22 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 07 Aralık 2015 15:00
Akif Akalın

İki yıl önce “Kapitalist toplumda sosyalist bir yaşam kurulabilir mi?” başlıklı bir yazı kaleme almış ve yazımızı “bu konjonktür değişebilir ve Venezuela deneyimi de Allende deneyimi gibi ezilebilir” öngörüsüyle bitirmiştik. Ne yazık ki tarih bizi bir kez daha haklı çıkarttı.

Çarşamba, 25 Kasım 2015 14:30
Akif Akalın

Bugün konumuz son aylarda gündelik yaşamımızın giderek sıradanlaşan bir gündemi olmaya başlayan “ölüm”. Üzerine konuşmak için çok hoş bir konu olmadığını biliyorum fakat ölüm bir yanıyla yaşamımızın kaçınılmaz bir gerçeği, diğer yanıyla sağlığın en önemli konusu.

Cumartesi, 24 Ekim 2015 11:30
Akif Akalın

Adli Tıp Uzmanları Derneği tarafından 23 – 24 Ekim 2015 tarihlerinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde düzenlenen 5. Tıp Hukuku Günleri, 21. yüzyılın iki ana karakteristiğine vurgu yapıyor: “Savaş ve Mültecilik”. İki günlük bir program içinde bu sorunların insan sağlığı üzerine etkileri çeşitli boyutlarıyla ele alındı.

Pazartesi, 12 Ekim 2015 14:00
Akif Akalın

Geçtiğimiz hafta sonu (10 – 11 Ekim 2015) Çanakkale Tabip Odası (ÇTO) önemli bir “buluşmaya” ev sahipliği yaptı: “1. Ulusal Tıp Eğitimi Öğrenci Buluşması”. ÇTO Öğrenci Komisyonu, ÇTO ve TTB’nin ortaklaşa düzenlediği toplantıda ilk gün tıp eğitimi çeşitli yönleriyle masaya yatırıldı.

Pazartesi, 28 Eylül 2015 12:00
Akif Akalın

Kısa bir aradan sonra Sınıfın Sağlığı blogumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu süre içinde ülkemizde ve dünyada çok önemli sağlık sorunları yaşandı. Şüphesiz bu sorunlar arasında “hortlatılan” kirli savaşın ve mülteci dramının ürünü olarak gündemimize giren vakitsiz ölümler ve yaralanmalar, bu gelişmelere doğrudan veya dolaylı olarak bağlı sağlık sorunları önde geliyor. 

Cuma, 07 Ağustos 2015 11:15
Akif Akalın

Okurlarımız 22 Haziran 2015’de Sınıfın Sağlığı bloğumuzda yayınlanan “Antibiyotik direnci ve DSÖ’nün açmazı” başlıklı makalemizi anımsayacaktır. Makalede kapitalist işletmelerin yem maliyetlerini düşürmek için insan sağlığını nasıl tehlikeye attıkları tartışılıyordu.

Perşembe, 09 Temmuz 2015 14:00
Akif Akalın

Yakın zamanlara kadar toplumcu tıbbın sosyalist ülkelere özgü bir yaklaşım olduğu düşünülmüştür. Sermayenin egemen olduğu coğrafyalarda zaman zaman toplumcu tıbbın kimi uygulamaları benimsenmiş olsa da, ya sosyalist ülkelerde elde edilen başarılı sonuçlar alınamamış, ya da uygulamaların kalıcılığı sağlanamamıştır.

Salı, 02 Haziran 2015 15:45
Akif Akalın

Tarihte yaşamlarını işçi sınıfı mücadelesine adamış, mücadele içinde bir sıra neferi veya önder olarak mücadelenin her düzeyinde görev almış çok sayıda hekim vardır.

Perşembe, 30 Nisan 2015 11:45
Akif Akalın

Michael Moore’un Sicko belgeselindeki efsanevi Kanada sağlık sistemi giderek tarih oluyor. Aslında yalnızca Kanada sağlık sistemi değil, ileri kapitalist ülkelerin refah uygulamalarının bütün yaldızları dökülüyor.

Cuma, 13 Mart 2015 11:15
Akif Akalın

14 Mart tıp bayramıdır. Türkiye’de tıp bayramı 1960’lara kadar devletin korporatist yapısına uygun olarak, illerde başhekimlerin ve askeri tabiplerin yönetiminde örgütlenen Tabip Odaları tarafından, daha çok lüks otellerde veya orduevlerinde düzenlenen “balolarda” kutlanmıştır.

Perşembe, 05 Mart 2015 11:00
Akif Akalın

Geçtiğimiz hafta İzmir’de kürtaj uygulanmaması nedeniyle bir kadının yaşamının riske atılması, uzun süredir kamuoyunun gündeminde olan kürtaj sorununu yeniden alevlendirdi. Kadın örgütlerinin açıklamalarına göre bugün Türkiye’nin birçok hastanesinde isteğe bağlı kürtaj uygulanmıyor ve kürtaj yaptırmak isteyen kadınlar caydırılmaya çalışılıyor.

Perşembe, 05 Şubat 2015 09:00
Akif Akalın

Bugün Associated Whistle-Blowing Press tarafından sızdırılan gizli bir Hizmet Anlaşmasında Ticaret (Trade in Service Agreement – TISA) tartışma notu, görüşmecilerin ulusal sağlık bakımı sistemleri reformları tartışmasını uluslararası ticaret ve sağlık bakımının ticarileştirilmesi lehine yaptıklarını açığa çıkarttı.

Perşembe, 12 Şubat 2015 12:00
Akif Akalın

Mitolojide çocuklarını yiyen bir tanrı vardır: Kronos (Satürn). Öyküye göre Satürn kahinlerden oğullarından birinin kendi yerine geçeceğini öğrenince, iktidarını yitirmek korkusuyla çocuklarını doğar doğmaz yemeye başlar. Metaforu “iktidar” bağlamı dışında, “kendi rahatı” olarak kurduğunuzda, bugün nasıl çocuklarını yiyen bir topluma dönüştüğümüzü apaçık görebilirsiniz.

Pazartesi, 09 Şubat 2015 09:45
Akif Akalın

Neoliberal kapitalizmin dünyayı yeni bir “ortaçağa” sürüklediğine ilişkin yorumlar giderek artarken, bu eğilimin yalnızca sosyal ve siyasal yaşamla sınırlı olmadığı, tıp gibi bilimsel alanlarda da hızla bilimden uzaklaşılmaya başlandığı ve binlerce yıl önce terk edilmiş ilkel tıbbi uygulamaların neoliberal politikaları benimseye

Perşembe, 19 Şubat 2015 12:45
Akif Akalın

Bu ülkede sağlık üzerine yazmak zordur, hem de çok zor. Masanızın başına geçer, her yıl binlerce insanın yaşamlarından çalan, çal(a)masa da yaşamlarını zindan eden bir sağlık sorunu üzerine yazmaya başlarsınız. Gerçekten de önemli bir sorundur.

Pages