10 sonuçtan 1 - 10 arası gösteriliyor
Cumartesi, 22 Kasım 2014 08:00
Erhan Nalçacı

Sosyalist devrim sürecinin düzenin meşruiyet krizlerine sürekli  müdahaleden geçtiğini biliyoruz. Yakalanan zayıf noktayı işçi sınıfının öncü siyaseti ideolojik mücadeleyi bir matkap gibi kullanarak oymaya başlar, açılan deliğe siyaset barut gibi dolar.

Pazartesi, 10 Kasım 2014 08:30
Kemal Okuyan

Devrimci mücadelede yayının önemini kim yadsıyabilir ki?

Pazar, 23 Kasım 2014 09:00
Kemal Okuyan

Umarım, liberallerin vaktiyle pek sık tekrarladıkları “nerdee bizde burjuva kültürü” yakınmasına benzetilmez yazacaklarım. En çok Fransız kapitalistlerinden hoşlandıklarını biliyorum; ince, zarif. Son yıllarda onlara da bir hâl gelmiş, büyük bir reformcu olarak gördükleri Tayyip’in büyüsüne kapılıp “halkçı” bir tarza yönelmişlerdi.

Pazartesi, 10 Kasım 2014 06:30
Aydemir Güler

Dün Ekim Devriminin 97. yılı için gerçekleştirdiğimiz Komünist Parti toplantısında CHP'yi eleştiriyordum. Mustafa Kemal'in ölüm yıldönümünde camiye koşup dua okutan kafa, demiştim, günümüzün sosyal-demokrasisidir... Herhalde bugün de gideceklerdir!

Salı, 25 Kasım 2014 08:30
Özgür Şen

Türkiye’nin genel ahlak anlayışında çok temel bir sorun var ve sol bu sorunu yok sayarak ya da küçümseyerek bir yere varamıyor. Laikliğin ortadan kaldırılmasıyla el ele giden bir süreç içinde ahlak tamamen dinsel bir olgu haline geldi. Şimdi AKP iktidarı insanların üzerine bu ahlak anlayışıyla giderken son derece rahat davranıyor.

Pazartesi, 24 Kasım 2014 08:00
Aydemir Güler

Güncel siyaset tarihi biçimlendirir.

Tarih tartışması her zaman güncel siyaseti etkilemek amacıyla yapılır.

Salı, 18 Kasım 2014 09:15
Kemal Okuyan

Yine başladık… Anlamak lâzım, deniyor IŞİD’e katılanları… İnsanları bu tür örgütlere iten nedenler üzerinde durmak, bu ilginin sosyo-ekonomik temellerine inmek gerekiyormuş. Öyle “gerici” diye yaftalamak yanlışmış, “ABD işi” diyerek kestirip atmak ise basitlikmiş. Dikkatle bakılınca, ortada yoksulluğa, yolsuzluğa, her tür ahlaki değerin erozyonuna güçlü bir tepki olduğu görülürmüş.

Salı, 25 Kasım 2014 09:00
Kemal Okuyan

Adamın kafasında mutlak iş bölümü var. Bazı işleri kadınlar yapamaz, yapmamalı. Buna gerçekten inanıyor, rol yapmıyor. Bağnaz, gerici, cahil, zorba.

Lakin, kapitalizm kadını üretim sürecine çekmiş, “bazı işler” kalıbı altüst olmuş. Şimdi gözü dönmüş bir piyasacı diktatörün, bağnaz da olsa bu süreci tersine çevirmesinin bir mantığı, bir ekonomi-politiği var mı?

Olmaz olur mu!

Cuma, 14 Kasım 2014 08:30
Cemil Fuat Hendek

Ticaret dünyasında tescilli markalar var. Bir malın adı, amblemi, kendine özgü rengi falan. Bunlar bir kez kayda geçti mi, başkası tarafından kullanılamaz. Aynen kopya etmeye kalktın mı, hırsızlığa girer, mahkeme kararıyla o mala el konur, pazardan toplatılır. Kapitalizmin özel mülkiyete bağlı olarak titizlikle koruduğu yasalardandır bu.

Pazartesi, 03 Kasım 2014 10:19
Osman Çutsay

Her şeyi göstere göstere yaşatıyorlar. Hiç bir şeyi saklamıyorlar. Farların karşısında donup kalmış, avcıya ve silaha şaşkın şaşkın bakan tavşanlar gibiyiz.
Geçmişten bir örnekle belki daha iyi anlatabiliriz.