4 sonuçtan 1 - 4 arası gösteriliyor
Pazartesi, 10 Kasım 2014 08:30
Kemal Okuyan

Devrimci mücadelede yayının önemini kim yadsıyabilir ki?

Pazar, 23 Kasım 2014 09:00
Kemal Okuyan

Umarım, liberallerin vaktiyle pek sık tekrarladıkları “nerdee bizde burjuva kültürü” yakınmasına benzetilmez yazacaklarım. En çok Fransız kapitalistlerinden hoşlandıklarını biliyorum; ince, zarif. Son yıllarda onlara da bir hâl gelmiş, büyük bir reformcu olarak gördükleri Tayyip’in büyüsüne kapılıp “halkçı” bir tarza yönelmişlerdi.

Salı, 18 Kasım 2014 09:15
Kemal Okuyan

Yine başladık… Anlamak lâzım, deniyor IŞİD’e katılanları… İnsanları bu tür örgütlere iten nedenler üzerinde durmak, bu ilginin sosyo-ekonomik temellerine inmek gerekiyormuş. Öyle “gerici” diye yaftalamak yanlışmış, “ABD işi” diyerek kestirip atmak ise basitlikmiş. Dikkatle bakılınca, ortada yoksulluğa, yolsuzluğa, her tür ahlaki değerin erozyonuna güçlü bir tepki olduğu görülürmüş.

Salı, 25 Kasım 2014 09:00
Kemal Okuyan

Adamın kafasında mutlak iş bölümü var. Bazı işleri kadınlar yapamaz, yapmamalı. Buna gerçekten inanıyor, rol yapmıyor. Bağnaz, gerici, cahil, zorba.

Lakin, kapitalizm kadını üretim sürecine çekmiş, “bazı işler” kalıbı altüst olmuş. Şimdi gözü dönmüş bir piyasacı diktatörün, bağnaz da olsa bu süreci tersine çevirmesinin bir mantığı, bir ekonomi-politiği var mı?

Olmaz olur mu!