649 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 02 Aralık 2014 20:09
Yatağan'daki termik santral direnişi ile birlikte, emekçilere yönelik özelleştirme saldırısı yeniden gündem oldu. soL, özelleştirilmek istenen enerji santrallerinin haritasını yaptı.

Yatağan işçileri, özelleştirilmek istenen santralleri için 2 gece önce direnişe geçmişlerdi.

Türkiye'de, işçi sınıfına yönelik saldırının en önemli unsurlarından birisi de, özelleştirme. 

Cumartesi, 06 Aralık 2014 13:13
Yatağan Termik Santrali ve bağlı kömür ocaklarında çalışan enerji ve maden işçilerinin 446 günlük mücadelesi, dün akşam imzalanan protokolle sona erdi. Yeniköy ve Kemerköy’deki enerji ve maden işçileri için mücadele ise devam ediyor.

Aylar önce “santral ve madenleri sattırmayacağız” diye yola çıkan Tes-İş ve Türkiye Maden-İş üyesi işçiler belki bu büyük hedefe ulaşamadı ancak yaptıkları eylemlerle önemli kazanımlar elde etti.

Pazartesi, 01 Aralık 2014 21:29
Rusya Devlet Başkanı Putin, "Türk ortaklarımızla enerji işbirliği ile ilgili, 1 Ocak itibarıyla doğalgaz fiyatlarında yüzde 6 indirim sağlayacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası ortak basın toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye'nin enerji ihtiyaçlarının karşılanması için Mavi akım boru hattının kapasitesinin artırılması konusunda mutabakata vardıklarını ve Türkiye'ye ulaştırılan doğalgaz miktarında da milyar metreküplük bir artışa gidilmesi yönünde tarafların anlaştığını belirtirken, "Türk ortaklarım

Cuma, 12 Aralık 2014 13:53
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Beşiktaş-Tottenham maçındaki elektirik kesintisinin nedeninin Olimpiyat Stadı'ndaki jeneratör olduğunu açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul’da dün gece oynanan Beşiktaş- Tottenham maçında 2 kez yaşanan elektrik kesintisinin şebekeden değil, Olimpiyat Stadı'ndaki jeneratörden kaynaklandığını açıkladı. UEFA Avrupa liginde oynanan Beşiktaş- Tottenham karşılaşması elektriklerin kesilmesi nedeniyle 2 kez durmuştu.

Çarşamba, 03 Aralık 2014 14:07
Avrupa'nın azalan talebi ile enerji fiyatlarındaki büyük düşüş ve Ukrayna krizi Güney Akım projesinin sonunu getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesi sırasında imzalanan yeni boru hattı anlaşması ile Rus doğalgazının Avrupa'ya akışı Bulgaristan'dan geçecek Güney Akım yerine Türkiye'den geçecek Trakya Akım projesi ile sağlanacak.

Çarşamba, 31 Aralık 2014 22:43
Çanakkale'nin Biga ilçesinde enerji nakil hatlarını onardıktan sonra sis ve kar yağışı nedeniyle kaybolan iki işçi, 4 saat süren çalışmanın ardından kurtarıldı.

Çanakkale Biga'da gittikleri köyde enerji nakil hatlarındaki arızayı giderdikten sonra sis ve yoğun kar yağışı nedeniyle kaybolan 2 TEDAŞ işçisi, AFAD ekiplerince donmak üzereyken kurtarıldı.

Salı, 02 Aralık 2014 11:35
Çanakkale İdare Mahkemesi'nin, 'Filiz Enerji' tarafından Lapseki İlçesi sınırlarında yapılmak istenen Kirazlıdere Termik Santrali için alınan ÇED olumlu raporunu iptal etmesi yurttaşları sevindirdi.

Çanakkale'de 1'i Çan, 3'ü de Biga İlçesi'nde toplam 4 termik santral faaliyetlerini sürdürüyor. Bunlara ek olarak son dönemde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne 11 yeni termik santral başvurusunun daha yapılması, hatta bunların dördüne ÇED olumlu raporu verilmesi kaygıları artırdı.

Çarşamba, 31 Aralık 2014 09:08
Eğer bir ‘’felaket habercisi’’ bekliyorsanız, çürük enerji tahvillerinin performansına gözünü dikmeniz yeterli. Bu tahvillerin çöküşe geçmesi Wall Street’te kıyametin kopmaya çok yakın olduğu anlamına geliyor.

Çevirenin Notu: 27 Kasım günü Suudi Arabistan öncülüğündeki petrol karteli OPEC tarafından alınan varil fiyatı düşmesi pahasına arzı azaltmama kararı enerji ve madencilik piyasalarının yanısıra finans piyasalarının dengesini bozacak bir şok dalgası yaymıştı. Kararın en doğrudan etkilediği ülke Rusya oldu ve ruble dolar karşısında son 16 yılın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

Perşembe, 04 Aralık 2014 22:25
Isparta ve Antalya sınırlarında, Yukarı Köprüçay Havzası’nda yapımı sürdürülen Kasımlar Barajı ve HES projesinin enerji nakil hattıyla ilgili ÇED süreci devam ediyor.

ÇED Nihai kararı verilen 55 kilometrelik nakil hattı projesinin bir bölümü Köprüçayı 1. Derece Doğal Sit Alanı’ndan geçerken, hat boyunca 50 metre genişliğindeki alanda inşaat faaliyetinin sürecek olması su kaynakları, ormanlık alan ile bölgenin zengin biyolojik çeşitliliğini olumsuz yönde etkilemesi bekleniyor.

Cumartesi, 20 Aralık 2014 14:09
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili olarak Rusya'ya Akdeniz’i kontrol edebilecek bir askeri üs verileceği ve görüşmeler yapıldığı iddialarını yalanladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin görüşmesi sonrası Rusya'ya askeri üs verileceği şeklindeki iddialara ilişkin Enerji Bakanı Taner Yıldız'dan yanıt geldi.

Yıldız, Putin’in Türkiye ziyareti sırasında Akkuyu nükleer santrali konusu görüşülürken, Ruslar’a Türkiye’nin askeri üs vereceği yolundaki iddiaların gerçek olmadığını alatırken şöyle devam etti:

Çarşamba, 10 Aralık 2014 18:23
İzmir’in Urla İlçesi’ne bağlı Ovacık Köyü’nde 1806 çam ağacını keserek yapılması planlanan Rüzgar Enerji Santrali için ’yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

Aynı proje için ’ÇED gerekli değildir’ kararına yönelik itiraz ise Danıştay’da bekliyor.

Proje için geçen pazar günü bazı ağaçlar kesilirken, köylülerin tepki ve direnişi üzerine kesime ara verilmişti.

 

Çarşamba, 10 Aralık 2014 16:37
İzmir'in Urla İlçesi'ne bağlı Ovacık Köyü'nde 1806 çam ağacının kesilerek yapılmak istenen Rüzgar Enerji Santrali'nin (RES) uygulama planları için İzmir 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

İzmir'in Urla İlçesi'ne bağlı Ovacık Köyü'nde 1806 çam ağacının kesilerek yapılmak istenen Rüzgar Enerji Santrali'nin (RES) uygulama planları için İzmir 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Cuma, 26 Aralık 2014 17:52
Soma Termik Santrali'nin tekrar özelleştirme programına alınması ve ihale sürecinin başlatılması üzerine Soma Enerji A.Ş’inde kamu işçisi olarak çalışan işçiler, Tes İş Sendikasının önderliğinde direnişe başladılar.

Soma'daki termik santralin yeniden özelleştirme programına alınmasının ardından işçileri direnişe başladı.

Çarşamba, 03 Aralık 2014 11:22
Rusya’nın devlet nükleer enerji şirketi Rosatom’un genel müdürü Sergey Kiriyenko, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşaat çalışmalarına gelecek Mart ayında başlamayı planladıklarını açıkladı.

Akkuyu’yla ilgili varılan anlaşmaların, önceden planlanan takvime göre yerine getirildiğini belirten Kiriyenko, Türkiye’yle imzalanacak satın alma anlaşmasının ise yıl sonuna kadar imzalanması gerektiğini söyledi. Kiriyenko, “Santral bize ait olacak, onu biz inşa edip biz işleteceğiz.

Salı, 02 Aralık 2014 21:45
Türkiye Emek Haritası’nın ikinci bölümünde, enerji santralleri özelleştirmelerinde yaşanan sınıflar mücadelesi ele alınıyor ve özelleştirme programına alınmış santralleri, saldırının hangi aşamada olduğunu ve hangi sermaye gruplarının işin içerisinde olduğu haritalandırılıyor.

Pages