45 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 07 Eylül 2014 14:15
Nihat Behram

“Ne öfkesindeki kıvılcım sönücüdür, ne gülüşündeki hüzün; ölümsüzlük de budur!”

 

Pazartesi, 01 Eylül 2014 12:48
Çünkü emperyalizmin başka çıkış yolu yok. Kabul edelim ki, faşizmden, darbelerden, savaşlardan, karşı devrimci çetelerden arındırılmış bir dönem anormaldir kapitalizm için.

Kemal Okuyan

1 Eylül 1939… İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı gün.

Perşembe, 18 Eylül 2014 11:56

“Gün gelecek her şey farklılaşacak…”

Umudu çağrıştıran bu sözler, sosyalizme inanmışların bu memlekette en çok sarıldığı belki de sıkça sığındığı duygu anlatımıdır, bir tür iç dökmedir.

Gün gelecek sosyal demokrasinin içinden ileri bir kol çıkacak ve sosyalizmin temel toplumsal projelerini sahiplenecektir.

Çarşamba, 17 Eylül 2014 14:22
Kurtuluş hareketinin liderlerinden, ​Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) kurucusu üyesi Mustafa Kahya bir süredir yoğun bakımda tutulduğu hastanede yaşama veda etti.

(soL-Haber Merkezi) 1976'dan bu yana devrimci hareketin içinde yer alan, Kurtuluş hareketinin liderlerinden Mustafa Kahya, yoğun bakımda tutulduğu hastanede sabaha karşı yaşama veda etti. MYK üyesi olduğu olduğu SYKP tarafından yapılan açıklamada Kahya'nın geçirdiği beyin enfarktüsü nedeniyle öldüğü belirtildi.

Salı, 16 Eylül 2014 13:56
"Stratejik düzlemde önceliklerini, ağırlık noktalarını belirlemeyen bir hareketin ideolojik referanslarının darmadağın olacağını ve doğal olarak amaç disiplinini yitireceğini bilmek gerekir."

(soL - Haber Merkezi) soL yazarı Kemal Okuyan bugün köşesinde sosyalizm mücadelesinde kadrolaşma, kitleselleşme ve toplumsallaşma kavramlarının nasıl ele alınması gerektiği konusuna değindi. Kadrolaşmanın, devrimci bir stratejinin olmazsa olmazı olan öncelikler ve ağırlık noktalarına göre şekillenmesi gerektiğini belirten Okuyan yazısının başında şunları söylüyor:

Pazartesi, 22 Eylül 2014 16:48
soL yazarı Aydemir Güler, son haftalarda yeniden alevlenen "solda birlik" tartışmalarını ele aldı. Türkiye'de "üç tarz-ı solculuk"un içerisinde sosyalizmin kendi kulvarını güçlendirmesi gerektiğini söyleyen Güler, bu mevziyi güçlendirecek bir "birlik" projesinin denemeye değer olduğunu düşünüyor.

(soL - Haber Merkezi) soL Portal yazarı ve Komünist Parti Merkez Komite üyesi Aydemir Güler, 30 Ağustos tarihinde Ankara'da yapılan toplantıdan sonra alevlenen "solda birlik" ve "cephe" tartışmalarını yazdı.

Salı, 02 Eylül 2014 16:38
Libya’nın ikinci büyük kenti Binhazi’de iki İslamcı grup arasında yaşanan çatışmalarda 31 kişi öldü. Ülkede istikrarsızlık her gün daha da artıyor.

(soL - Dış Haberler) Libya’nın Bingazi kentinde dün akşam İslamcı milislerle isyancı bir generale sadık güçler arasında yaşanan çatışmalarda her iki taraftan toplam 31 kişi öldü.

Libyalı bir yetkilinin ifadesine göre savaşan taraflardan biri Bingazi Devrimci Şura Konseyi iken, diğeri de isyancı bir generale bağlı rakip İslamcı güçlerden oluşuyor.

Çarşamba, 17 Eylül 2014 20:05
Sol Cephe Yönetim Kurulu, geçtiğimiz haftasonu Ankara'da toplandı. Toplantı hakkında yapılan açıklamada, Türkiye'de, AKP rejimine karşı merkezinde sosyalistlerin durduğu bir cephe ihtiyacının altı çizilirken, "Türkiye’nin, bütün toplumu saracak tarihsel bir hesaplaşmaya doğru gittiği" vurgulandı.

(soL - Haber Merkezi) Sol Cephe Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

"ÜLKEMİZİ EMPERYALİZME VE İSLAMCI FAŞİZME TESLİM ETMEYECEĞİZ!

Çarşamba, 17 Eylül 2014 15:11
"Türkiye’yi cehenneme çeviren 12 Eylül’ün zulmü idamlar, işkenceler, vatandaşlıktan çıkarmalar, faili meçhuller elbette hep hatırlanıyor. Halen iktidarda olan gerici, baskıcı AKP iktidarı için de taşların o günlerden başlayarak döşendiği, bugüne gelindiği biliniyor."

Ahmet Abakay

12 Eylül faşist darbesinin hatırlandığı, anıldığı bir haftayı yaşıyoruz.

Devrimci 78’liler Federasyonu’nun bu konudaki yoğun çabalarını selamlamak gerekiyor.

12 eylül müzesinin kapılarını 5. Kez Ankara’da açtı.

Çarşamba, 17 Eylül 2014 11:21
Ahmet Abakay

12 Eylül faşist darbesinin hatırlandığı, anıldığı bir haftayı yaşıyoruz.

Devrimci 78’liler Federasyonu’nun bu konudaki yoğun çabalarını selamlamak gerekiyor.

12 eylül müzesinin kapılarını 5. Kez Ankara’da açtı.

Perşembe, 11 Eylül 2014 00:28
Türkiye Komünist Partisi'nin 94. yılı, Ankara'da Komünist Parti tarafından, Ankara Sanat Tiyatrosu'nda yapılan bir etkinlikle kutlandı.

(soL - Haber Merkezi) TKP'nin 94. yaşı, Komünist Parti tarafından, Ankara Sanat Tiyatrosu'nda yapılan bir etkinlikle, Ankara'da kutlandı. Sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler adına bir saygı duruşu ile başlayan etkinlikte, Enternasyonal Marşı okundu, TKP tarihinin anlatıldığı bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Pazartesi, 01 Eylül 2014 11:56
Kemal Okuyan

1 Eylül 1939… İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı gün.

Salı, 16 Eylül 2014 12:13
Kemal Okuyan

Çok tartışılır. Her yerde çok tartışılır ama sorunun kangrenleştiği düşünülen Türkiye’de daha çok tartışılır. Solun kadrolaşması ile kitleselleşmesi arasındaki ilişki yeniden ve yeniden kurulur. Bunlar birbirini ne kadar besler, ne kadar öteler hangisi ne zaman öne geçer hangisi ihmal edildiğinde işler büsbütün ters gider de, hangisindeki aksama idare eder…

Salı, 30 Eylül 2014 12:06
Kemal Okuyan

Emek-sermaye çelişkisi var işçinin yanındasın. Mezhep ayrımcılığı var Alevinin yanındasın. Ulusal-etnik baskı ve inkarcılık var Kürdün yanındasın. Cinsiyetçilik var kadının yanındasın. Farklı cinsel yönelimlere tahammülsüzlük var LGBT bireylerin yanındasın. Çevre sorunlarına duyarlısın, kültürel-tarihsel değerlerin korunmasını savunuyorsun, yaşam alanlarına sahip çıkıyorsun.

Pazartesi, 29 Eylül 2014 11:34
Osman Çutsay

Makedonyalı “küreselleştiricinin”, Büyük İskender, toprağı bol olsun. Bazen kördüğüm olmuş sorunları bir kılıç darbesiyle çözmenin mümkün olduğunu, rivayet odur ki, hazretten öğrenmişiz. Diyelim öyle. Fikir dünyasında bu işler daha bir önemli. Bugün hele çok daha önemli.

Pages