26 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 05 Şubat 2015 15:09
2 Şubat tarihinde Brüksel'de buluşan WIDF (Uluslararası Dünya Kadın Federasyonu) Avrupa Örgütü temsilcileri, kadınlara yönelik temel sağlık hizmetleri konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Kıbrıs, Rusya, İngiltere, İtalya, Portekiz, İspanya, Türkiye ve Yunanistan'dan devrimci kadın örgütü temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda yayımlanan bildiride, uluslararası kadın hareketinin en uzun soluklu ve temel taleplerinden birinin işçi kadınlar ve aileleri için sağlık hizmetleri olduğu vurgulandı.

Pazartesi, 23 Şubat 2015 14:24
Ege Üniversitesi'nde yaşanan ölüme ilişkin Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) bir açıklama yaptı.

Ege Üniversitesi'nde ülkücü Fırat Çakıroğlu'nun ölümünün ardından gerilim sürerken Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) konuya ilişkin yaptığı açıklamada Çakıroğlu'nu ülkücülerin bıçakladığını ileri sürdü.

Pazartesi, 09 Şubat 2015 12:04
Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) dünya barışı istediğini söyleyen dünya güzelini hükümetle yapılan barış görüşmelerine davet etti.

22 yaşındaki Kolombiyalı öğrenci Paulina Vega'nın Miss Universe yarışmasını kazandıktan sonra "dünya barışı" istediğini açıklaması üzerine, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) Vega'yı hükümetle yapılan barış görüşmelerine çağırdı.

Salı, 03 Şubat 2015 15:58
Yunanistan'daki devrimci sendikal hareket PAME, Türkiye'de metal grevinin hükümet tarafından engellenmesini kınarken, işçilere destek verdi.

Yunanistan'daki Tüm İşçilerin Militan Cephesi (PAME), metal sektöründe engellenmek istenen greve olan desteğini ilan etti.

PAME tarafından yapılan açıklamada, patronların yanında yer alarak işçilerin daha iyi toplu sözleşme yapma hakkını gasp eden AKP hükümeti kınandı.

Cumartesi, 28 Şubat 2015 08:44
Deniz Gezmiş bugün 68 yaşında bir delikanlı artık.

Yaşasaydı diye başlayan her cümle manasız kalmaya mahkum. Ama yaşadığı kadarının anlamı o denli büyük ki, kısa bir zaman diliminde bırakmayı başardığı büyük mirasın hakkı yalnızca Deniz'in devrimci ruhunun izini sürerek verilebilir. O izin sürüleceği toprak da Deniz'in çok sevdiği memleketi Türkiye'dir.

Deniz, Türkiye'nin devrimci ruhudur.

Salı, 17 Şubat 2015 12:14
Yemen'de başkenti ele geçiren Husi milisler, Birleşmiş Milletler'in "iktidarını bırakın" çağrısını geri çevirdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Husilere yaptığı iktidarı bırakma, devrik cumhurbaşkanı Abdrabbu Mansur Hadi ve diğer görevlilerin serbest bırakılması ve müzakerelere başlama önerisi reddedildi.

Husiler, BMGK'yı Yemen halkının iradesine ve egemenliğine saygı duymaya, hassas ve objektif olmaya çağırdı.

Cumartesi, 07 Şubat 2015 08:43
Cihan Alptekin’in annesi Ayşe Alptekin hayatını kaybetti.

Kızıldere’de Mahir Çayan ve diğer sekiz arkadaşıyla birlikte katledilen devrimcilerden Cihan Alptekin’in annesi Ayşe Alptekin, oğlunun yanı başında toprağa verildi.

Cuma, 06 Şubat 2015 15:29
1 Mayıs 2014 kutlamaları nedeniyle açılan davanın ilk duruşması bugün başladı.

1 Mayıs 2014 kutlamaların nedeniyle Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ( DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği'ne (TTB) açılan davanın duruşması başladı.

2015'TE TAKSİM AÇIKLAMASI

Cuma, 20 Şubat 2015 19:22
Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesine yaklaşık 200 kişilik ülkücü grup, solcu ve Kürt öğrencilere ellerinde satır ve baltalarla saldırdı. Ülkücü gruptan bir kişi öldü.

Evrensel'in haberine göre Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesine yaklaşık 200 kişilik ülkücü grup, devrimci, demokrat, Kürt öğrencilere ellerinde satır ve baltalarla saldırdı. Saldırıda yaralılar var, çıkan çatışmada bir kişinin de yaşamını yitirdiği iddia ediliyor.

Cumartesi, 14 Şubat 2015 12:23
Komünist Parti, Bakiye Beria Onger'in hayatını kaybetmesi üzerine bir açıklama yaparak, "Beria Onger’in tavizsiz komünist kimliği ve mücadelesi karanlığa karşı yakılan bir meşaledir. Bu meşale ellerimizdedir" ifadelerini kullandı.

İlerici Kadınlar Derneği'nin Genel Başkanı Beria Onger'in hayatını kaybetmesine ilişkin Komünist Parti Merkez Komitesi bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle

İlerici Kadınlar Derneği Genel Başkanı Beria Onger’i sonsuzluğa uğurlarken…
SOSYALİZM KADINLARLA KAZANACAK!

Cumartesi, 28 Şubat 2015 11:27
Yeni Şafak gazetesi, Birleşik Haziran Hareketi'ne ilişkin yaptığı haberde, "Türkiye seçimlere aylar kala yeni bir “Gezi kalkışması” ile karşı karşıya bırakılmak isteniyor" ifadelerini kullandı. Haber gazete "Yeni Gezi isyanı hazırlığı" ifadeleriyle duyuruldu.

13 Şubat'ta başarılı bir eğitim boykotunu gerçekleştiren ve ardından AKP'nin tutuklama ve gözaltı saldırılarına uğrayan Birleşik Haziran Hareketi'ne ilişkin bugün Yeni Şafak gazetesinde ilginç bir haber yer aldı.

Çarşamba, 25 Şubat 2015 10:32
Dev Sağlık İş üyesi işçilerin eylemine saldıran polis işçileri ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu'nu gözaltına aldı.

Dev Sağlık İş üyesi Maltepe Üniversitesi Hastanesi işçileri direnişlerinin 80’inci gününde yönetim binasında eylemdeydi. Rektörün gelerek işçilerin işe alınmasına ilişkin açıklama yapması talebiyle 20 kadın işçi ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu binanın çatısına çıkarken diğer direnişçiler de bina girişinde kol kola girerek etten kemikten duvar ördü

Salı, 24 Şubat 2015 15:55
Başbakanlık, Danıştay'a gösterdiği metal sektöründeki grevi erteleme gerekçeleri arasında toplumsal olaylara müdahale aracı (TOMA) üretimini de gösterdi. Başbakanlık, grev erteleme kararını protesto için düzenlenen eylemleri de gerekçeler arasına koydu.

Başbakanlık, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu üyesi Birleşik Metal-İş Sendikası'nın metal grevlerini ertelerken gösterilen "milli güvenlik" gerekçesine ilişkin olarak, Danıştay'ın “Milli güvenliği bozucu hususlar nelerdir?” sorusuna yanıt verdi.

Pazartesi, 16 Şubat 2015 11:39
Wall Street Journal'da çıkan bir makalede, AKP'nin Alevilere dikkat etmesi gerektiği, Alevilerin "geleneksel olarak" solcu ve radikal hareketlere eğilimli olduğuna dikkat çekildi. Makalenin odak noktası ise DHKP-C.

ABD'nin önemli gazetelerinden Wall Street Journal'da (WSJ) dikkat çekici bir makale yayımlandı.

"Türkiye'den hortlayan terör tehlikesi" başlıklı makalenin yazarları, Jonathan Schanzer ve Merve Tahiroğlu. 

Cumartesi, 14 Şubat 2015 08:21
Dün binlerce öğrenci AKP'nin gerici eğitim politikalarına karşı okulları boykot ederken yandaş yazar Ahmet Kekeç, Birleşik Haziran Hareketi'ni hedef tahtasına koydu.

AKP'nin gerici eğitim politikalarına karşı binlerce öğrenci "laik ve bilimsel eğitim" talebiyle boykottaydı.

Boykotun ardından bugün bir köşe yazısı kaleme alan Erdoğan'ın havuz yazarlarından Ahmet Kekeç, "Devrimci dediğin ‘ölü çocuk’ sever" dedi.

Pages