44 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 02 Eylül 2014 16:38
Libya’nın ikinci büyük kenti Binhazi’de iki İslamcı grup arasında yaşanan çatışmalarda 31 kişi öldü. Ülkede istikrarsızlık her gün daha da artıyor.

(soL - Dış Haberler) Libya’nın Bingazi kentinde dün akşam İslamcı milislerle isyancı bir generale sadık güçler arasında yaşanan çatışmalarda her iki taraftan toplam 31 kişi öldü.

Libyalı bir yetkilinin ifadesine göre savaşan taraflardan biri Bingazi Devrimci Şura Konseyi iken, diğeri de isyancı bir generale bağlı rakip İslamcı güçlerden oluşuyor.

Çarşamba, 17 Eylül 2014 20:05
Sol Cephe Yönetim Kurulu, geçtiğimiz haftasonu Ankara'da toplandı. Toplantı hakkında yapılan açıklamada, Türkiye'de, AKP rejimine karşı merkezinde sosyalistlerin durduğu bir cephe ihtiyacının altı çizilirken, "Türkiye’nin, bütün toplumu saracak tarihsel bir hesaplaşmaya doğru gittiği" vurgulandı.

(soL - Haber Merkezi) Sol Cephe Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

"ÜLKEMİZİ EMPERYALİZME VE İSLAMCI FAŞİZME TESLİM ETMEYECEĞİZ!

Pazartesi, 22 Eylül 2014 13:43
IŞİD tarafından, Mısır’ın Sina Yarımadası’ndaki saldırıyı üstlenen İslamcı gruba “kafa kesmeye devam edin” çağrısı yapılması, grubun IŞİD’le bağlantılı olabileceği endişesine yol açtı.

(soL - Dış Haberler) IŞİD, dün Mısır’ın Sina Yarımadası’nda gerçekleşen saldırıların ardından, olayı üstlenen gruba “güvenlik güçleriyle çatışmaya ve kafa kesme eylemlerine devam” çağrısında bulundu. Çağrının gelmesi, saldırıyı üstlenen Mısır’ın Askerleri adlı grupla IŞİD’in bağlantılı olabileceği endişesine neden oldu.

Çarşamba, 10 Eylül 2014 02:08
Suriye'de, İslamcı örgüt Ahrar el-Şam'ın liderlerinin katıldığı toplantıya yönelik düzenlenen bombalı saldırıda en az 28 kişi öldü. Ölenlerin arasında örgütün lideri, Hasan Abbud'un da olduğu belirtildi.

Suriye devlet televizyonu saldırıda örgütün lideri Hasan Abbud'un da öldürüldüğünü belirtirken başka kaynaklarsa Abbud'un yaralandığını bildirdi. Devlet televizyonu olayı, son dakika gelişmesi olarak geçti. Saldırı, ülkenin kuzeyindeki İdlib kentine bağlı Ram Hamdan'da meydana geldi.

Pazartesi, 01 Eylül 2014 15:11
Türkiye, Ortadoğu ve Kürt meselesi konularında "uzman" olan eski CIA şefi Graham Fuller, Ezgi Başaran’a verdiği röportajda ‘ABD Esad’ı kabullendi, Türkiye de kabullenmeli’ dedi.

Türkiye’yi, Ortadoğu’yu ve Kürt meselesini iyi bilen eski CIA sorumlusu Graham Fuller, Ezgi Başaran’a verdiği röportajda ‘ABD Esad’ı kabullendi, Türkiye de kabullenmeli’ dedi.

Pazartesi, 01 Eylül 2014 13:49
Komünist Parti Merkez Komitesi, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle bir deklarasyon yayımladı. IŞİD tehdidinden Suriye'ye, Filistin'den Kürt sorununa kadar bir dizi başlığa değinen deklarasyonda, "Emperyalizm varsa barış yoktur" dendi.

(soL - Haber Merkezi) Komünist Parti Merkez Komitesi, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde bir deklarasyon yayımladı.

Türkçe ve Kürtçe yayımlanan "Emperyalizm varsa barış yoktur" başlıklı deklarasyon şöyle:

Cuma, 26 Eylül 2014 11:24
Bosna’nın Zenitsa şehrinden IŞİD’e katılmak için Suriye’ye giden Sejdin Omerdić (Seydin Ömerdiç) adındaki Bosnalı bir militanın, IŞİD’in Kürtlerle girdiği çatışmada öldürüldüğü açıklandı.

Haber Boşnak'ın haberine göre, Suriye'nin Halep ilinde bulunan Ayn el-Arab (Kobanê) kasabası etrafında yaşanan bir çatışmada öldürülen Bosnalı Sejdin Omerdić’in, IŞİD’e bir sene önce katıldığı, bu süre içinde sayısız çatışmaya girdiği ve defalarca yaralandığı belirtiliyor.

Omerdić’in ölümünü kamuyouna Facebook sayfası üzerinden kızkardeşi duyurdu.

Salı, 16 Eylül 2014 11:28
Özgür Şen

Yeni bir eğitim öğretim yılının başlangıcında Türkiye'deki eğitim sistemi için ilk söylenebilecek olan, ülkemizde kamu eliyle verilen eğitimin kesinlikle laik olmadığıdır. AKP iktidarı bilinçli ve sistemli bir şekilde devlet okullarında verilen eğitimde laikliğin kökünü kazımıştır.

Cuma, 12 Eylül 2014 12:28
Kemal Okuyan

AKP hükümeti, Obama’nın 10 Eylül’de açıkladığı “IŞİD’le mücadele eylem planı”na katılımda ikircikli tutum alıyor. Belli ki heyetler gelecek-gidecek, sıkı pazarlık yapılacak.

Medya, Ankara’nın en çok IŞİD’in Musul Başkonsolosluğu’nda aldığı rehineleri öldürmesinden kaygı duyduğunu, ABD’nin oluşturacağı koalisyonda aktif rol üstlenmeyi bu nedenle tercih etmediğini yazıyor.

Salı, 30 Eylül 2014 20:07
IŞİD’in Mısır’da faaliyet gösteren El Kaide bağlantılı militanlara internet üzerinden “nasıl saldırı düzenleneceğine dair” dersler verdiği ortaya çıktı.

(soL - Dış Haberler) Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD), Mısır’ın Sina Yarımadası’nda faaliyet gösteren El Kaide bağlantılı Ensar Beyt’ül Makdis militanlarına internet üzerinden silahlı eğitim verdiği iddia ediliyor. Reuters’e konuşan isminin açıklanmasını istemeyen Ensar Beyt’ül Makdis komutanı “Bize nasıl operasyon yürüteceğimizi öğretiyorlar.

Cumartesi, 27 Eylül 2014 13:20
Kuzey Ren Vestfalya İçişleri Bakanı Ralf Jäger düzenlediği basın toplantısında Avrupa'daki “cihad turizmi”nin Türkiye üzerinden gerçekleştirilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

(soL – Almanya )

Pazar, 21 Eylül 2014 15:53
IŞİD'in elindeki 49 rehinenin serbest bırakılmasının ardından, yanıtsız bırakılan sorular dünya medyasının da gündemini meşgul ediyor. Washington Post gazetesi, konuya ilişkin uzmanların görüşlerini yayınladı.

IŞİD'in, 3 aydır elinde tuttuğu 49 Türk rehineyi serbest bırakmasının ardından, İslamcı örgüt IŞİD'in elinden kurtulan iyi giyimli kadın ve erkeklerin, dün başkent Ankara'da havaalanındaki görüntüleri, uzmanların bir dizi şüphesiyle karşılandı.

Cuma, 19 Eylül 2014 11:35

(soL- Almanya) Almanya'da bugün (19 Eylül 2014) Cuma namazından sonra ''Müslümanlar Nefret Ve Haksızlığa Karşı Ayağa Kalkıyor'' sloganı ile bir toplantı programı düzenlenecek. Programa Almanya çapında sayısı iki bine yakın caminin dahil olacağı belirtiliyor.

Pazartesi, 15 Eylül 2014 19:20
PSAKD, bugün İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, okulların imam hatipleştirilmesi ile paralılaştırılmasının paralel gittiği vurgulanırken, Aleviler ve tüm yurttaşlar için eşit-parasız-bilimsel eğitim talep edildi.

(soL - İstanbul) Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) İstanbul Şubeleri, bugün İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaptı.

Perşembe, 11 Eylül 2014 16:04
Körfez monarşileri arasında aylardır devam eden anlaşmazlıklar, Katar’ın Müslüman Kardeşler liderliğini ülkeden tahliye etme taahhüdünde bulunmasıyla sonuçlandı. Eğer bu karar uygulamaya konulursa, Müslüman Kardeşler şebekesiyle yakın ilişkideki AKP, örgüt liderlerini Türkiye'ye davet edebilir.

(soL - Dış Haberler) Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkeler Katar ile diğer körfez monarşileri arasında aylardır süren sürtüşme, IŞİD’e karşı ABD liderliğinde oluşturulan ittifakın gerekleri ve Katar’ın Müslüman Kardeşler taviziyle birlikte şimdilik yatışmış görünüyor.

Pages