99 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 10 Aralık 2014 10:54
Venezuela ordusunun hava sahasını ihlal eden iki uçağı düşürdüğü bildirildi. Uçakların hangi ülkeye ait olduğu ve mürettebatın durumuyla ilgili bilgiler paylaşılmadı.

Venezuela Silahlı Kuvvetleri’nin, ülkenin hava sahasını ihlal eden iki uçağı düşürdüğü bildirildi. Duyuru, Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez’in resmi twitter hesabından yapıldı. Düşürülen uçakların hangi ülkeye ait olduğu ve mürettebatın durumuyla ilgili bilgi verilmedi.

Salı, 16 Aralık 2014 11:34
Venezuela lideri Maduro, geçtiğimiz aylarda ülkede yaşanan hükümet karşıtı gösterilerin bastırılması bahane gösterilerek ABD tarafından yürürlüğe konan yaptırımları “küstahlık” olarak niteledi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD senatosunun ülkesini hedef alan yaptırımları protesto için Caracas’ta düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, ülkesinin hükümet yetkililerini hedef alan yaptırımların, Washington’la Caracas arasında çatışmaya yol açabilecek bir “sindirme taktiği” olduğunu kaydetti.

Cuma, 26 Aralık 2014 14:00
Çeviri: Akif Akalın

Aljaazera muhabiri Chris Arsenault’un “Venezuela’da Kübalı hekimler umut reçete ediyor” başlıklı makalesini sunuyoruz. Arsenault makalesinde Chavez yanlısı ve karşıtı Venezuelalıların ülkelerindeki Kübalı hekimlere ilişkin düşüncelerini nesnel bir tutumla aktarıyor.

Çarşamba, 17 Aralık 2014 14:07
Rusya, rublenin tepetaklak olmasıyla birlikte çalkalanıyor. ABD ve AB'nin yaptırımları Rus ekonomisini çökertmeyi ve Rusya'nın uluslararası başlıklarda geri adım atmasını hedefliyor.

Putin zor bir sınavdan geçiyor. Burası kesin. Öncelikle, Moskova’da analistlerden biri olan Dmitry Oreskin’in “İnsanlar Putin’in güçlü bir lider olduğunu, düzen getirdiğini ve yaşam standartlarının iyileşmesine yardımcı olduğunu düşündüler. Putin aynı olsa da, tüm gücü elinde tutuyor olsa da her şey çöküyor” açıklamasına gözüm çarptı.

Çarşamba, 31 Aralık 2014 14:44
Bu bir sınıf mücadelesi demiştik. Küba’nın daha önce “aptallar”a direnmesini kolaylaştıran, kuşkusuz, iç cephede “kapitalizm”in temellerinin ortadan kalkmasıydı.

“Bu Amerikalılar aptal, alışmışlar darbelere, suikastlere, işgallere, yumuşak gücün anlamını unutmuşlar. Onlar kaba kuvvetle değiştirmeye çalışıyorlar Küba’yı, biz bildiğimiz yöntemlerle...” Yıllar önce bir protokol davette karşılaştığım ve hangi partiye mensup olduğumu iyi bilen bir Türk diplomat, açıksözlülüğüyle bayağı şaşırtmıştı beni. 

Pazar, 21 Aralık 2014 14:15
Nazım Sinan Odabaşı

ABD ve Küba arasında bir süredir süregelen temasların, Devlet Başkanları tarafından kamuouyuyla paylaşılarak ve Küba Beşlisinin ABD hapishanelerinde 16. yıllarını dolduran son 3 üyesiyle, 2 ABD'linin karşılıklı olarak serbest bırakılmalarıyla somutlaştırılması, ilk bakışta Küba sporunu pek ilgilendirmiyor gibi gözükebilir.

Cuma, 26 Aralık 2014 12:15
Emre Görür

17 Aralık günü öğlen 12.00’de bütün Küba televizyonun karşısına geçmiş Raúl Castro’nun ABD ile ilişkiler konusunda yaptığı açıklamayı izliyordu. İlk başta heyecan uyandıran, ‘ilişkilerin normalleştirilmesi’nden çok, ‘Küba beşlisi’nin hapiste olan son üç üyesinin ülkeye döndüğü haberi oldu.

Salı, 23 Aralık 2014 14:47
Küba’yla ABD, aynı anlama gelmek üzere sosyalizmle kapitalizm arasındaki savaş ne sona ermiş ne de yoğunluğu azalmış durumda; iki ülke de karşılıklı olarak savaşı yeni bir sahaya taşıma kararı aldılar.İşin nereye varacağını, aslolarak Küba Komünist Partisi liderliğinin bu süreci nasıl yürüteceği belirleyecek.

Bu hafta dünyadaki en önemli gelişmelerden biri, Küba’yla ABD arasında varılan tutuklu takası anlaşması oldu. Salı günü, Fidel ve arkadaşlarının dağdan inip iktidarı aldıkları günlerden bu yana, 50 yıldır yaşanmayan bir şey yaşandı: ABD lideri Barack Obama ve Küba lideri Raúl Castro telefonda konuştu. Ertesi gün anlaşma kamuoyuna duyuruldu.

Önce, anlaşmanın detaylarına bakalım.

Pazartesi, 01 Aralık 2014 15:00
Haziran Direnişi'ni karalamak isteyen yandaş medya kuruluşları, eylemlerin arkasında "Otpor" ve "Kanvas"ın olduğunu iddia etmişti. Otpor lideri, bu iddiaları yalanladı.

2013 yazındaki Gezi Parkı eylemlerinin başlarından itibaren çeşitli medya kurumları, gösterilerin arkasında Sırp gençlik örgütü Otpor'un olduğunu iddia etti.

Pazar, 28 Aralık 2014 12:00
Yiğit Günay

Geçen hafta Küba’yla ABD arasında varılan anlaşma tüm dünyanın olduğu gibi, ülkemiz sosyalistlerinin de gündeminde.

Konuyla ilgili yazanlardan biri de, eski soL yazarı, sevgili dostumuz Ergin Yıldızoğlu oldu. Yıldızoğlu, “Hoş Geldin Küba” başlıklı, iki bölümden oluşan yazılarında, bu anlaşmadan ve son yıllarda alınan kararlardan dolayı Küba’yı mahkum ediyor.

Cuma, 19 Aralık 2014 09:30
Akif Akalın

Emperyalizmin güdümündeki Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan Dünya Sağlık Raporu’na (World Health Report) alternatif olarak yayınlanan Küresel Sağlık Gözlemi 4 (Global Health Watch 4) okurlarıyla buluştu. Raporu kısaca tanıtacağımız yazımızın sonunda, Rapor’un “Giriş” bölümünün Türkçe tercümesini bulabilirsiniz.

Pazartesi, 15 Aralık 2014 12:30
Çeviren: Akif Akalın

Yalnızca “küresel standartlara” göre yoksul olmakla kalmayıp, aynı zamanda on yıllardır ağır bir ABD ambargosu altında olan küçücük bir ada ülkesinin, sağlıkta başta ABD olmak üzere dünya devlerini geride bırakması batıda “mucize” olarak tanımlanmaktadır. Bu “mucizeyi” aydınlatmak üzere geçtiğimiz aylarda Claudia Schufan tarafından Dr. E. B.

Salı, 04 Kasım 2014 16:31
Venezuela, Kolombiya sınırında uyuşturucu mafyasına ait bir uçağı düşürdü.

(soL - Dış Haberler) Venezuela Savunma Bakanı General Vladimir Padrino Lopez, uyuşturucu mafyasına ait bir uçağı düşürdüklerini açıkladı.

Kolombiya sınırındaki Apure eyaletinde düşürülen uçakğın King-200 tipi olduğu açıklanırken, mürettebatın akıbeti belirtilmedi.

Çarşamba, 12 Kasım 2014 08:55
Venezuela'da tıp eğitimi alman için ülkeye gelen Filistinliler coşkuyla karşılandı.

Telesur’un haberine göre Venezuela, Yaser Arafat Burs Programı ile 1000 Filistinli öğrenciye Venezuela’da eğitim olanağı sunmayı hedefliyor. Burs programının ilk öğrencilerinden olan 119 tıp öğrencisi, geçtiğimiz hafta sonunda Venezuela’ya geldi. Bu öğrencilerin 20’si Gazze’den, diğerleri ise Batı Şeria’dan geliyor.

Pazar, 16 Kasım 2014 22:47
İran ve Venezuela, petrol fiyatını yeniden 100 dolar seviyesine çekme konusunda anlaştı.

İran Petrol Bakanı Bican Namdar Zangene ve Venezuela Dışişleri Bakanı Rafael Ramirez, petrol fiyatını yeniden 100 dolar seviyesine çekme konusunda anlaşmaya vardı. İki ülke, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) diğer ülkelerini de bu konuda işbirliğine çağırdı.

Pages