32 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 16 Ekim 2014 14:47
Konya Merkez'deki öğretmenevinin oyun salonunun 'kumar oynatıldığı' iddiasıyla kapatılmasına tepki gösteren CHP'li vekil Atilla Kart, "uygulama ideolojik" dedi. Kart, Milli Eğitim Bakanı'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

(soL - Haber Merkezi) CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Konya kent merkezindeki öğretmenevinin oyun salonunun kapanmasına ilişkin bir soru önergesi verdi. "Kumar oynanıyor" iddiasıyla salonun kapısına kilit vurulmasını "ortada hiçbir ciddi ve somut sebep olmamasına rağmen Ağustos 2014'ten bu yana kapatılmıştır" diyerek eleştirdi.

Pazartesi, 20 Ekim 2014 11:30

Haziran umuttu. Büyük bir umuttu. O dönem devrim rüyaları falan görmeyenler için de umut olmaya devam ediyor. Çünkü Haziran ideolojik bir duruştu. Her tür gericiliğe, emperyalizme, sermaye düzeninin talanına ve tabii ki bütün bunların cisimleştiği AKP'ye karşı. Daha iyisi olabilir miydi? Oralara girmeyeceğim. Cevapsız olduğundan değil, konumuz olmadığından.

Salı, 14 Ekim 2014 11:00
Özgür Şen

Türkiye'de dinci gericiliğin asıl yükselişi AKP iktidarının öncesinde değil, AKP'nin iktidara yerleşmesinden sonra oldu. Başka bir deyişle, AKP'yi iktidara taşıyan asıl dinamik dinci gericiliğin toplumsal gücü değildi.

Çarşamba, 22 Ekim 2014 12:34
Kemal Okuyan

Liberal ve milliyetçi kuşatmanın toplumsal etkisi üzerine çok şey söylendi, yazıldı. Solun kadrolarının, bir biçimde yönetici pozisyonda bulunanlar dahil, aynı ideolojiler karşısında nasıl korunaksız olduğu da sıklıkla vurgulandı.

Peki ya aydınlar?

Cumartesi, 04 Ekim 2014 21:00
“Piyasayla barışık, küresel sermayeyle bütünleşmiş, muhafazakâr bir yükseköğretimin mutlak inşası hedefleniyor ancak Türkiye’nin aydın bilim insanları, bilimsel bilginin yerini piyasanın ve dinin aldığı bu dönüşümün karşısındadır.”

Sanem Suruç - Üniversite Konseyleri Derneği

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul’daki 29 Mayıs Üniversitesi’nin Uluslararası İslam Üniversitesi’ne dönüştürülmesi için, YÖK’e müracaatta bulunulduğunu açıkladı. Muhakkak ki Görmez’in bu açıklamayı hac ibadeti sırasında, IŞİD sınırı geçmiş iken yapmış olması, tesadüf değil.

Perşembe, 09 Ekim 2014 12:57

Aydınlanma, burjuva devriminin veya devrimlerinin ürettiği bir kavram. Burjuva aydınlanmacılığı burjuvazinin 19. ve 20.yy’da monarşi ve feodaliteye karşı toplumsal formasyonun ilerletilebilmesi için kullandığı bir taktik aslında. Yani devrimci burjuvazinin ürettiği ve sonrasında terk ettiği, bir süreliğine öksüz bıraktığı bir kavramdır aydınlanmacılık.

Salı, 07 Ekim 2014 11:22
Özgür Şen

IŞİD Kobane içlerine doğru ilerlerken, herkes bir katliamdan korkarken bugün öncelikli görev yaşanması muhtemel katliamı engellemektir. Ne olursa olsun, orada daha fazla insanın cihatçı çeteler tarafından öldürülmesine mani olunmalıdır.

IŞİD durdurulmalıdır.

Salı, 07 Ekim 2014 01:36
NHKM'nin Altın Portakal Film Festivali'nde yaşanan sansürleme olayına ilişkin açıklamasında, AKP'nin kültür sanat emekçileri üzerinde kurmaya çalıştığı baskıya değinildi ve AKP'nin kültür sanat politikalarına karşı topyekun mücadele etmenin gerekliliği vurgulandı.

NHKM'nin Altın Portakal Film Festivali'nde yaşanan sansürleme olayına ilişkin açıklamasında, AKP'nin kültür sanat emekçileri üzerinde kurmaya çalıştığı baskıya değinildi ve AKP'nin kültür sanat politikalarına karşı topyekun mücadele etmenin gerekliliği vurgulandı.

Nazım Hikmet Kültür Merkezi tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Cuma, 31 Ekim 2014 11:14
Müjde Tozbey Erden

Herhalde bundan sonra 29 Ekim kolay kolay “kutlanmaz”. Her seferinde bir neden bulunabilir nasılsa, AKP hükümetinin acı üretmedeki yeteneği malum. Ama tek neden bu değil, “büyümez ölü çocuklar” dizesinde olduğu gibi ölmüş cumhuriyetlerin de en fazla anmaları gerçekleştirilebilir.

Perşembe, 16 Ekim 2014 01:23
Pakistan Taliban'ından üst düzey bir isim, örgüte bağlı bazı liderlerin IŞID'e katıldıklarını açıkladı.

Pakistan'daki Taliban güçleri adına konuşan ve adını vermek istemeyen Pakistan Talibanı liderlerden biri,örgüte bağlı bazı liderlerin kendilerine ihanet ederek IŞİD'e (Irak Şam İslam Devleti) bağlılıklarını açıkladığını söyledi. IŞİD'e bağlılığını açıklayanların Hangu, Peşaver, Orakzay, Kurram ve Hayber'deki komutanlar olduğu öğrenildi.

Çarşamba, 08 Ekim 2014 14:14

Eğitim alanında her geçen gün pervasızlaşan gerici uygulamaları ifşa etmek kadar, belki daha da önemli olan, piyasacı ve gerici dönüşümün ne ülkemize özel olduğunun ne de AKP'nin doğrudan kriminalleşmiş bir pratiği olarak değerlendirilmesi gerektiğinin bilince çıkarılmasıdır.

Salı, 07 Ekim 2014 13:02
soL yazarı Özgür Şen bugünkü yazısında bu aralar bölgemizde ve dünyada en çok sorulan soruya yanıt arıyor: IŞİD nasıl bitirilecek?

Özgür Şen ABD emperyalizmi ile mücadele etmenin IŞİD ile mücadelenin ayrılmaz bir parçası olduğunun altını çizdikten sonra şöyle devam ediyor:

"Ama işimiz bundan ibaret değil…

Cuma, 31 Ekim 2014 22:50
Erhan Nalçacı

Çok yeni olmasına rağmen Birleşik Haziran Hareketi’ni (BHH) en azından sol çevrelerde duymayan kalmadı. Yola çıkan bir hareketin önü önyargıların oluşturduğu engebelerle kaplıdır. Bu yüzden bir kez BHH’nin ne olmadığını ve sonra ne olduğunu tanımlamanın yararlı olacağını düşünüyorum.

BHH ne değildir?

Pazar, 26 Ekim 2014 18:25
soL'un günlük gazeteyken yaptığı, Yasin El Kadı'yla ilgili bir haberi ile Kemal Okuyan'ın bir köşe yazısına dava açıldı. soL'un uzun bir dönem genel yayın yönetmenliğini yapan Okuyan açılan davalarla ilgili sorularımızı yanıtladı.

AKP'nin, yaşadığı mali krizden dolayı kapanıp haftalık dergi formatına geçen soL'a kini bitmiyor. Aylar öncesinden kalma bir haberle bir köşe yazısına "hakaret" davası açıldı. Günlük gazete soL'un yaptığı bir haberle, Kemal Okuyan'ın "Baykuş Bakışı" isimli köşesinde yazdığı bir yazıya dava açan Yasin El kadı kendisine hakaret edildiğini iddia ediyor.

Cumartesi, 25 Ekim 2014 11:34
Erhan Nalçacı

Hiç bu kadar enternasyonalizmin ne olduğuna ilişkin kafalar karışmamıştı. İsteyen internette şöyle bir dolaşsın.

Aynı anda olan olaylara bir kez bakın:

ABD on yıllardır sosyalizmin adası olan Küba’yı hain bir abluka altında tutuyor, her yıl sosyalist iktidarı devirmek için bütçeden gizli olmayan bir şekilde önemli bir yekun ayırıyor.

Pages