35 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 06 Kasım 2014 15:51
2013 G8 zirvesinde karara bağlanan Libyalı askerlerin eğitilmesi planı fiyaskoyla sonuçlandı. Eğitimin gerçekleşmemesinde Libya’daki politik, ideolojik ayrımlar ve iktidar kavgasının eğitim alacak askerlere yansıması, askerlerin işledikleri suçlar gibi etmenler gerekçe gösteriliyor.

(soL - Dış Haberler) İngiltere Başbakanı Cameron’ın Libya ordusunu eğitme planı fiyaskoyla sonuçlandı.

Pazar, 16 Kasım 2014 19:56
Adana Öğrenci Yurdu'nda zamlı yemek tarifesini ve ring servislerin azaltılmasını protesto eden öğrenciler hakkında soruşturma açıldı. Öğrencilerin boykot eylemine "Yemek fiyatları bahane ediliyor" denildi.

Çukurova Üniversitesi yerleşkesi içerisinde yer alan Adana Öğrenci Yurdu'nda bu sene uygulanan zamlı yemek tarifesini ve ring servislerin azaltılmasını protesto eden öğrenciler hakkında soruşturma açıldı.

Cumartesi, 15 Kasım 2014 18:00
Özgür Akış

Türkiye sosyalist solu, Dünya’da ve Türkiye’de siyasetin bir parçasıdır. Bunu belirleyen sadece sayısal gücü olamaz. Birde sadece hareket, dayanışma, özgürlük, demokrasi gibi kavramlara biçtiği rolle tutunamazlar. Tutunmasının temeli İdeolojik ilkesel duruşudur. Siyaset yapmasının engeli değil, doğruda durmasının sağlayıcısıdır.

Cumartesi, 22 Kasım 2014 08:00
Erhan Nalçacı

Sosyalist devrim sürecinin düzenin meşruiyet krizlerine sürekli  müdahaleden geçtiğini biliyoruz. Yakalanan zayıf noktayı işçi sınıfının öncü siyaseti ideolojik mücadeleyi bir matkap gibi kullanarak oymaya başlar, açılan deliğe siyaset barut gibi dolar.

Pazar, 02 Kasım 2014 17:31
IŞİD, Irak'taki petrol rafinerilerini yönetecek bir CEO arıyor. Örgüt, rafineri yöneticisine yıllık 225 bin dolar maaş vereceğini duyurdu.

İngiliz Times gazetesinden Hugh Tomlinson'ın haberine göre Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) geçtiğimiz Haziran ayında Irak’taki rafinerilerde arka arkaya yaşanan ölümcül kazaların ardından buraları yönetecek ve yaşanan kayıpların önüne geçecek bir yönetici arayışına girdi.

Perşembe, 06 Kasım 2014 12:50
Maden ocaklarındaki denetimsizlik nedeniyle skandal açıklamalara imza atan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, bilirkişinin "kusurlu ve sorumlu" bulduğu kamu görevlilerine soruşturma izni vermemesini "Müfettişlerime soruşturma ideolojikti, izin vermedim" şeklinde savundu.

Soma Katliamı'nda çok sayıda kamu görevlisinin kusurlu bulunduğu iki bilirkişi raporu hazırlanırken, savcılığın soruşturma izni istediği genel müdür ve müfettişler için bizzat Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in izin vermediği öğrenildi. Çelik, soruşturmaya izin vermemesini "Müfettişlerime soruşturma ideolojikti, izin vermedim" şeklinde savundu.

Perşembe, 06 Kasım 2014 16:40
ODTÜ'de, Ortadoğu'daki aydınlanma mücadelesi ve gericilik konulu bir söyleşi düzenlendi. Özgür Şen'in konuşmacı olduğu söyleşide, laikliğin ancak sosyalizmle mümkün olabileceği vurgulandı.

Dün ODTÜ'de "Sol Sohbetleri" kapsamında "Ortadoğu-Türkiye Denkleminde Gericilik ve Aydınlanma" konulu bir panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak Komunist Parti Merkez Komite üyesi ve soL yazarı Özgür Şen katıldı.

Cumartesi, 29 Kasım 2014 17:13
Birleşik Haziran Hareketi Adana Forumu yoğun bir katılımla yapıldı.

Seyhan Kültür Merkezi'nde Haziran Direnişi'ni anlatan bir videonun gösterilmesiyle başlayan etkinlikte Haziran Direnişi'nde devrim mücadelesinde yaşamını yitirenler adına saygı duruşunda bulunuldu.

Pazartesi, 10 Kasım 2014 08:30
Kemal Okuyan

Devrimci mücadelede yayının önemini kim yadsıyabilir ki?

Pazar, 23 Kasım 2014 09:00
Kemal Okuyan

Umarım, liberallerin vaktiyle pek sık tekrarladıkları “nerdee bizde burjuva kültürü” yakınmasına benzetilmez yazacaklarım. En çok Fransız kapitalistlerinden hoşlandıklarını biliyorum; ince, zarif. Son yıllarda onlara da bir hâl gelmiş, büyük bir reformcu olarak gördükleri Tayyip’in büyüsüne kapılıp “halkçı” bir tarza yönelmişlerdi.

Cuma, 14 Kasım 2014 10:15
Yiğit Günay

Portalımızın yenilenmesiyle birlikte, köşe yazarlarımızın yanına bir de bloglar eklendi.

Okurlarımızdan birçok soru geliyor, “Herkes blog açabiliyor mu, bloglarda nasıl yazacağız” gibi.

Öncelikle, niye böyle bir bölüm açmaya karar verdiğimizi anlatalım.

Pazartesi, 10 Kasım 2014 06:30
Aydemir Güler

Dün Ekim Devriminin 97. yılı için gerçekleştirdiğimiz Komünist Parti toplantısında CHP'yi eleştiriyordum. Mustafa Kemal'in ölüm yıldönümünde camiye koşup dua okutan kafa, demiştim, günümüzün sosyal-demokrasisidir... Herhalde bugün de gideceklerdir!

Pazar, 02 Kasım 2014 00:00
<em>Habervaktim</em> adlı haber sitesi bir süredir Ankara Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerini düzenli bir biçimde hedef gösteriyordu. Habervaktim'in düzmece bir haberle hedef gösterdiği Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Dekanlığı bu habere tepki gösterdi.

Bir süredir Ankara Üniversitesi'ni açık ve düzenli olarak hedef gösteren Habervaktim adlı haber sitesinde 29 Ekim günü öğrenci tanıklıklarına dayandırılarak hazırlanmış gibi gösterilen düzmece haberde Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'ndeki öğretim elemanları ve öğrencileri hedef gösterildi.

Salı, 18 Kasım 2014 17:56
Gazeteci-yazar Merdan Yanardağ, son kitabı "Liberal İhanet" hakkında soL'un sorularını yanıtladı. Yanardağ, "liberallerle hesabımızı kapatacağız" derken, sağıyla ve soluyla liberalizmin miadını doldurduğu görüşünde.

Çıkar çıkmaz ses getiren ve kısa zamanda ikinci baskısı yapılan kitabınız, adı üzerinde, liberal ihaneti teşhire, hesaplaşmaya ayrılmış. İnsanlığın, sizin teknolojik dediğiniz yeni bir ortaçağa itildiği koşullarda, ülkemizdeki gerici dönüşümde payı olan aydınları, dünyada örneği görülmemiş boyutta ihanetle suçluyorsunuz.

Cumartesi, 15 Kasım 2014 19:49
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, partisinin Polatlı kongresinde yaptığı konuşmada, "İçeridekiler, dışarıdakiler, bütün dünya bir araya geldi ’Erdoğan’ı devirirsek, her şeyden kurtuluruz’ dediler, deviremediler" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AKP Polatlı İlçe 5. Olağan Kongresi’ne katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Akdoğan, AKP’nin yaptığı hizmetlerle altın bir dönem olarak tarihe geçeceğini iddia etti. 

Pages