43 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 16 Eylül 2014 13:56
"Stratejik düzlemde önceliklerini, ağırlık noktalarını belirlemeyen bir hareketin ideolojik referanslarının darmadağın olacağını ve doğal olarak amaç disiplinini yitireceğini bilmek gerekir."

(soL - Haber Merkezi) soL yazarı Kemal Okuyan bugün köşesinde sosyalizm mücadelesinde kadrolaşma, kitleselleşme ve toplumsallaşma kavramlarının nasıl ele alınması gerektiği konusuna değindi. Kadrolaşmanın, devrimci bir stratejinin olmazsa olmazı olan öncelikler ve ağırlık noktalarına göre şekillenmesi gerektiğini belirten Okuyan yazısının başında şunları söylüyor:

Cuma, 12 Eylül 2014 23:21
Gökçek’in Ankara suyu ile ilgili yaptığı açıklamanın ardından Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da suda sorun olmadığını savunurken kendisinin de damacana su tükettiğini belirtti.

NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalar yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ankara’nın şebeke suyunu tüketmediğini söyledi. Damacana su tükettiğini ifade eden Müezzinoğlu “Ben çeşme suyu tüketmiyorum. Damacana suyu tüketiyorum. Kızılırmak suyundaki sülfat oranı yüksek olduğu için bunun da renk değişikliği ve kokuya sebep olduğu için koku ve renkte bir sorun var.

Perşembe, 25 Eylül 2014 13:56
Mısır, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün BM'de yaptığı konuşmayı kınayarak, Mısır hakkındaki beyanlarının "yalan ve uydurma" olduğunu söyledi.

(soL - Dış Haberler) Dün akşam Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Mısır'dan sert tepki geldi.

Erdoğan'ın Mısır ve Abdülfettah Sisi hakkında söylediklerini "yalan ve uydurma" olarak nitelendiren Mısır Dışişleri Bakanlığı, yine Erdoğan'ın Mısır halkının iradesine saygı duymadığını da sözlerine ekledi.

Cuma, 05 Eylül 2014 12:10
Kemal Okuyan

Yüzde 52 diye kodladık, öyle gidiyor. Erdoğan’a oy veren seçmen. Oysa bu tamamen sandık belirlenimli bir oran. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilgisizlikten değil, politik bir tutumla sandığa gitmeyen, bilerek geçersiz oy kullanan geniş bir kesim var. Bunlar da hesaba katıldığında, yüzde 52 oranı aşağı çekiliyor doğal olarak.

Salı, 23 Eylül 2014 11:24
Özgür Şen

Avrupa’da işler yolunda gitmiyor, yaşlı kıtadaki kriz bir türlü sona ermiyor.

Salı, 23 Eylül 2014 13:57
soL yazarı Kemal Okuyan, IŞİD'i ABD'nin yarattığı ve sonra da kontrolden çıktığı tezlerini eleştiriyor. ABD'nin "dinamik stratejisi"nin zaten bu tip bir kontrole izin vermediğini söyleyen Okuyan, AKP-IŞİD ilişkilerinin de buraya yerleştiğini yazdı.

(soL - Haber Merkezi) ABD ve bir dizi Arap ülkesinin Suriye'deki Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) mevzilerini bu sabah bombalamasının ardından, "IŞİD'e karşı savaş başladı" yorumları başgösterdi.

Pazartesi, 22 Eylül 2014 16:32
Kadınların işgücüne katılımının yoğunlaşması ile kadına yönelik şiddette artış arasındaki bağlantı, çoğunlukla gözden kaçıyor. Oysa AKP döneminde, dinselleşme ile birlikte kadın emek gücünün sermaye için "yeni kaynak" haline gelmesi paralel gelişti.

(soL - Kadın) İstatistikler Türkiye'de kadına yönelik şiddette son 10 yılda 14 kat artış olduğunu ortaya koyuyor. AKP döneminin ideolojik-politik atmosferi, bağlantılı olmak üzere kamu otoritelerinin yaklaşımı bu artışta önemli rol oynadı.

Salı, 23 Eylül 2014 12:07
Kemal Okuyan

Sürecin kontrolden çıktığı, belli başlı aktörlerin davranışlarının rasyonallikten uzaklaştığı, her an en olmadık taraflaşmaların, karşı karşıya gelişlerin yaşanabileceği söyleniyor bize. En başa da IŞİD yazılıyor. Deniyor ki, bu kanlı örgüt hesapsızlığın, plansızlığın, dar görüşlülüğün, fanatizmin ürünü.

Cumartesi, 20 Eylül 2014 11:10
Erhan Nalçacı

Yakın tarihi az çok bilen herkes yeni bir emperyalist paylaşım savaşının kokusunu alıyor.

1898 İspanya-ABD, 1904 Japonya-Rusya, 1914 Birinci Dünya, 1939 İkinci Dünya Savaşları…

Paylaşım savaşlarının belirtileri bir yandan genellenebiliyor, diğer yandan da dönemin özgünlükleri kendisini gösteriyor.

Cuma, 12 Eylül 2014 12:28
Kemal Okuyan

AKP hükümeti, Obama’nın 10 Eylül’de açıkladığı “IŞİD’le mücadele eylem planı”na katılımda ikircikli tutum alıyor. Belli ki heyetler gelecek-gidecek, sıkı pazarlık yapılacak.

Medya, Ankara’nın en çok IŞİD’in Musul Başkonsolosluğu’nda aldığı rehineleri öldürmesinden kaygı duyduğunu, ABD’nin oluşturacağı koalisyonda aktif rol üstlenmeyi bu nedenle tercih etmediğini yazıyor.

Perşembe, 11 Eylül 2014 11:35

"Yeni Turkiye"'nin kuruluş dilekçesini tebliğ ederken, defalarca,100 yıllık parantezi de artık kapattıklarını söyleye durdular dün. Midemi bulandıracak sıklıkta ve TV ekranlarının şatavatı eşliğinde.

Çarşamba, 03 Eylül 2014 13:57
Dinleme kriziyle ilgili konuşan Alman hükümet yetkilisi, dinleme kapsamındaki ülkelerin yer aldığı belgede Türkiye'nin statüsünü değiştirmediğini açıkladı ve bir 'özür' işareti vermedi.

Türkiye’nin, ABD, İngiltere ve Almanya tarafından dinlendiği iddialarının ortaya atılmasının ardından, Alman hükümetinin en etkili isimlerinden biri Hürriyet gazetesinden Tolga Tanış’a konuştu.

Salı, 02 Eylül 2014 14:04
Kemal Okuyan

Demirtaş, “alkış” vakasına derinlik katmış oldu. “Ben Erdoğan’ı değil, ona oy veren yüzde 52’yi alkışladım” açıklaması gerçekten tartışmaya değer. Selahattin Demirtaş’ı değil de, bu yaklaşımı…

Cumartesi, 20 Eylül 2014 18:21
IŞİD tarafından 101 gündür rehin tutulan 49 kişi serbest bırakılmasının ardından, Komünist Parti(KP) bir açıklama yayınlayarak, "49 kişinin kimlerin talimatıyla alıkonulduğu ve nasıl serbest kaldığı tam olarak bilinmiyor. Bilinen CIA, MİT ve IŞİD arasındaki ilişkilerdir" dedi.

(soL - Haber Merkezi) Komünist Parti tarafından yapılan açıklama şöyle:

MİT, CIA, IŞİD

HEPİNİZ ORADASINIZ

Cumartesi, 06 Eylül 2014 14:42
Yeni Başbakanlık binası ile ilgili açıklama Cumhurbaşkanı'na mimarlardan tepki geldi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Ankara Cumhuriyet'in başkentidir, Cumhurbaşkanı Selçuklu başkenti olan bir kentte oturmak istiyorsa ikametini Konya’ya aldırsın, konutunu da oraya taşısın” dedi.

Atatürk Orman Çiftliği'nde hukuksuz bir şekilde yapılan Başbakanlık binasının Cumhurbaşkanı tarafından kullanılması ve bina ile ilgili Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarına yönelik Candan, “büyük devlet olmak, binayla ve uçakla olmaz” dedi.

Pages