14 sonuçtan 1 - 14 arası gösteriliyor
Perşembe, 05 Kasım 2015 15:15
Fırat Arapoğlu

Eylül ve Ekim ayının sanat gündemine Artinternational Fuarı ve İstanbul Bienali oturdu ki, bu iki etkinliğin paslaşmasını ve ardından Contemporary İstanbul Fuarı’nın geldiğini bir hesaplama olarak görmemek için, cidden inanarak “görmek istememek” gerekiyor.  Her birine kısaca değinmeye çalışarak bu gündeme dair düşünceler üretilebilir kanımca, gerçi en nihayetinde yargılar izleyiciye ait kalmak

Çarşamba, 28 Ekim 2015 17:30
Melek Yeşilyurt

Deniz Gamze Ergüven’in ilk uzun metrajlı filmi ismini İngilizcedeki “yabani at” anlamına gelen “mustang” kelimesinden alıyor. Mustang, oldukça muhafazakâr bir çevrede büyüyen ve kendi cinsellikleri ile tanışmaya başladıkları ilk andan itibaren oldukça yoğun bir baskıya maruz kalan beş kız kardeşin öyküsünü anlatıyor.

Pazartesi, 19 Ekim 2015 13:15
Gülcan Beyaz

Zeki Demirkubuz’un son filmi ve aynı zamanda Yeni Türkiye Sineması’nın son alemet-i farikası Bulantı geçen haftlarda gösterime girdi. Film sinema camiası içinde bir tartışma başlattı. Tartışma kültürü nerdeyse yok olan, tartışmaya değer üretimlerin de epey az olduğu ülke sinemamızda, bu durum haliyle ilgimizi çekti.

Perşembe, 17 Eylül 2015 19:30
Hakan Erol

11 Mart 1925 yılında Aydın’da doğmuştur İlhan Selçuk. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Gazeteci ve yazar olan Selçuk, Türkiye’nin önemli aydınlarından birisidir. Selçuk, 1958 yılında Aziz Nesin ile beraber bir mizah dergisi çıkarmıştır. 1960’dan sonra Nadir Nadi’nin çağırısıyla da Cumhuriyet gazetesine geçmiştir.

Salı, 07 Temmuz 2015 10:45
Gülcan Beyaz

Cafer Panahi’ye, 2010 yılında, hükümet karşıtı filmler yaptığı gerekçesiyle yargılandığı davadan 6 yıl ev hapsi ve 20 yıl boyunca film yönetmeme, yazı yazmama, yapımcılık yapmama, yurt dışına çıkmama ve yerli-yabancı medyaya açıklama yapmama cezaları verildi. Film yapmasının engellendiği bir dünyanın, hapishane hücresinden tek farkının yalnızca daha geniş olması olduğunu dillendiriyor, Panahi.

Perşembe, 11 Haziran 2015 15:30
Çağrı Kınıkoğlu

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi bu yıl Nâzım Hikmet’in 52. ölüm yıldönümünde bir ilke imza attı: Nâzım Hikmet’in senaryosundan filme çekilen “Aynı Mahalleden İki Delikanlı” filmini Türkiye izleyicisi ile buluşturdu.

Filmin senaryosu, Türkiye’de bugünkü sinema üzerine düşünmek açısından kışkırtıcı bir değer taşıyor. Bu yazıda bu değeri çerçevelendirmeye çalışacağım.

Salı, 19 Mayıs 2015 13:00
Merve N. Gürbüzel

1960’larden önce, Londra’nın Islington mahallesi eski, bakımsız Viktoryan üsluplu evlerin birden çok işçi ailesine kiralandığı, harap bir bölgeydi. 1960’lara gelindiğinde gitgide artan sayıda orta ve orta-üst gelir grubundan insan, evler alıp buraları yenileyerek mahalleye yerleştiler. Bu akım sonra Londra’nın kent içindeki başka eski  mahallelerine de yayıldı.

Salı, 28 Nisan 2015 12:30
Görkem Demirok

Doğusundan İstanbul'a doğru kara yoluyla yapılan yolculuklarda İzmit Körfezi'nden itibaren ruh halimizde bir kayma gerçekleşir. Birbiriyle yarışan tırlar eşliğinde Bolu ormanlarının şiirselliğinden devasa sanayi tesislerinin çevresinde birikmiş çarpık yerleşimlerin kasvetine atlarız.

Çarşamba, 15 Nisan 2015 17:30
Bertan Eren

Sansüre uğrayarak 34. İstanbul Film Festivali seçkisinden çıkartılan Bakur / Kuzey adlı filmin yönetmeni Ertuğrul Mavioğlu: Filmleri izlemeden, kitapları okumadan yargılıyorlar.

Cuma, 10 Nisan 2015 11:15
Hakkı Başgüney

İstanbul Film Festivali kapsamında dün saat 16.00’da İstanbul Modern’de çok özel ve değerli bir anma etkinliği düzenlendi. İstanbul Film Festivali kurucularından Onat Kutlar ve arkadaşları tarafından 1965 yılında kurulan Türk Sinematek Derneği’nin bu yıl kuruluşunun 50. yılı. Festival hem Sinematek’i, hem de ölümünün 20. yıldönümünde Onat Kutlar’ı özel bir söyleşiyle anmış oldu.

Perşembe, 09 Nisan 2015 16:00
Efe Gönenç

“Rüya Alemi ve Felaket” kitabında Susan Buck Morss, sinema ve radyo rastlantısal kalabalığı kendi yazgısını gerçekleştirme potansiyeline sahip amaçlı bir kalabalığa çevirebilir der. Kamera bu açıdan halk yığınlarını çerçeveleyerek ve kurgulayarak kitlesel bir topluluk yaratabilir, hayal edilmiş bir ulusu ete kemiğe büründürebilir.

Çarşamba, 15 Nisan 2015 11:30
Çağrı Kınıkoğlu

Tarihi boyunca sansürle boğuşmak zorunda kalan sinema ve film festivalleri, bir yandan yapımcıların, bir yandan holdinglerin, bir yandan da gerici iktidarın dayatmalarının altında ağır bir tahribat ve açık bir kriz yaşıyor.

Çarşamba, 25 Şubat 2015 16:15
Ali Adıgüzel

Tarih 15 Mart 2011'i gösterdiğinde sıra Suriye'ye gelmişti. Tunus, Mısır, Libya derken en zoru en sona kalmıştı. Arap Kışı Suriye'ye de geldi ama bu sefer tamamen gayri meşru şekilde hepsi terörist, cihatçı çeteler tarafından ve alçakça saldırı ile gelmişti.

Perşembe, 15 Ocak 2015 09:00
Vecihe Özge Zeren

Gerilla tiyatrosu kavramı, ilk olarak 1959 yılında kurulan San Francisco Mime Troupe (SFMT) topluluğunun yazarlarından Peter Berg tarafından ortaya atılır ve topluluğun kurucusu olan Ronald Guy Davis tarafından da benimsenerek kendi topluluklarının tiyatro biçimini açıklamak üzere kullanılmaya başlanır.