18 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 22 Ekim 2015 10:35
Rusya'nın Suriye'deki varlığı ile ilgili uydurma raporları kolayca basan Batının propaganda makinasının ortaya çıkışı, 1917'de devrimci dönemin başlarına kadar gitmektedir. 1932-1933 yılları ile ilgili holodomor (açlıktan kırılma) hikayeleri, Nazi Almanyası ve Nazi yanlısı Ukraynalı milliyetçilerle yakın işbirliği içinde olan Batı tarafından uydurulmuştu.

Editörün notu: Sovyet sosyalizmi hakkındaki Batı destekli yalanlar ve kara propaganda, SSCB'de sosyalizmin çözülüşünün üzerinden neredeyse 25 yıl geçmesine rağmen hala "sıcak." Sputnik'ten Ekaterina Blinova bu yalanlardan birini, Ukrayna kıtlığını (Holodomor) masaya yatırıyor.

Pazartesi, 12 Ekim 2015 11:48
Dünya komünist hareketinin mücadele gündemleri ve haberlerinin duyurulacağı ICP (International Communist Press) bugün yayına girdi.

Uluslararası haber sitesi ICP (International Communist Press) bugün yayına girdi.

Site, soL bünyesinde ve icp.sol.org.tr adresinde, “online” olarak İngilizce yayın yapıyor.

Cuma, 09 Ekim 2015 14:27
2014 Ekimi'ndeki Kobani eylemleri sırasında "AKP'yi yerle bir edeceklerini" söyleyen Cemil Bayık, bunu Abdullah Öcalan'ın engellediğini söyledi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Azadiya Welat gazetesindeki köşe yazısında geçen seneki Kobanê direnişini yazdı.

“6-7-8 Ekim serhildanları Kürdistan tarihinin en önemli devrimci siyasal eylemlerindendir” diye yazan Bayık, Tayyip Erdoğan’ın müjde verir gibi “Kobanê düştü düşecek” şeklindeki sözlerinin Kürtlerde büyük bir öfke patlamasına yol açtığını dikkat çekti.

Perşembe, 08 Ekim 2015 11:10
Türkiye İşçi Partisi üyesi 7 öğrencinin evlerinde vahşice katledildiği Bahçelievler Katliamı'nın üzerinden tam 37 yıl geçerken Behice Boran'ın cenaze törenindeki konuşması hâlâ hafızalarda: Uğruna can verdikleri kavganın bayrağı emin ellerdedir. Düşürülmeyecektir."

8 Ekim 1978 günü, aralarında Abdullah Çatlı ve Haluk Kırcı'nın da bulunduğu faşistler, ODTÜ Elektrik bölümü öğrencisi Serdar Alten, Ankara Devlet Mimarlık Akademisi öğrencisi Hürcan Gürses, Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Efraim Ezgin, Hacettepe Üniversitesi İstatistik bölümü öğrencisi Latif Can ve Osman Nuri Uzunlar ve daha sonra eve gelen iki devrimci

Cuma, 09 Ekim 2015 09:00
PKK'nin 11 Ekim'de tek taraflı çatışmasızlık ilan etme planına ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Buna karnımız tok" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, PKK'nin 11 Ekim'de tek taraflı çatışmasızlık ilan etme planına ilişkin olarak, "Terör örgütü sıkıştığı zaman, kış üslenmesine gideceği zaman veya siyasi uzantısının işine yarasın diye bu tür siyasi taktik hamleler içerisine girdiğini çok gördük. Buna karnımız tok" dedi.

Cumartesi, 03 Ekim 2015 19:37
İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, Mina’daki facia nedeniyle Suudi Arabistan’a “hızlı ve sert” tepki verebileceklerini söyledi.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, “Devrim Muhafızları İran’ın Suudi Arabistan’a yönelik hızlı ve sert tepkisini göstermek üzere bütün gücüyle hazırdır” dedi.

Cumartesi, 17 Ekim 2015 12:07
Bir süredir, Suriye'de devam eden savaşta yer alanlar arasında Küba'nın da adının geçmeye başlaması üzerine Küba Ankara Büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals ile Jose Marti Küba Dostluk Derneği üyesi Cüneyt Göksu kısa bir röportaj gerçekleştirdi.

Son günlerde basında yer alan Küba'nın Suriye'ye asker yolladığı haberlerine yanıt geldi. Küba Ankara Büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals, Jose Marti Küba Dostluk Derneği üyesi Cüneyt Göksu'ya konuştu.

Sayın Casals, bir süredir Türkiye ve Dünya basının da yer alan bu haberlerin aslı nedir?

Pazar, 11 Ekim 2015 19:10
Ankara'daki katliam KKTC'de de protesto edildi. Lefkoşa'da yapılan protestoya yüzlerce insan katıldı.

KKTC'de Ankara'da dün gerçekleşen ve enaz 95 kişinin hayatını kaybettiği katliam protesto edildi. Lefkoşa Barış Platforum'nun çağrısıyla gerçekleşen eylem 17:30'da Kuğulupark'ta başladı. Ankara'daki katliamın protesto edildiği eyleme yüzlerce kişi katıldı.

Cumartesi, 10 Ekim 2015 10:23
Ankara’da bugün düzenlenecek olan "Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi, Barış Emek Demokrasi" mitinginin toplanma yeri olan Ankara Tren Garı önünde iki patlama meydana geldi. Patlama sonrasında çok sayıda ölü ve yaralılar var.

GÜNCELLEME

Miting Tertip Komitesi, 97 yurttaşın hayatını kaybettiğini, 400'ün üzerinde yaralı olduğunu duyurdu.


GÜNCELLEME

86 yurttaş hayatını kaybetti, 28'i ağır 186 yaralı!

Perşembe, 01 Ekim 2015 14:40
Rusya'nın Suriye'de IŞİD, Nusra ve benzeri gruplara saldırıya başladığı saatlerde, Şam yönetimine karşı savaşan silahlı gruplar da İstanbul’da gizlice buluştu.

Ahrar'uş Şam, İslam Ordusu, Sukur eş-Şam, Mücahid Ordusu, Sultan Murat Tugayı ve Özgür Suriye Ordusu unsurları İstanbul’da gizlice bir araya geldi.

Pazar, 18 Ekim 2015 19:37
'Ne ülkemizde, ne bölgemizde, ne de dünyamızda işçi ve emekçilerin Merkellerle, Obamalarla, Putinlerle yürüyeceği bir kurtuluş yolu yoktur.'

Komünist Parti, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyareti öncesinde 100 akademisyenin Merkel'e mektup yazmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Çarşamba, 07 Ekim 2015 14:10
KCK yöneticilerinden Bese Hozat, Özgür Gündem'deki yazısında, 1 Kasım seçimleri öncesinde tarihi bir tutum takınacaklarını söylerken, "Özgürlük Hareketi, AKP’nin tüm iğrenç planlarını bir kez daha boşa çıkaracak ve gereken hesabı soracaktır" ifadelerini kullandı.

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Bese Hozat, "Erdoğan ve Davutoğlu yönetimi, Kadınlar, Kürtler öncülüğünde Demokratik Özerklik inşasıyla ve HDP’nin 1 Kasım’da elde edeceği ikinci zaferle tarihi yargılama sürecine girecektir" iddiasında bulundu.

Cuma, 30 Ekim 2015 11:34
Dünya Komünist ve İşçi Partileri Toplantısı'nın bu seneki ev sahibi Komünist Parti. 3 gün sürecek olan ve 60'dan fazla ülkenin komünist ve işçi partilerinin temsil edildiği toplantı bugün sabah başladı. İstanbul'da gerçekleştirilen toplantının açış konuşmasını Komünist Parti Merkez Komite Üyesi Kemal Okuyan gerçekleştirdi.

Kemal Okuyan’ın 17. Uluslararası Komünist ve İşçi Partileri Toplantısı’nda Komünist Parti Merkez Komitesi adına yaptığı açış konuşması şöyle:

Değerli yoldaşlar,

Cumartesi, 31 Ekim 2015 15:51
Şair-yazar Nihat Behram, Komünist Parti adına TRT'deki seçim konuşmasına başladı.

Nihat Behram'ın TRT'de Komünist Parti adına yaptığı seçim konuşması şöyle:

Şimdi sizi, yazık ki, yaralı bir duyguyla selamlıyorum,

çünkü yaşadığımız toplumda acılar bütün duyguların önüne geçti!

AKP iktidarı döneminde gericiliğin saldırmadığı değer kalmadı.

Bunlar işçiye, köylüye, emekçiye, halka, kadına, gence düşman.

Çarşamba, 28 Ekim 2015 13:18
25 Ekim Pazar günü Komünist Parti adına Eda Genç'in TRT'de yaptığı seçim konuşması oldukça ses getirdi. Basında geniş yer bulan ve gericilerin hedefi haline gelen seçim konuşmasının tam metnini okuyucularımız için yeniden yayınlıyoruz

1 Kasım seçimlerine bir hafta kala siyasi parti temsilcileri TRT'deki seçim konuşmalarını yapmaya başladı. Komünist Parti adına seçim konuşmasını yapan Eda Genç "Komünist Parti olarak, yaşadığımız sorunların faturasını başka siyasetçilere çıkararak sorunlardan sıyrılamayız. Ama 'halkın yanında'görünen siyasetlerin yaşadıklarımızdaki payını da ısrarla vurgulayacağız." dedi

Pages