41 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 02 Kasım 2014 22:15
Nihat Behram

Yalancı ama ‘iyi avcı’ mümkün. Hatta ‘yalancılık avcı özelliğidir’ denebilir! Avcı hikâyelerini dinlemeye doyum olmaz! Ama, gel de yalancının ‘iyi savcı’ olmasını anla! ‘Mütalaa’sı gizli tanık, sahte delil, yalan beyana dayalı ama ‘savcının en alâsı’!

Salı, 04 Kasım 2014 18:32
Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Devrimci Yol'un liderlerinden Nasuh Mitap'ın hayatını kaybetmesinin ardından bir açıklama yayınladı.

Yakalandığı kanser hastalığının ardından hayatını kaybeden Nasuh Mitap'a ilişkin ÖDP tarafından yapılan açıklamada, "Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden, Devrimci Yol hareketinin kurucu liderlerinden Nasuh Mitap'ı kaybettik. Tüm halkımızın başı sağolsun" denildi.

Pazar, 30 Kasım 2014 05:43
Meksika’nın Oaxaca şehri duvarları yıllardır toplumsal öfkenin dışa vurumu için bir tuval oldu. Oaxaca'nın devrimci sokak sanatı üzerine Jen Wilton'ın ilk olarak Contributoria'da çıkan makalesinin kısaltılmış çevirisini sunuyoruz.

"Graffiti devrimcidir," diyor, modern grafitinin doğum yeri olan New York’lu sanatçı Terrance Lindall "Ezilen ya da bastırılmış insanlar için bir çıkış gerekiyor, onlar da duvarlara yazıyorlar. Üstelik bunu yapmak için paraya gerek yok."

Pazar, 16 Kasım 2014 10:02
12 Eylül darbesi sonrası 16 Kasım 1982’de gözaltında katledilen TKP MK üyesi Mustafa Hayrullahoğlu'nun ölümünün üzerinden tam 34 yıl geçti.

TKP İstanbul İl Sekreteri ve Merkez Komite üyesi Mustafa Hayrullahoğlu (Deniz Yoldaş), bundan tam 34 yıl önce gözaltında katledildi.

Perşembe, 06 Kasım 2014 15:31
Devrimci Yol'un önderlerinden Nasuh Mitap bugün son yolculuğuna uğurlanıyor.

Güncelleme
İstanbul'da yapılan törenin ardından Mitap'ın cenazesi memleketi Kırklareli’ne getirildi. Burada yapılan cenaze törenine Nasuh Mitap'ın yol arkadaşları, siyasi parti temsilcileri, dostları eşlik etti. Mitap, Kırklareli Büyük Camii’den şehir mezarlığına kadar binlerce kişi eşliğinde sonsuzluğa uğurlandı.

Salı, 04 Kasım 2014 10:42
Devrimci Yol hareketinin liderlerinden Nasuh Mitap yaşamını yitirdi. Mitap bir süredir kanserle savaşıyordu.

Devrimci Yol hareketinin liderlerinden Nasuh Mitap, bir süredir yoğun bakımda tedavi gördüğü Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Nasuh Mitap bir süredir kanser ile savaşıyordu.

Nasuh Mitap’ın hayatını kaybettiği, cenaze töreninin 6 Kasım Perşembe günü memleketi Kırklareli'de olacağı, ayrıntılı programın daha sonra netleşeceği ve paylaşılacağı öğrenildi.

Salı, 04 Kasım 2014 23:22
Devrimci Gençlik Virüs (DG Virüs) isimli hacker grubu Twitter'dan polis teşkilatında torpil ve fişlemeyi gösterdiğini iddia ettiği belgeler yayınladı. Belgelere göre, 2 bin 500 adayın referansları AKP'li isimler.

Devrimci Gençlik Virüs (DG Virüs) isimli hacker grubu, emniyetteki fişlemeye ait olduğunu iddia ettiği belgeler yayınladı. Buna göre, belgelerde Ekim ayının son günlerinde sınava giren adayların nerelerde mülakata girecekleri ve kimler tarafından referans olundukları yer aldı.

Salı, 04 Kasım 2014 18:26
80'li yıllarda 4 yıl Burkina Faso'yu yöneten ve suikastle öldürülen antiemperyalist devrimci Thomas Sankara'nın fikirleri ve siyasi mirası, son zamanlarda Afrika genelinde yeniden büyük ilgi uyandırıyor. Sankara'yı öldürtüp iktidara gelen Compaore halk isyanıyla devrilirken, ellerde Sankara posterleri vardı...

soL'un notu: Burkina Faso'da 27 yıllık Blaise Compaoré iktidarı halk isyanıyla yıkılırken, insanların elinde "Arika'nın Che Guevara'sı" olarak bilinen anti-emperyalist asker Thomas Sankara'nın posterleri vardı. BBC'den Alex Duval Smith'in 30 Nisan 2014 tarihinde yazdığı bu makale, soL Gazetesi'nin 3 Mayıs 2014 tarihli Tercüme Odası bölümünde yayımlanmıştı.

Pazartesi, 24 Kasım 2014 08:30
Osman Çutsay

Aralarında bir fark var mı?

Başka bir yere (“Tayyibistan yuvarlanmış Barzanistan’ını bulmuş!”) geleceğiz, ama önce şuradan girip bir soralım: Bunların birbirinden farkı var mı? Maalesef devrimci solumuzu da ilgilendiriyor bu soru.

Çarşamba, 19 Kasım 2014 14:41
Çukurova Üniversitkesi'nde Öğrenci Konseyi'nin aşure dağıtımı sırasında çıkan gerginlik sonrası ülkücü faşistler ve özel güvenlik birimleri Kürt öğrencilere saldırdı.

Güncelleme 15:22

Çukurova Üniversitesi'nde polis saldırısı sonrası Amfi Kanti'ne çekilerek barikat kuran öğrencilere çevik kuvvet ekipleri tekrar saldırdı. Çok sayıda gözaltının olduğu saldırı sırasında bir kadın öğrencinin feci şekilde darp edildiği öğrenildi.

Pazartesi, 17 Kasım 2014 10:47
Kolombiya yönetimi FARC ile yürüttüğü barış görüşmelerini askıya aldığını duyurdu.

Kolombiya yönetimi, bir ordu komutanının kaçırılmasının ardından Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile yürüttüğü barış görüşmelerini askıya aldığını duyurdu. Askeri yetkililer, Tugay Komutanı General Ruben Dario Alzate'nin pazar günü Choco'da FARC tarafından kaçırıldığını bildirdi. 

Çarşamba, 05 Kasım 2014 01:12
Ahmet Abakay

Türkiye’de devrimci mücadelenin, Devrimci Yol hareketinin önemli isimlerinden Nasuh Mitap’ı dün kaybettik. Bir süredir İstanbul’da kanser tedavisi görüyordu Nasuh.

Nasuh ile sol hareket içinde mücadele veren aynı dönemin gençleriydik. 1976 yılında SBF’den mezun oldu. Ben ondan bir yıl önce 1975 SBF BYYO’dan mezun olmuştum.

Perşembe, 06 Kasım 2014 10:15
Ali Rıza Aydın

4 Kasım 2014 günü Ankara’da Türkiye Barolar Birliği’nde, Birlik Başkanı Metin Feyzioğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile Halit Çelenk Hukuk Ödülleri Seçici ve Düzenleyici Kurul üyelerinin katıldığı, basına yönelik bilgilendirme toplantısı bir kez daha gösterdi ki, Halit Çelenk adı altında yapılan bir basın toplantısı bile sıradanlığı aşıyor.

Çarşamba, 26 Kasım 2014 16:01
50 yılı aşkın süre devam eden Kolombiya iç savaşının kurban sayısı 7 milyonu aştı. Konuyu ele alan Dan Kovalik, ABD’nin 52 yıl önce oluşturduğu paramiliterlere dayalı stratejinin ve 2000’li yıllardaki milyarlarca dolarlık yardımların bu tabloda üstlendiği role dikkat çekti.

Kolombiya  Kurbanları Birliği’nin yayınladığı raporda, 50 yılı aşkın süredir devam eden iç savaş sırasında ölen, kaybolan ve yerinden edilenlerin sayısının 7 milyonu aştığı saptandı.

Pazartesi, 10 Kasım 2014 08:30
Kemal Okuyan

Devrimci mücadelede yayının önemini kim yadsıyabilir ki?

Pages