18 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 06 Kasım 2014 15:51
2013 G8 zirvesinde karara bağlanan Libyalı askerlerin eğitilmesi planı fiyaskoyla sonuçlandı. Eğitimin gerçekleşmemesinde Libya’daki politik, ideolojik ayrımlar ve iktidar kavgasının eğitim alacak askerlere yansıması, askerlerin işledikleri suçlar gibi etmenler gerekçe gösteriliyor.

(soL - Dış Haberler) İngiltere Başbakanı Cameron’ın Libya ordusunu eğitme planı fiyaskoyla sonuçlandı.

Pazar, 16 Kasım 2014 19:56
Adana Öğrenci Yurdu'nda zamlı yemek tarifesini ve ring servislerin azaltılmasını protesto eden öğrenciler hakkında soruşturma açıldı. Öğrencilerin boykot eylemine "Yemek fiyatları bahane ediliyor" denildi.

Çukurova Üniversitesi yerleşkesi içerisinde yer alan Adana Öğrenci Yurdu'nda bu sene uygulanan zamlı yemek tarifesini ve ring servislerin azaltılmasını protesto eden öğrenciler hakkında soruşturma açıldı.

Pazar, 02 Kasım 2014 17:31
IŞİD, Irak'taki petrol rafinerilerini yönetecek bir CEO arıyor. Örgüt, rafineri yöneticisine yıllık 225 bin dolar maaş vereceğini duyurdu.

İngiliz Times gazetesinden Hugh Tomlinson'ın haberine göre Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) geçtiğimiz Haziran ayında Irak’taki rafinerilerde arka arkaya yaşanan ölümcül kazaların ardından buraları yönetecek ve yaşanan kayıpların önüne geçecek bir yönetici arayışına girdi.

Perşembe, 06 Kasım 2014 12:50
Maden ocaklarındaki denetimsizlik nedeniyle skandal açıklamalara imza atan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, bilirkişinin "kusurlu ve sorumlu" bulduğu kamu görevlilerine soruşturma izni vermemesini "Müfettişlerime soruşturma ideolojikti, izin vermedim" şeklinde savundu.

Soma Katliamı'nda çok sayıda kamu görevlisinin kusurlu bulunduğu iki bilirkişi raporu hazırlanırken, savcılığın soruşturma izni istediği genel müdür ve müfettişler için bizzat Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in izin vermediği öğrenildi. Çelik, soruşturmaya izin vermemesini "Müfettişlerime soruşturma ideolojikti, izin vermedim" şeklinde savundu.

Perşembe, 06 Kasım 2014 16:40
ODTÜ'de, Ortadoğu'daki aydınlanma mücadelesi ve gericilik konulu bir söyleşi düzenlendi. Özgür Şen'in konuşmacı olduğu söyleşide, laikliğin ancak sosyalizmle mümkün olabileceği vurgulandı.

Dün ODTÜ'de "Sol Sohbetleri" kapsamında "Ortadoğu-Türkiye Denkleminde Gericilik ve Aydınlanma" konulu bir panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak Komunist Parti Merkez Komite üyesi ve soL yazarı Özgür Şen katıldı.

Cumartesi, 29 Kasım 2014 17:13
Birleşik Haziran Hareketi Adana Forumu yoğun bir katılımla yapıldı.

Seyhan Kültür Merkezi'nde Haziran Direnişi'ni anlatan bir videonun gösterilmesiyle başlayan etkinlikte Haziran Direnişi'nde devrim mücadelesinde yaşamını yitirenler adına saygı duruşunda bulunuldu.

Pazar, 02 Kasım 2014 00:00
<em>Habervaktim</em> adlı haber sitesi bir süredir Ankara Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerini düzenli bir biçimde hedef gösteriyordu. Habervaktim'in düzmece bir haberle hedef gösterdiği Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Dekanlığı bu habere tepki gösterdi.

Bir süredir Ankara Üniversitesi'ni açık ve düzenli olarak hedef gösteren Habervaktim adlı haber sitesinde 29 Ekim günü öğrenci tanıklıklarına dayandırılarak hazırlanmış gibi gösterilen düzmece haberde Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'ndeki öğretim elemanları ve öğrencileri hedef gösterildi.

Salı, 18 Kasım 2014 17:56
Gazeteci-yazar Merdan Yanardağ, son kitabı "Liberal İhanet" hakkında soL'un sorularını yanıtladı. Yanardağ, "liberallerle hesabımızı kapatacağız" derken, sağıyla ve soluyla liberalizmin miadını doldurduğu görüşünde.

Çıkar çıkmaz ses getiren ve kısa zamanda ikinci baskısı yapılan kitabınız, adı üzerinde, liberal ihaneti teşhire, hesaplaşmaya ayrılmış. İnsanlığın, sizin teknolojik dediğiniz yeni bir ortaçağa itildiği koşullarda, ülkemizdeki gerici dönüşümde payı olan aydınları, dünyada örneği görülmemiş boyutta ihanetle suçluyorsunuz.

Cumartesi, 15 Kasım 2014 19:49
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, partisinin Polatlı kongresinde yaptığı konuşmada, "İçeridekiler, dışarıdakiler, bütün dünya bir araya geldi ’Erdoğan’ı devirirsek, her şeyden kurtuluruz’ dediler, deviremediler" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AKP Polatlı İlçe 5. Olağan Kongresi’ne katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Akdoğan, AKP’nin yaptığı hizmetlerle altın bir dönem olarak tarihe geçeceğini iddia etti. 

Cumartesi, 01 Kasım 2014 13:21
Birecik'te Eğitim Bir-Sen'in okul müdürlüğü için mülakata girecekleri "ulusalcı", "alevi militan" ifadeleriyle listelediği ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkili sendikası Eğitim Bir-Sen’in Şanlıurfa Birecik’te okul müdürlüğü mülakatında fişleme yaptığı ortaya çıktı.

Cumartesi, 22 Kasım 2014 17:05
Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla #direneğitim tarafından bugün Şişli Kent Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Aydınlık bir gelecek her çocuğun hakkı" başlıklı panel yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Panelde, eğitimdeki dinselleşme, çocuk hakları ve laik eğitim mücadelesi başlıklarında tartışmalar yürütüldü.

Bugün Şişli Kent Kültür Merkezi'nde düzenlenen panelin açılış konuşmasını #direneğitim sözcüsü Nazlı Can yaptı. Can, açılış konuşmasında #direneğitim'in nasıl mücadeleye başladığını ve bugün niye gericileşmeye karşı mücadele verdiğini anlatırken, panele, imam hatibe karşı mücadele eden Şişli Talat Paşa İlkögretim Okulu velileri ve Kartal velileri de katıldı.

Salı, 04 Kasım 2014 16:36
MHP lideri Bahçeli, Alevilerin sorunlarının bitirilmesi için atılacak her adıma önyargısız destek vereceklerini söyledi.

Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Alevilerin sorunlarının artık tamamen bitirilmesi gerektiğini söyledi. AA'nın haberine göre Bahçeli, partisinin atılacak her girişime destek olacağını açıkladı.

Pazar, 23 Kasım 2014 18:20
Eskişehir'de Hasan Polatkan Kültür Merkezi'nde düzenlenen BHH forumu, 400 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Forumda konuşmacı olan CHP Milletvekili Hüseyin Aygün "Artık bana gittiğim yerlerde CHP sorulmuyor BHH soruluyor" dedi.

Çeşitli siyasi yapılardan katılımcıların yer aldığı Birleşik Haziran Hareketi'nin Eskişehir'deki toplantısı bugün yapıldı. ÖDP'den Barış Bilecen’in açılış konuşmasını yaptığı toplantıda, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da desteklerini ilettiler. Haziran Direnişi'ne dair bir sinevizyon gösteriminin yapılmasının ardından divan seçimine geçildi.

Çarşamba, 12 Kasım 2014 14:48
Spor ve felsefe iç içe geçmiş ve birbirinden beslenen alanlar olmasına rağmen bu görmezden gelinmiş ve yadsınmıştır. Oysa, spor ile felsefenin ve genel olarak sosyal bilimlerin arasının açık olduğunu işaret eden hiçbir veri ya da emare yok.

Spor; bütünü ile kayıtsız kalınan bir disiplin ya da pratik olmasa da; eksikli oluşu giderilememiş ve diğer bilimsel kavramlar ile olan akrabalık ilişkisi çoğu yerde görmezden gelinmiştir. Varlığı pek de “kayda değer” bulunmayan bir diğer disiplin ise felsefedir. Bu verilere göre; felsefe ile sporun ilişkisi de bir yerde bu “koşutluktan” türer.

Çarşamba, 12 Kasım 2014 09:44
Türkiye Sinemasının 100. yılı NHKM Kadıköy’de düzenlenen "Yüzyılın Ardından Türkiye Sineması: Tarihten Güncelliğe" adlı atölye çalışmasına konu oluyor. Atölye eğitmenlerinden Bülent Görücü ile 16 Kasım'da başlayacak atölyeyi ve sinemamızın 100. Yılının ardından elimizde kalan ve geride kalanları konuştuk.

Bu ay Türkiye Sineması 100. yaşını kutluyor. Sinema sanatının 14 Kasım 1914’e tarihlenen başlangıcından 100 yıl sonra, Nazım Hikmet Kültür Merkezi Kadıköy’de Türkiye Sinemasının yüzyılını düzenlediği bir atölye çalışması ile anlamaya çalışacak. 

Pages