33 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 25 Ekim 2014 12:11
‘Devrimci Trabzonsporlular’ grubunun lideri Vahap Güven, IŞİD’le girdiği çatışmada hayatını kaybetti.

TRABZONSPOR’un taraftar gruplarından "Devrimci Trabzonsporlular"ın lideri Vahap Güven, Kobani’de IŞİD’e karşı YPG saflarında çatışırken yaşamını yitirdi.

Geçtiğimiz ay Kobani’ye giden Güven ile 4 kişinin cenazeleri otopsi için Şanlıurfa’ya getirildi. 1’i kadın 5 kişinin cenazeleri ailelerine teslim edildi.

Çarşamba, 15 Ekim 2014 14:48
Dış destekli Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Ahmed Tuma'yı yeniden başbakan seçti.

Al Jazeera Türk haber sitesinin verdiği habere göre Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), geçici başbakanlık seçim sonuçlarıyla ilgili bir bildiri yayınladı. Bildiride, İstanbul'da gerçekleştirilen SMDK Genel Kurul toplantısında geçici hükümet başkanlığı adaylarından Tuma'nın 33, Muhammed Yasin Neccar'ın ise 1 oy aldığı belirtildi.

Pazartesi, 27 Ekim 2014 22:30
İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak yerleşkesinde bugün öğlen saatlerinde "İTÜ'lü milliyetçiler" imzasıyla bildiri dağıtan grup akşam saatlerinde okul yemekhanesini bastı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak yerleşkesinde bugün öğlen saatlerinde "İTÜ'lü milliyetçiler" imzasıyla bildiri dağıtan grup akşam saatlerinde okul yemekhanesini bastı.

Polis 18.55 sularında okula bir de zırhlı araç soktu. Fasist grubu koruma altına alan polisler İTÜ'de devrimci öğrencilere saldırdı. Saat 19.01’de polis zırhlı araca soktuğu faşistleri üniversiteden çıkardı.

Pazar, 19 Ekim 2014 23:26
Ankara Barosu'nun 63. Olağan Genel Kurulu sonucunda, Demokratik Sol Avukatlar Grubu adayı avukat Hakan Canduran yeni başkan seçildi.

Ankara Barosu'nun 63. Olağan Genel Kurulu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde yapıldı. Yaklaşık 9 bin avukatın oy kullandığı seçimlerde, Demokratik Sol Avukatlar Grubu adayı Hakan Canduran 3552 oy ile yeni başkan seçildi. Demokratik Sol Avukatlar Taban Hareketi grubunun başkan adayı Fatih Deniz Alaeddinoğlu ise 3178 oy aldı.

Pazartesi, 13 Ekim 2014 17:16
IŞİD'in Kobane'ye dönük saldırılarında hayatını kaybeden MLKP'li Suphi Nejat Ağırnaslı'nın babası yayımladığı mesajda, "Oğlumu, yoldaşımı, Nejatımı Kobane’de kaybettim. Onun önünde saygı ile eğiliyorum" dedi.

Kobane’ye yönelik IŞİD’in saldırıları 29. güne girerken ölüm haberleri de gelmeye devam ediyor. Dün gece ölüm haberi alınan isimlerden biri 30 yaşındaki Suphi Nejat Ağırnaslı. Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan Ağırnaslı 2011’de de KCK soruşturması kapsamında gözaltına alınmış ve serbest bırakılmıştı.

Perşembe, 09 Ekim 2014 12:57

Aydınlanma, burjuva devriminin veya devrimlerinin ürettiği bir kavram. Burjuva aydınlanmacılığı burjuvazinin 19. ve 20.yy’da monarşi ve feodaliteye karşı toplumsal formasyonun ilerletilebilmesi için kullandığı bir taktik aslında. Yani devrimci burjuvazinin ürettiği ve sonrasında terk ettiği, bir süreliğine öksüz bıraktığı bir kavramdır aydınlanmacılık.

Çarşamba, 01 Ekim 2014 11:38

Ülkemizin “kendinden menkul” bir ülke olduğunu iddia etmek için sayısız örnekleme yapılabilir. Özgünlüklerimiz diz boyudur ve sürekli konjonktürel renklerle bezenmektedir.

Türkiye işçi sınıfının “kendinden menkul” bir sınıf olduğunu iddia etmek içinse gerçekten zorlamak gerekir.

Perşembe, 02 Ekim 2014 22:04
Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, ABD'nin kendisine suikast hazırlığında olduğunu söyleyerek "ABD hükümetimizi devirmeye çalışıyor, bana bir şey olursa Ortadoğu'ya değil kuzeye bakın" dedi.

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, ABD'nin hükümetine dönük darbe girişiminde olduğunu ve kendisine suikast hazırlığı yaptığını söyledi. Kirchner, polislerin kendisini IŞİD militanlarına karşı uyardığını ifade ederek, "ABD hükümetimizi devirmeye çalışıyor, bana bir şey olursa Ortadoğu'ya değil kuzeye bakın" diye konuştu.

Cumartesi, 25 Ekim 2014 23:55
Sol Cephe Yönetim Kurulu, bir açıklama yayınlayarak Birleşik Haziran Hareketi'ne en etkili şekilde katılma çağrısı yaptı. Birleşik Haziran Hareketi, 19 Ekim'de Ankara ODTÜ Vişnelik tesislerinde yapılan toplantının ardından, çeşitli siyasal parti, grup, çevre ve kişilerin desteğiyle ilan edilmişti.

Sol Cephe Yönetim Kurulu, bir açıklama yayınlayarak Birleşik Haziran Hareketi'ne en etkili şekilde katılma çağrısı yaptı.

Sol Cephe'nin yayınladığı açıklama şöyle

Sol Cephelilere ve Halkımıza Çağrı

Cumartesi, 11 Ekim 2014 14:18

Yalçın Akyürek

Cuma, 17 Ekim 2014 20:26
Kobane'de IŞİD'e karşı savaşırken yaşamını yitiren Suphi Nejat Ağırnaslı, geride bıraktığı son mektubunda "Şimdi tıpkı Peter Pan gibi Neverland'e gidiyorum, asla büyümemek üzere. Bundan daha çok beni mutlu eden bir şey olamazdı" dedi.

Kobane'de IŞİD'e karşı savaşırken hayatını kaybeden Suphi Nejat Ağırnaslı, gitmeden önce ailesi ve dostlarına bıraktığı mektupta, “Sıradan bir genç olarak sıradan çelişkilerden dolayı, sadece bir tercihte bulundum her şeyden önce bu tercihi kendim için yaptım” diyor.

ETHA'da yer alan habere göre Ağırnaslı'nın mektubu şöyle

Çarşamba, 15 Ekim 2014 12:01

Terim bana ait değil. Mahlası O. Henry olan Amerikalı yazar William Sydney Porter’a ait. 1904 yılında yazdığı “Lahana ve krallar” adlı eserde hayali ülke Ançurya Cumhuriyeti için kullanır. Bir dönem kaldığı Orta Amerika ülkesi Honduras’daki gözlemlerinden türettiği terim aslında çok açıklayıcı.

Pazar, 12 Ekim 2014 18:59
Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, Ankara'daki yeni binalarında düzenlediği birer etkinlikle Behice Boran'ı andı.

10 Ekim günü Dikmen ve 11 Ekim günü Kızılay'daki merkez binasında Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, düzenlediği etkinliklerle Behice Boran'ı andı.

"Örnek bir kadın, örnek bir lider: Behice Boran" isimli etkinlikte Komünist Parti MK üyesi Mesut Odman konuşma yaparak, toplumsal mücadele tarihinin büyük önderlerinden Behice Boran’ın yaşam öyküsünü anlattı.

Cuma, 31 Ekim 2014 22:50
Erhan Nalçacı

Çok yeni olmasına rağmen Birleşik Haziran Hareketi’ni (BHH) en azından sol çevrelerde duymayan kalmadı. Yola çıkan bir hareketin önü önyargıların oluşturduğu engebelerle kaplıdır. Bu yüzden bir kez BHH’nin ne olmadığını ve sonra ne olduğunu tanımlamanın yararlı olacağını düşünüyorum.

BHH ne değildir?

Cumartesi, 25 Ekim 2014 11:34
Erhan Nalçacı

Hiç bu kadar enternasyonalizmin ne olduğuna ilişkin kafalar karışmamıştı. İsteyen internette şöyle bir dolaşsın.

Aynı anda olan olaylara bir kez bakın:

ABD on yıllardır sosyalizmin adası olan Küba’yı hain bir abluka altında tutuyor, her yıl sosyalist iktidarı devirmek için bütçeden gizli olmayan bir şekilde önemli bir yekun ayırıyor.

Pages