28 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 26 Ağustos 2014 16:25
Gericilik saldırıyor… Gericilik liberallerin açtığı kanallardan saldırıyor üstelik. Gericilik saldırırken günde beş kez “biz de dindarları çok ittik” diye sayıklamak gerçeği ters yüz edip, gericiliğe meşruiyet sağlamaktır.

(soL - Haber Merkezi) soL yazarı Kemal Okuyan, bugünkü yazısında CHP'ye, Türkiye soluna ve Haziran Direnişi'nde sokağa çıkan milyonlara yönelik "operasyon"u masaya yatırıyor.

Salı, 26 Ağustos 2014 12:26
Kemal Okuyan

Cumhuriyet Halk Partisi kurultayı yaklaşırken iki aday, Kılıçdaroğlu ve İnce mesaj vermeye devam ediyor. Mevcut Genel Başkan, dindarları kapsamalıyız demekte bir kez daha… Kim itiraz edebilir ki? Bir siyasi parti insanları inananlar ve inanmayanlar diye tasnif edemez. Ama bir siyasi partinin lideri neden böyle bir laf eder ki?

Çarşamba, 27 Ağustos 2014 12:28
Kemal Okuyan

Liberali, milliyetçisi, örgüt düşmanı, snobu, çok bilmişi yine başladı: “Öyle sosyalizm diyerek olmaz bu işler.” Hay aksi, tam da “merak etme sen, yeter ki sosyalizme güven” şarkısını piyasaya salacak, Cumhurbaşkanlığı konutunun önüne “seninle sosyalizmde hesaplaşacağız” notunu bırakacak, 10 Eylül’den itibaren “bi de sosyalizmi dene” kampanyasına başlayacaktık. Hevesimiz kaçtı. Of, of…

Salı, 26 Ağustos 2014 14:45
A. G. Dinçel

Güzel insan Cem Ersavcı için... 20. yüzyıl sonunda sosyalizm bir seçenek olarak insanlıktan uzaklaşırken "insan olmak" da daha güç hale geldi. Yükselen gericilik, köleliği aratan çalışma koşulları, artan emperyalist saldırganlık, her tür eşitsizliğin katmerlenmesi... Yer yer kapitalizm öncesi üretim biçimlerine yakınsayan, insanı insan olmaktan çıkaran bir "yeni dünya".

Salı, 12 Ağustos 2014 11:10
Özgür Şen

Cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye’nin seçimler tarihi gözetildiğinde oldukça düşük bir katılım oranıyla sonuçlandı. Seçimin öncesinde solun yaptığı boykot çağrısının sandığa gitmeyenlerin sayısındaki artışa nicel etkisi tartışmalıdır. Ancak sandığa gitmeyen milyonlar, boykotun en doğru siyasi tavır olduğunu ispatlamıştır.

Pazar, 24 Ağustos 2014 00:12
ABD’nin kimi Kosta Rika vatandaşlarını Küba’da bir isyan başlatmak için kullandığının ortaya çıkması üzerine Kosta Rika yönetimi harekete geçti.

(soL - Dış Haberler) Kosta Rika hükümeti, ABD’nin Küba’yı istikrarsızlaştırmak için yaptığı kimi gizli operasyonları Kosta Rika vatandaşları üzerinden yürütmesine yönelik soruşturma başlattı.

Salı, 19 Ağustos 2014 11:38
Özgür Şen

80'ler insanlık için karanlık yıllardı. Kapitalizm uluslararası ölçekte büyük bir zafere hazırlanırken tersi olması mümkün değildi zaten. Ama aynı yıllarda burjuvazinin tüm dünyada insanları heyecanlandırmayı başardığını inkar edemeyiz. İdeolojik muharebeler böyle kazanılıyor işte.

Cuma, 15 Ağustos 2014 12:53

Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası her parti, seçime katılım oranının düşük olmasını kendi zaviyesinden yorumluyor ve sandığa gitmeyen 13 milyon seçmenin bu davranışı bir ucundan çekiştirilerek ideolojik manipülasyonun aracı haline getiriliyor.

Perşembe, 14 Ağustos 2014 11:18

Seçim, gidişatı ve sonuçlanmasıyla beraber, hem fiiliyatta devam eden Türkiye’ye özgü başkanlık sisteminin nasıl bir şekillenme alacağı hem de bu sonucun AKP hegemonyasının tesisinin hangi yörüngelerde ilerleyeceği sorularına dair tartışma zemini ve bu soruların getireceği siyasal/toplumsal zemin ve ufuk açısından bir güncelleme yapılması ihtiyacını doğurdu.

Cumartesi, 23 Ağustos 2014 11:48
Kemal Okuyan

Düzen partileri asla katılımcı ve kolektif karakter kazanamaz. “Demokratik” demek istemiyorum, bir sözcük olarak kendi başına bir anlam ifade etmiyor, hatta kötü şeyler çağrıştırıyor. Yine de şimdilik bu kavramı çok sevenlerin dediği olsun, bir düzen partisi “demokratik” bir işleyişe sahip olamaz. Hiçbir yerde. “Asla” vurgusu ise Türkiye’den hareketle, yerindedir, münasiptir!

Çarşamba, 20 Ağustos 2014 11:45
Kemal Okuyan

İstikrar! Bunu gerçekten arzuluyorlar.

Perşembe, 28 Ağustos 2014 16:04
Alman Devlet Televizyonu 1.Kanalı ARD, IŞİD’in İstanbul Fatih’te gayri resmi bürosu bulunduğunu öne sürdü.

DHA'nın haberine göre, Ralph Sina imzasıyla Avrupa’dan Suriye ve Irak’a giden IŞİD militanları konusunda haber yapan Alman Devlet Televizyonu 1.Kanalı ARD, IŞİD’in İstanbul Fatih’te gayri resmi bürosu bulunduğunu öne sürdü.

Cuma, 22 Ağustos 2014 16:29
Kendilerini 'CHP Sol Kanat' olarak adlandıran partililer bugün CHP İstanbul İl Başkanlığı binasında bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya 50'ye yakın parti üyesi katılırken açılış konuşmasını yapan SODEV Onursal Başkanı Ercan Karakaş, "Parti içerisinde farklı fikir gruplarının olması demokrasinin gereği" dedi.

(soL - Haber Merkezi) "Sol iktidar olmadan Türkiye'nin sorunları çözülemez" sloganıyla harekete geçtiklerini söyleyen bir grup CHP'li, 'Sol Kanat' adıyla bir basın toplantısı düzenledi. 4.

Perşembe, 14 Ağustos 2014 19:26
Haziran ayında görev süreleri sona eren okul müdürlerini nyerlerine atanacak eğitimcilere, AKP yanlısı Eğitim Bir-Sen'e üye olmaları dayatılıyor. CHP'li Aksünger, üye olmayanların okul müdürü yapılmamakla tehdit edildiğini söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Milli Eğitim Bakanlığı'nca uygulanmaya başlanan 'Yönetici Atama Yönetmeliği'nin okul müdürleri ve yöneticiler üzerinde siyasi baskı oluşturduğunu belirtti. Aksünger, birçok ilden kendisine ulaşan okul müdürünün iktidara yakın olan Eğitim Bir Sen'e üye olmaları konusunda tehdit edildiğini aktardıklarını öne sürdü.

Cumartesi, 02 Ağustos 2014 14:54

Duygu Asena’nın “Kadının Adı Yok” adlı romanı 1987’de yayınlandığında yarattığı etki ile Arınç’ın önceki günlerde yaptığı “kahkaha” açıklamasına verilen tepkinin niteliği, büyüklüğü örtüşür oranda. Kitap yayınlandıktan bir yıl sonra yasaklanır, insani eylemlerin en güzeli olan kahkahanın kaderinin ise aynı ol(a)mayacağı şimdiden açık.

Pages