92 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 01 Aralık 2015 09:30
Kemal Okuyan

“Avrupa’ya vizesiz girebileceğiz…”

Zamanında Avrupa Birlikçi liberal-İslamcı lobinin kozlarından biriyidi bu. İnsan hakları, zenginlik, refah, demokrasi masalları ikna edici olmuyordu da Avrupa’ya istendiğinde gidebilme hakkı hemen herkesin ilgisini çekiyordu.

Muhafazakar ama hareket etmeyi seven bir toplumduk ne de olsa!

Çarşamba, 23 Aralık 2015 09:15
Kemal Okuyan

Din istismarcılığı yetmedi, şimdi bir kez daha vatan-millet edebiyatı. Çünkü birilerini bu şekilde sindireceklerini biliyorlar.

“Bizi dünyaya şikayet ettileeeeer…”

“Savaş çıkarsa İran ordusuna yazılırım dedileeer….”

Pazar, 20 Aralık 2015 08:30
Özkan Öztaş

“Türk’ün süngüsünün göründüğü yerde Kürtlük biter” cümlesi, 20. Yüzyılın ilk yarısında mevzu bahis Kürt ayaklanmaları olduğunda, öne çıkan devlet söylemlerinden biri olmuştu.

Mahmut Esat Bozkurt (dönemin “adalet” bakanı), Cemil Uybadin (dönemin iç işleri bakanı) Kazım Orbay ve Mustafa Halik Renda’nın ince eleyip sık dokuduğu meselelerden biriydi Şark Islahat Planı. 

Pazartesi, 14 Aralık 2015 00:30
Osman Çutsay

Avrupa Birliği, başından sonuna kadar sağ bir projeydi, yani hep sağdaydı, şimdi kimilerine göre daha da sağa çekmeye başladı. Hızla yayılan milliyetçi eğilimleri ve “ulusalcı” refah şovenizmini abartmamayı önerenler, hele de “sol” diye yutturulan liberal barbarlık, “Ama bakın Yunanistan’da ve Portekiz’de sol iktidarlar var” diye karşı çıkmaya çalışıyor.

Perşembe, 10 Aralık 2015 01:45
Ahmet Çınar

soL Haber Portalı’nda son dört günde yayımlanan dört haber, neden her birimizin Aziz Nesin olması gerektiğini müthiş bir berraklık ve netlikle açıklıyor.

Aziz Nesin’in 20 Aralık’taki 100’üncü doğum yıl dönümü nedeniyle, Nâzım Hikmet Kültür Merkezleri tüm yurtta “Aziz Nesin Olunmalı” haykırışını dile getiriyor.

Perşembe, 10 Aralık 2015 00:45
Aydemir Güler

Solda tasniflerin zaman zaman yenilenmesi gerekir. Siyasal pozisyonlar sürekli değişmekte olan bir siyasal ortamın içerisinde geliştirildiğine göre, konumlar da farklılaşmıştır çünkü. Sonra, pozisyonu alanların kendileri de değişmiş olabilir pekâlâ.

Pazartesi, 28 Aralık 2015 07:15
Osman Çutsay

Tamam, eski TDK ve Ömer Asım Aksoy çizgisini, onun sürdürücülerini her nedense terk edelim ve artık “içsavaş” değil, “iç savaş” olarak yazalım. Mesele gerçekten çok açık: Türkiye’de bir iç savaş var. Bu, hafta sonunda on binleri sokağa döken Avrupa’daki gösterilerde olduğu kadar Türkiye’de Kürt halkına yönelik katliamlarda da açıkça ilan edilmiş görünüyor.

Herkes iç savaş istiyor.

Cuma, 18 Aralık 2015 04:00
Mesut Odman

Önce, iç savaş başlığını koymuştum. Sonra, biraz daha düşününce, iç sözcüğünü atarak yazmakla, bu hafta üzerinde durmak istediklerime uygunluğu artırabildiğimi fark ettim. Bugün iç ve dış boyutları olan ya da hem içe hem dışa dönük savaş koşulları içinde yaşadığımızı düşünmekte bir abartma görünmüyor.

Pazar, 29 Kasım 2015 09:45
İlker Belek

En başından beri, Kürt sorununun çözümünde AKP’nin elinden hiçbir şey gelmeyeceğini yazıyoruz. Yapabildiği en fazlasından göz boyayan bir şovdur.

Pazartesi, 30 Kasım 2015 08:15
Osman Çutsay

Neresinden bakılırsa bakılsın, bir “tampon ülke” veya “yastık ülke” kaderi bu. Hadi “tampon devlet” diyelim; sonuçta Türkiye’den söz ediyoruz, şu tel tel dökülmekte olan cumhuriyetten. Bu çöküş sürecinde, böyle bir rolün veya işlevin çeşitli başlıklar altında sürdürüldüğüne tanık oluyoruz.

Salı, 17 Kasım 2015 00:45
Oğuz Oyan

Daha önce yazdığım bir konuya döneyim önce. 6 Nisan 2104'te IRIS (Uluslararası İlişkiler Araştırma Enstitüsü) ile Galatasaray Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlediği Üçüncü Fransa-Türkiye Toplantısı'na CHP adına konuşmacı olarak katılmıştım. Bu yarı-kapalı toplantının katıldığım oturumunda Suriye politikaları tartışıldı.

Pazartesi, 23 Kasım 2015 00:00
Aydemir Güler

Eskiden Kürt sorununda barış “ileri bir adım”dı, öyle kabul edilirdi. Tabii ki, hemen, öncelikle; barış olmalıydı...

Sosyalistler buna tevazuyla eklerlerdi: Ama yetmez; kapitalizm koşullarında bir barıştan, eşit, adil, özgür bir düzene ilerlenmesi gerekir… Ancak aralarından çoğu, Kürt sorunu çözülmeden herhangi bir başka şeyin konuşulamayacağını söylüyorlardı, söylüyorlar; biliyoruz…

Pazartesi, 16 Kasım 2015 08:30
Osman Çutsay

İslamcı çetelerin Paris’teki kitle katliamı, bir meseleyi iyice açık etmiş oldu: Küresel kriz, özellikle AB’de, sanıldığından çok daha derin. Bitmek bilmeyen Avro Krizi’nin kanlı sonuçlarıyla daha sık karşı karşıya gelmeye başladık.

Perşembe, 26 Kasım 2015 01:30
Ahmet Çınar

Bu yazıyı okuyorsanız, soL Haber Portalı’nın da okurusunuz.  

Hele günde birkaç kez Portal’a girip memlekette neler olup bitiyor bir görelim diyenlerdenseniz, aslında her haberin içinde, dibinde, çekirdeğinde uzun, upuzun siyasal alt metinler görmeniz kuvvetle muhtemel.  

Perşembe, 19 Kasım 2015 01:00
Ahmet Çınar

Tam bir yıl bir ay önce, 2014’ün Ekim ayında bu köşede yayımladığım yazı da yukarıdaki başlığı taşıyordu.

O vakitler…

Ilımlı İslâm her yana ekilmişti yıllarca: Evlere, okullara, sokaklara, işyerlerine, yatak odalarına dek!

IŞİD henüz bu denli biçilmemişti: Suruç, Ankara, Paris katliamları yaşanmamıştı.

Pages