43 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 07 Aralık 2015 00:00
Osman Çutsay

Hiç ağlayıp sızlamayalım ve o büyük 1917 yılının dünya soluna talihsiz bir armağanından hareketle açıkça söyleyelim. Kaybedeceğimiz bir şey yok...

Pazartesi, 21 Aralık 2015 08:00
Osman Çutsay

Sonun başlangıcında falan değiliz. O çok geride kaldı. Artık bu çöküş sürecinin ortalarını “idrak ediyoruz”. Ankara ve islamofaşist iktidar bunu anlayamaz, öyle bir kapasitesi yok, soL’un da zaten muhatabı değiller, ama devrimci sosyalist muhalefet hızı ve ivmesi denetim dışı bu kaotik durumdan iktidar çıkarma hesabı yapmak zorundadır.

Pazartesi, 28 Aralık 2015 07:15
Osman Çutsay

Tamam, eski TDK ve Ömer Asım Aksoy çizgisini, onun sürdürücülerini her nedense terk edelim ve artık “içsavaş” değil, “iç savaş” olarak yazalım. Mesele gerçekten çok açık: Türkiye’de bir iç savaş var. Bu, hafta sonunda on binleri sokağa döken Avrupa’daki gösterilerde olduğu kadar Türkiye’de Kürt halkına yönelik katliamlarda da açıkça ilan edilmiş görünüyor.

Herkes iç savaş istiyor.

Pazartesi, 30 Kasım 2015 08:15
Osman Çutsay

Neresinden bakılırsa bakılsın, bir “tampon ülke” veya “yastık ülke” kaderi bu. Hadi “tampon devlet” diyelim; sonuçta Türkiye’den söz ediyoruz, şu tel tel dökülmekte olan cumhuriyetten. Bu çöküş sürecinde, böyle bir rolün veya işlevin çeşitli başlıklar altında sürdürüldüğüne tanık oluyoruz.

Pazartesi, 02 Kasım 2015 11:30
Osman Çutsay

Belki kıt zekâlı oldukları için, belki “hep çok yüksekten uçtukları” için, su başlarını tutan Türk/Kürt zenginler ve temsilcileri, hadi “plütokratlar” diyelim, rahat bir nefes aldılar. Ama kendi oturdukları koltuğun altındaki bombanın pimini kendi elleriyle çektiklerini anlayamayacak kadar gerçeklikten kopuk olduklarını söylemek zorundayız. Bir süre daha böyle idare edebilirler.

Pazartesi, 16 Kasım 2015 08:30
Osman Çutsay

İslamcı çetelerin Paris’teki kitle katliamı, bir meseleyi iyice açık etmiş oldu: Küresel kriz, özellikle AB’de, sanıldığından çok daha derin. Bitmek bilmeyen Avro Krizi’nin kanlı sonuçlarıyla daha sık karşı karşıya gelmeye başladık.

Pazartesi, 12 Ekim 2015 04:15
Osman Çutsay

Eşik atlanmış, insani tüm frenler patlamıştır; öyle görünüyor. Akan kanı başka türlü yorumlamak güç.

Artık geri dönüş hiç yok. Anladık: Kaos kapitalizmin yegâne yol haritasıdır. Kapitalizmden kopuşu aramayan, bu tür imha eylemlerine neredeyse davet çıkarıyor. Oradayız.

Pazartesi, 05 Ekim 2015 08:45
Osman Çutsay

Olur mu gerçekten? Mümkün müdür? İsteyen var mı?

Pazartesi, 26 Ekim 2015 09:15
Osman Çutsay

Seçimin sonucu belli. Belki bu sandık oyununun hiçbir önemi olmadığı için sonuç belli.

Pazartesi, 19 Ekim 2015 09:00
Osman Çutsay

Tarihimiz sanıldığından çok zengindir; en azından içinden çıkardığı şaşkınlardan ve açık düşmanlarından çok daha zengindir. Örnek mi?

Çok.

Pazartesi, 28 Eylül 2015 09:15
Osman Çutsay

Bütün bunları birleştirmek mümkün. Yani, her gelişmeyi birbirine eklemek ve toplamından bir mantık çıkarmak mümkün.

Tarih bilimi bir mantık okuma, yaşananlara bir mantık biçme sanatı da değil midir?

Herhalde öyledir.

Pazartesi, 21 Eylül 2015 08:15
Osman Çutsay

Aralarında bir fark var mı? Daha doğrusu aradaki farkı sosyalizm açısından bize biri açıklayabilir mi? Zor.

Ne mi?

Pazartesi, 07 Eylül 2015 01:45
Osman Çutsay

Avrupa’nın merkezindeki hegemon imaj yeniledi. Yaklaşık 14 bin mültecilik bir istisnai konukseverlik gösterisiyle kapandı hafta sonu. Almanya kendince imajını tazeledi, fakat en yetkili ağızlardan da bir şeyin altını çizdi: Genelde Arapça konuşan binlerce mültecinin Macaristan’dan ülkeye getirilmesi için verilen izin, istisnaydı.

Hiç şansları yok.

Pazartesi, 24 Ağustos 2015 08:15
Osman Çutsay

Kriz, merkezdeki zenginleri daha bir vurmaya başladı. AB, bir refah kalesi olmanın bedelini ödemek zorunda kalıyor. Henüz Doğu Avrupa o boyutlarda değil, ama Balkanlar çöküşün sonuçlarını, “prekaryasını”, yani gelecekten tüm umudunu yitirmiş yoksullarını, sanayi merkezi Almanya ve uydularına göndererek yaşıyor.

Pazartesi, 10 Ağustos 2015 08:15
Osman Çutsay

Kimse kendisini aldatmasın: Kürt emekçileri yerlere yatırmış, ama kendi yüzünün görülmesinden pek korkan bir özel harekâtçı, Türkiye Cumhuriyeti’nin sonunu ilan etmiştir. Hem de dünya kamuoyu nezdinde…

O sahne beyinlere kaydedilmiştir bir kez ve bir daha da silinmesi mümkün değildir.

Pages