27 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 06 Ağustos 2014 23:16
Lübnan'ın kuzeydoğusundaki Ersal'de, İslamcı militanlarla 5 gündür süren çatışmalarda 24 saatlik ateşkes kararı alınmasına karşın, militanların ateşkesi ihlal ettiği bildirildi.

(soL - Dış Haberler) Salı günü saat 19.00'da ilan edilen ateşkes bu sabah saatlerinde Ersal eteklerinde patlayan silahlarla sona erdi.

Pazartesi, 25 Ağustos 2014 21:56
Dün Trablus Havaalanı'nı ele geçiren İslamcı militanların, bugün başkentte kontrolü sağladığı ve Libya Başbakanı'nın evini yaktığı belirtiliyor. Libya Meclisi, gelişmelerin ardından başkente 1600 km uzaklıkta bulunan Tobruk'ta yeni bir hükümet kurdu.

Muammer Kaddafi'nin Batı destekli bir plan ile devrilmesinin ardından, milis kuvvetler arasındaki çatışmaların bitmediği ve dün Trablus Havaalanı'nın ele geçirildiği Libya'da, İslamcı militanlar bugün de başkent Trablus'ta kontrolü sağladı.

Pazar, 24 Ağustos 2014 13:08
Libya’da hükümetle savaşan Trablus ve Misrata merkezli grupların oluşturduğu Fecr-i Libya Kuvvetleri Trablus Uluslararası Havaalanı'nı tamamen ele geçirdi.

Eski Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin 2011’de NATO destekli bir ayaklanmayla devrilmesinin ardından istikrara kavuşamayan ve milis kuvvetlerinin çatışmalarına sahne olan Libya’da çatışmalar dinmiyor.

Cumartesi, 09 Ağustos 2014 00:51
İslamcı ve Osmanlıcı kimliği ile tanınan Kadir Mısıroğlu bir televizyon programında, yolsuzluk yaptığı kabul edilse bile İslam'ın Tayyip Erdoğan'a oy vermeyi emrettiğini söyledi. Mısıroğlu, başka bir programda söylediği, 'Osmanlı keşke Alevileri bitirseydi' sözleriyle hatırlanıyor.
Pazartesi, 25 Ağustos 2014 17:01
IŞİD'in ardından Nijerya'daki islamcı örgüt Boko Haram'da hilafet ilan etti.

Irak ve Şam İslam Devlet'i (IŞİD) olarak bilinen İslam Devleti lideri Ebubekir El Bağdadi'nin kendini halife ilan etmesinin ardından bu kez de Nijerya'daki islamcı örgüt Boko Haram da hilafet ilan etti.

Cuma, 29 Ağustos 2014 19:47
Trablus’un İslamcı milisler tarafından ele geçirilmesinin ardında Libya’da Abdullah es-Seni başkanlığındaki geçici hükümet istifa etti.

Eski Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin 2011’de NATO destekli bir ayaklanmayla devrilmesinden bu yana bir türlü istikrara kavuşamaya Libya’da bugün Geçici Başbakan Abdullah es-Seni, meclise hükümetin istifasını sundu.

Pazar, 17 Ağustos 2014 13:01
"İnsani değerlerle bağdaşmayan bu kurumu (kölelik), 'dönemin koşullarıyla' gerekçelendirip savunabilmek için çok fazla dereden, epeyce su getirmek gerekir. Bu durumda İslamcı tarihçiler ve 'fıkıhçılar' için konuyu açmamak, açılmışsa da yeniçeri adımlarıyla sıvışmak en iyisi olmaktadır."

soL yazarı Mehmet Bozkurt, Türkiye'nin Osmanlıcı-İslamcı tarihçilerinin en iyi ihtimalle "görmezden geldikleri" bir konu olan, imparatorluktaki köle ticaretini ele alan bir yazı dizisine başladı. Bozkurt'un ilk haftaki yazısı "Çerkesya- Osmanlı hattında köle ticareti" başlığını taşıyor.

Çerkesya- Osmanlı hattında köle ticareti (1)

Giriş yerine:

Salı, 12 Ağustos 2014 11:03
Neslişah Başaran

Ortadoğu belki de her zamankinden fazla kan ve gözyaşı içinde. Suriye’de Esad’a karşı verilen savaşta ABD ve Avrupa tarafından desteklenen Sünni İslamcı çeteler giderek serpildi, güçlendi ve şimdi Suriye halkının yanı sıra Irak’ta da halka özellikle de kadınlara ve sünni olmayanlara kan kusuturyor.

Salı, 26 Ağustos 2014 17:59
İç karışıklığın devam ettiği Libya'ya, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin gizlice hava operasyonu düzenlediği iddia edildi.

(soL - Dış Haberler) İslamcı militanların başkent Trablus'u ele geçirdiği Libya'ya yönelik dış müdahele tehditleri devam ediyor.

Pazartesi, 18 Ağustos 2014 01:07
Irak'ın Musul kentinin barajı, İslam Devleti militanlarından Kürt peşmergelerinin eline geçti. Peşmerge saldırısına, ABD'nin havadan bombardımanı eşlik etti. ABD özel birlikleri kara operasyonuna da katıldı.

Kuzey Irak'ın Musul kentindeki baraj, Kürt peşmerge güçlerinin kontrolüne geçti. Kürt yetkililer, eski adı IŞİD olan İslam Devleti militanlarının bölgeden püskürtüldüğünü ve tam kontrolü sağladıklarını duyurdu.

BBC'ye konuşan Hoşyar Zebari, baraj etrafında yapılan savaşın çetin geçtiğini söyledi.

Pazartesi, 18 Ağustos 2014 11:11
Aydemir Güler

İkinci Cumhuriyetin 10 Ağustos'ta bir adım daha attığı doğru. Ancak uzun geçmişi olan mekanizma değişmedi: AKP diktatörlüğünün her ileri adımı bataklıkta ilerlemek anlamına geliyor.

Tayyip Erdoğan'ın herhangi bir kazanımı bu kişinin en az üç suçtan yargılanmaya mahkum olduğu gerçeğini değiştirmeyecek: Katliam, yolsuzluk ve savaş suçları.

Pazartesi, 18 Ağustos 2014 11:08
Osman Çutsay

Önce Savunma Bakanı Ursula von der Leyen işaret vermişti. Hemen ardından Berlin en üst düzeyde telaffuz etmeye başladı: Irak’ın kuzeyindeki İslamcı katiller sürüsüne (“İslam Devleti”) karşı Barzani güçlerine silah ve insani yardımda bulunacaklar.

Çarşamba, 20 Ağustos 2014 13:29
"Akan acilen durmalı mı" diye bir tartışmayı aklınız alıyor mu sizin? İnsanlar ölüyorken bunun çözümüne dair bir zamanlamaya tahammülünüz var mı? Elbette akan kan durmalı! Bir an önce! Ama sosyalizm için değil, akan kanı durdurmak için atılan acil adımların yıllardır en ufak çözüm getirmediği de ortada.

Özkan Öztaş

Perşembe, 14 Ağustos 2014 11:09
Mustafa Türkeş

IŞİD’in Irak ve Suriye’de terör estirmesi, Irak’ta Maliki yönetiminin taktiksel geri çekilişi (Musul bölgesinde hiç çatışmasız geri çekildi), IŞİD’in petrol şirketlerinin çıkarlarını tehdit edecek noktaya ulaşan ilerleyişi ABD’nin suret-i haktan görünerek insan haklarını gerekçe gösterip IŞİD’a karşı 8 Ağustos’tan itibaren havadan müdahalesine yol açtı.

Cuma, 22 Ağustos 2014 19:43
Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu, bugün Ankara'da Hacı Bayram Veli Camii'nde namaz kıldı. Oysa geçen hafta bir ABD'li gazeteci bile, tüm mahallelinin o caminin değil, hemen yakınındaki "yeraltı camiinin" imamından bahsettiğini yazmıştı. Hacıbayram'daki "gizli" cami, IŞİD'in örgütlenme merkezi.

Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve çok sayıda AKP'liden oluşan bir grup, bugün Cuma namazının Ankara Hacıbayram semtindeki Hacı Bayram Veli Camii'nde kıldı. Ajanslar, haber ögesi olarak, Erdoğan'ın camide vatandaşlarla tek tek tokalaştığı sırada imamın sık sık, "Lütfen sadece musafaha (tokalaşma) ile yetinelim, el öpmeyelim" uyarısında bulunmasına dikkat çekti.

Pages