14 sonuçtan 1 - 14 arası gösteriliyor
Pazar, 20 Aralık 2015 08:30
Özkan Öztaş

“Türk’ün süngüsünün göründüğü yerde Kürtlük biter” cümlesi, 20. Yüzyılın ilk yarısında mevzu bahis Kürt ayaklanmaları olduğunda, öne çıkan devlet söylemlerinden biri olmuştu.

Mahmut Esat Bozkurt (dönemin “adalet” bakanı), Cemil Uybadin (dönemin iç işleri bakanı) Kazım Orbay ve Mustafa Halik Renda’nın ince eleyip sık dokuduğu meselelerden biriydi Şark Islahat Planı. 

Pazar, 18 Ekim 2015 09:45
Özkan Öztaş

Koca dünyayı değiştirmek isteyen bir avuç hayalperest miydi 1905 yılında Rusya’da yenilen?

Sahi, başaramadığımız her an yenilmiş sayılır mıyız?

Tarih acımasızdır. Niyetlerle değil sonuçlarla ilgilenir. Yenginin kendisine bakar, yenme isteğine değil.  

Pazar, 13 Eylül 2015 09:00
Özkan Öztaş

Davutoğlu “meseleyi abartıyorlar” diye açtı perdeyi ve sonra saçtı dört bir yana mükâfatlarını.

Günlerdir Cizre’de ve diğer Kürt kentlerinde yaşanan acılara Kürtçe ağıt yakabildiğimizle yetineceğiz.  İnsanın ağzında çamura dönüşür mü konuştuğu dil?

Güzel Olan Her Şeyi Yağmalıyorlar

Öldürüyorlar Bütün Narin Sabahları…*

Pazar, 06 Eylül 2015 08:45
Özkan Öztaş

Yaşadıklarımızı en güzel özetleyen şey üç kelime bu sanırım. Yurtsuzluk, sınır ve ölüm… Bu üç kelime sadece Müjde Arslan’ın Kürt sineması kitabında bir araya gelen kelimeler olduğu için değil, kameranın Ortadoğu ya da Kürdistan’a döndüğünde bu üç kavramdan başka bir şey gösteremediği için de kıymetli. 

Yurtsuzluk, sınır ve ölüm…

Pazar, 16 Ağustos 2015 08:45
Özkan Öztaş

Basit bir soru ile başlayalım. AKP, IŞİD’e karşı çıkabilir mi?

Bombalar yağdırmasına, yer yer tutuklamalara ve sert çıkışlarına bakmayın, AKP, IŞİD’in İslamcı ideolojisini karşısına alabilir mi? Ya da tersinden soralım. AKP, IŞİD’i ne kadar geriletebilir?

Pazar, 26 Temmuz 2015 09:00
Özkan Öztaş

Suruç’un fotoğrafını görmek için öncesine gitmek gerek biraz. Çok gerilere değil. Reyhanlı’yı unutmak olmaz ama.

AKP’nin, Yeni Osmanlıcılık hayalleri ile gözünü diktiği Ortadoğu’da iki önemli silahı vardı. Biri İslamcılık diğeri de bunun uzantısı İslamcı çeteler.

Pazar, 10 Mayıs 2015 08:30
Özkan Öztaş

İlk değil belki ama elinde Kur’an ile miting miting gezen siyasi figür deyince akla Kenan Evren gelir. Benim yaş kuşağım enkazına doğdu belki, haziranda ayağa kalktığımızda karşımıza aldığımız figür ise Kenan Evren’in mirasçısı daha geçen gün Batman mitinginde yine elinde Kur’an ile konuşan Tayyip Erdoğan’dı.

Pazar, 24 Mayıs 2015 08:45
Özkan Öztaş

Dünya üzerinde Neoliberal algının mesafe kat etmesi ile birlikte alan genişleten kimlik siyaseti 1990’lı yıllarla birlikte belirginlik kazanmıştır. 1990’ların hemen başında çözülen Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile birlikte kimlik siyasetinin işaret fişeği ateşlenmiş oldu desek yanlış olmaz. 

Pazar, 26 Nisan 2015 08:30
Özkan Öztaş

1990’lı yıllarda Kürtlükten kaçışın bir sığınağı olarak sunulan İslamcılık bugün demokrasicilik olarak sunulmakta. Üstelik bu durum, yer yer Kürt düşmanlığını görmezden gelen kimi İslamcı figürlerle birlikte yapılmakta.

Hafızalarımızı yoklamakta fayda var. 

Pazar, 05 Nisan 2015 09:00
Özkan Öztaş

Dün itibariyle başlayan ve Halkların Demokratik Konferansı (HDK) tarafından düzenlenen Alevi Konferansına bakınca bazı şeylerin hiç de normal seyrinde gitmediğini fark ettim. Bunu fark etmek için ekstradan metafizik güçlere sahip bir gözlük falan kullanmaya gerek yok. 

Pazar, 01 Mart 2015 09:45
Özkan Öztaş

Ken Loach tarafından beyaz perdeye aktarılan İrlanda İç Savaşını anlatan Özgürlük Rüzgârı filminin bir sahnesi çok kritiktir. Filmin o sahnesinde, ülkeyi terk eden İngiliz askerlerinin ardından yürüyen İrlandalı direnişçilerin altına imza attıkları metinde ülkenin bayrağı dışında değişen herhangi bir şey yoktur.

Pazar, 22 Mart 2015 08:45
Özkan Öztaş

Geçtiğimiz gün rast geldiğim bir IŞİD haberi epey düşündürücüydü. IŞİD komutanlarından biri “himayemiz ve bayrağımız altındaki bir Kürdistan’a karşı çıkmayız” diye böbürleniyordu.  Şerrî yasaların hüküm sürdüğü ve IŞİD bayraklarının dalgalandığı bir “Kürdistan”. Ne denir ki? Allah korusun!

Pazar, 01 Şubat 2015 08:30
Özkan Öztaş

Kobanê, Kürt halkının onurlu direnişi ve çabası ile IŞİD çetelerinden temizlendi ve İslamcı çeteler Kobanê’nin dışına püskürtüldü.

Peki, Ortadoğu ve Rojava denkleminden bakınca Kobanê’nin zaferini ilan etmek için erken mi? Ya da daha farklı bir ifade ile IŞİD yenildi mi yoksa geri mi çekildi?

İsterseniz önce dünden bugüne Kobanê’de neler oldu ona bakalım.

Pazar, 25 Ocak 2015 09:45
Özkan Öztaş

Hadi polisler simit satıp onurlu yaşamayı tercih ettiler diyelim, korucular ne yapacak?

Dünyanın en aşağılık işlerinden biri değil midir koruculuk? Kendi canından, kanından, köyünden, işinden, mesleğinden olanı alıp da düşmana teslim etmek elinle.