havan topu, kurşun yarası ve mermi sesleri.

Pazar, 01 Kasım 2015 10:45
Özkan Öztaş

İhtilal-i Kebîr.

Ya da bilinen ifadesiyle Fransız Devrimi…

Kebîr aslında Arapça’da büyük ve ulu manasındadır. Ancak manasının asıl karşılığını Kuran’dan alır. Allah’ın sıfatlarından biridir Kebîr. Ve yeryüzünü belirleyen, kâinatı hükmü altında tutan, yöneten demektir.

Pazar, 22 Kasım 2015 08:45
Özkan Öztaş

Kürt siyasi hayatının şüphesiz önemli figürlerinden birisidir Leyla Zana. Benim aklıma isminin ilk anıldığı anda saçlarındaki sarı, kırmızı, yeşil kurdele ile 1991 yılındaki meclis yemini gelir. 

Pazar, 25 Ekim 2015 08:45
Özkan Öztaş

HDP’li dostlarım ara sıra sitem ediyorlar bana. “Nedir bu tutturmuşsunuz bi’ Hüda Kaya’dır, Altan Tan’dır Mehmet Mir Dengir Fırat’tır” diye.

Pazar, 11 Ekim 2015 08:30
Özkan Öztaş

Okula o sene, köy okullarında öğretmen olmadığı için yeni bir arkadaşımız gelmişti. Sessiz biriydi. Sormazsan söylemez, ağzını açmaz, konuşmazdı. Bu suskun çocuk bir gün okula geldiğinde yüzü bozuk canı sıkkın ve sinirliydi. Hep suskundu ama sanki o büyük sessizliğinin içinde yeni bir sessizlik olmuştu da anlatacak mecali yoktu.

Pazar, 16 Ağustos 2015 08:45
Özkan Öztaş

Basit bir soru ile başlayalım. AKP, IŞİD’e karşı çıkabilir mi?

Bombalar yağdırmasına, yer yer tutuklamalara ve sert çıkışlarına bakmayın, AKP, IŞİD’in İslamcı ideolojisini karşısına alabilir mi? Ya da tersinden soralım. AKP, IŞİD’i ne kadar geriletebilir?

Pazar, 30 Ağustos 2015 08:30
Özkan Öztaş

Hayat kısa ve kuşlar uçmuyor artık semalarda. Kurşun sesleriyle uyanan insanlar Bakanlık masallarıyla yitiriyor geceyi. 

Kürt şiirinin en direngen isimlerinden biri, Şêrko Bêkes’in, yazdıkları pek eleştirilmeye başlanmış Güney Kürdistan’da bakan olduğunda. 

Pazar, 26 Temmuz 2015 09:00
Özkan Öztaş

Suruç’un fotoğrafını görmek için öncesine gitmek gerek biraz. Çok gerilere değil. Reyhanlı’yı unutmak olmaz ama.

AKP’nin, Yeni Osmanlıcılık hayalleri ile gözünü diktiği Ortadoğu’da iki önemli silahı vardı. Biri İslamcılık diğeri de bunun uzantısı İslamcı çeteler.

Pazar, 07 Haziran 2015 08:45
Özkan Öztaş

Musa Anter, hatıralarında Türkiye’deki solculardan bahsederken onları ikiye ayırır. Hakiki solcular ve sahte solcular…

Pazar, 17 Mayıs 2015 09:30
Özkan Öztaş

Süleyman Şah ya da operasyonun adıyla Şah Fırat Operasyonunun üzerine inşa edilen kurgunun hala devam ettiğini söyleyebilir miyiz?

İster “niyetlenmemiş sonuçlar” deyin ister devam eden sürecin bir çıktısı. Sözüm ona AKP karşıtı öznelerin kimi noktalarda AKP’den arta kalan boşluklara yerleşme çabasının adıdır bugün AKP’yi geriletmek.

Pazar, 31 Mayıs 2015 08:45
Özkan Öztaş

Kürt Şair Ehmed Huseynî, yaşadığı dönemin acılarını ve dertlerini resmettiği Dar Mezarlar şiirinde, Kürdistan’da yaşananları anlatırken “Karaltı Sürme Çekiyor Yurdumun Kirpiklerine” dizesini kullanır*.

Pazar, 12 Nisan 2015 08:30
Özkan Öztaş

Daha üzerinden bir ay dahi geçmedi Eşme Ruhu çağrısının. 21 Mart 2015 Newroz’una damgasını vuran mesajlardan biri belki de en önemlisi Eşme Ruhuydu. Süleyman Şah Türbesi’nin TSK ve YPG birlikteliği ile Suriye’nin Karakozak köyünden Eşme köyüne götürülmesindeki tarihi TSK-YPG temasından barış için bir örneklem oluşturuluyor. 

Pazar, 05 Nisan 2015 09:00
Özkan Öztaş

Dün itibariyle başlayan ve Halkların Demokratik Konferansı (HDK) tarafından düzenlenen Alevi Konferansına bakınca bazı şeylerin hiç de normal seyrinde gitmediğini fark ettim. Bunu fark etmek için ekstradan metafizik güçlere sahip bir gözlük falan kullanmaya gerek yok. 

Pages